A kormányzat 2012-re összességében stagnálást vár. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter –1 és 1 százalék közé teszi az idei gazdasági növekedés mértékét. Gabler Gergely, az Equilor szenior elemzője az MNO-nak elmondta, hogy így már „reálisabb a kép”.
Az elemző hozzátette, hogy 2012-re vonatkozóan inkább minimális visszaeséssel számolnak – körülbelül a GDP 0,2 százalékával –, ugyanakkor a jövő évben már az Equilor is növekedéssel kalkulál, igaz kicsit mérsékeltebben, mint a tárca.
Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője is alacsonyabb számokat vetít előre: az idei évre 1 százalékos csökkenést, 2013-ra félszázalékos bővülést vár. „A miniszter úr értelmezésében ez még belefér a stagnálásba” – tette hozzá az elemző. Ugyanakkor „irányában” Török is egyetértett a tárcavezetővel, mely szerint jövőre valóban beindulhat a növekedés Magyarországon.
Drasztikus számok
A Nemzetgazdasági Minisztérium korábban azt kommunikálta, hogy valahol 130 és 225 milliárd forint között lehet a tranzakciós illetékből származó bevétele a büdzsének – a felső határtól függően. Gabler elmondta: korábban kérdéses volt az is, hogy degresszív lesz-e az adónem – vagyis nagyobb összegű átutalások esetén mérséklődő lesz-e kulcs – vagy sem. Jelen állás szerint az utóbbi verzió áll.
Gabler Gergely úgy véli, hogy a mostani bejelentés – mely szerint a kormány 280 milliárd forintos bevétellel számol a tranzakciós illetékből jövőre – „negatív meglepetés a bankok számára”. Ugyanis ők az adó alanyai, s ahhoz, hogy profitábilisan tudjanak működni, a tranzakciós illeték egy részét feltehetően áthárítják majd az ügyfelekre. Továbbá az is valószínűsíthető, hogy több nagyobb tranzakció az elszámolás miatt külföldre vándorol – tette hozzá.
Tranzakciós adó: sok a nyitott kérdés
Több nyitott kérdés maradt, így még lehetnek változtatások az új adónemet illetően: kérdéses a pontos struktúrája, valamint a bázisa is. Gabler elmondta, hogy a kormány intenzív tárgyalásokat folytat a bankszövetséggel, és még akár jóval enyhébb teher is kialakulhat – attól függően, miként tudnak megegyezni a pénzintézetekkel a bankadóról, a növekedési és az otthonteremtési kérdésekről.
Az elemző hozzátette, hogy a kormány 280 milliárd forintos adata „nagyon drasztikus szcenárió esetén” lehetséges. A végleges adatok a tranzakciós adóval kapcsolatban várhatóan a július közepi parlamenti zárószavazáson dőlnek majd el.
A 280 milliárd forint, mellyel a kormány kalkulál, Török szerint még igencsak képlékeny. Ez nagyon nagy különbség a korábbi számokhoz képest, ugyanakkor még zajlanak az egyeztetések a bankszövetséggel, így még változhat.