Magyarország elvégezte a házi feladatot

Óvatos költségvetésre van szükség, mert nem tudni, mi lesz az európai gazdaságban. Magyarország jövő év tavaszán kerülhet ki a túlzottdeficit-eljárás alól.

Károly Gábor
2012. 06. 12. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn megkapta a Költségvetési Tanács véleményét a jövő évi költségvetési törvényjavaslat tervezetéről. A tárca 1,6 százalékos GDP-növekedéssel és 2,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal kalkulált 2013-ra.

Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára a köztelevízió reggeli műsorában egyetértett a Költségvetési Tanács véleményével, javaslatával. Óvatos költségvetést kell tervezni, mert nem lehet tudni, mi lesz az európai gazdaságban, elég csak Görögországra vagy Spanyolországra gondolni – mondta el. „Ez egy nagyon jó és megfogadandó tanács” – tette hozzá.





Az államtitkár elmondta, hogy az EU gazdasága múlt év ősze óta fokozatosan lassul, s mivel Magyarország egy nagyon exportorientált ország, így ha az unió gazdasága lassul, az hatással van hazánkra is. Cséfalvay hozzátette, hogy elemzők is úgy kalkulálnak, lesz növekedés, s az év második felében ennek lassú jeleit már lehet majd látni.

„Azok a reformok, amelyeket a kormány végigvitt az elmúlt másfél esztendőben, azoknak lassan belépnek az eredményei. Ezért úgy gondolom, hogy elindulhat a gazdasági növekedés” – emelte ki az államtitkár.

Tavasszal kerülhetünk ki a túlzottdeficit-eljárás alól

Cséfalvay elmondta, hogy a kormány „elkötelezett” a költségvetési hiány tartása mellett. „Vannak intézményeink, szabályaink, amelyek megakadályozzák azt, hogy olyan költségvetés kerüljön a parlament elé, amely túlköltekezne.”

A túlzottdeficit-eljárás lezárásához kell egy lezárt év, amikor is az ország teljesíti a 3 százalék alatti államháztartási hiányt, valamint be kell azt mutatni, hogy a következő esztendőkben is képes erre – mutatott rá az államtitkár. A tavalyi évre vonatkozóan még vannak vitatott pontok az unióval, mert az egyedi intézkedések következtében még többlettel is zárt a költségvetés.

Martonyi János külügyminiszter szintén 2013-ra várja Magyarország kikerülését a túlzottdeficit-eljárás alól. Bővebben>>>


„Ebben az évben technikailag már kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárásból – nyilvánvalóan véget kell érnie az esztendőnek, akkor lesznek végleges számok –, s jövő év tavaszán dönthet a bizottság, majd utána a pénzügyminiszterek tanácsa jogilag is arról, hogy Magyarország kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól” – mondta Cséfalvay. Hazánkkal szemben 2004 óta folyamatosan tart az eljárás.

El kell végezni a házi feladatot

Az európai adósságválsággal kapcsolatban ismét előtérbe kerültek olyan válságkezelő megoldási javaslatok, mint például a közös kötvénykibocsátás vagy éppen egy centralizált, Európai Egyesült Államokként emlegetett tömörülés megalkotása.

Cséfalvay nem kívánt nagyon előre menni ezekben a tervekben, de azt mindenesetre kiemelte, hogy ezek a javaslatok gyakorlatilag azt jelentik, hogy a tagországoknak kölcsönösen kell felelősséget vállalniuk egymás adósságaiért. „Politikailag ez egy nagyon kényes kérdés” – tette hozzá.

„Minden országnak el kell végeznie a házi feladatát. A házi feladat pedig nagyon egyszerű: az államháztartását rendbe kell hozni, az államháztartás hiányát 3 százalék alá kell szorítani. Magyarország ezt a házi feladatot elvégezte” – emelte ki Cséfalvay, majd hozzátette, hogy csakis „stabil államháztartási viszonyok között lehet gondolkodni gazdasági növekedésről”.

Maradtak kockázatok

A Költségvetési Tanács a növekedési kockázatok mellett finanszírozási kockázatokat is lát a jövő évi költségvetési tervben, mivel az IMF–EU-hitellel a büdzsé bevételeiben ugyan nem számol a gazdasági minisztérium, de a makropálya tervezésében igen. Kovács Árpád szerint amennyiben mégsem születik meg a megállapodás, az több száz milliárd forinttal rontja a költségvetés finanszírozási helyzetét.

A Költségvetési Tanács elnöke az m1 Ma reggel című műsorában kedden a növekedési és finanszírozási kockázatokkal indokolta a kormánynak javasolt alternatív makrogazdasági pálya összeállításának szükségességét. A testület ezért arra kérte a tárcát, hogy készüljenek megfelelő számítások, és Kovács Árpád szerint erre készség mutatkozott. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.