Monti kijött a sodrából

Olaszország miniszterelnöke, Mario Monti keményen megbírálta az euróövezet egyes "északi" országait, amiért "hiteltelenítik" az euróövezet június végi döntéseit.

KG
2012. 07. 08. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német kormányban a pénzügyminiszter után most már a munkaügyi miniszter is elképzelhetőnek tartja a közös euróövezeti kötvény bevezetését, persze sok feltétellel.

Ursula von der Leyen szerint a tizenhetek akkor bocsáthatnak ki közös és egyetemleges kezességgel – a törlesztésre vállalt garanciával – kötvényt, ha előbb kialakítják a „közös költségvetési politikát, benne az (állam)adósság ellenőrzésének” intézményével. Az euróövezet egyelőre nem áll készen erre, és még Németországban is csak érlelődik az a belátás, hogy a gazdaságpolitikai és költségvetési kérdések eldöntésének jogát „is át kell adni Európának” – mondta a miniszter a Der Spiegel című német hírmagazin vasárnap megjelent számában közölt nyilatkozatában.

Olaszország és Spanyolország állampapírjainak hozama szépen esett a múlt hét elején, de a hét végére ismét magasba szökött. Egy franciaországi gazdasági tanácskozáson vasárnap az olasz kormányfő ezt annak tulajdonította, hogy „néhány északi ország egy és más politikai hatósága nem helyénvaló kijelentéseket tett azzal a céllal, de legalábbis azzal a következménnyel, hogy csökkenjen az egyhangú döntések hitelessége”.

Tenni kell valamit

„Egyoldalúan semmissé teszik, amit sok közös és együttes fáradsággal együtt építünk” – mondta az olasz kormányfő. Sürgette, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek gyorsan tegyenek valamit a magas hozamok ellen, és általában is gyorsítsák meg az euróövezeti döntések megvalósítását, mert „a magas hozamok kockára teszik az euróövezet pénzügyi stabilitását, és nehezítik az egységes pénzügypolitika hatékony közvetítését”.

A múlt héten a finn és a holland kormány illetékesei úgy nyilatkoztak, hogy szerintük az euróövezeti mentőalapoknak nem kellene vásárolni közvetlenül, az elsődleges piacon euróövezeti állampapírokat. Ez – egészen pontosan, hogy az euróövezeti mentőalapok „rugalmasabban” vásárolhassanak az erős költségvetési fegyelmű országok állampapírjaiból – a június végi EU-csúcson született euróövezeti döntések egyike volt. Azt is eldöntötték, hogy egységesített, közös bankfelügyelet alakítanak az euróövezetben, és utána a rászoruló bankok a kormányok megkerülésével, közvetlenül vehetnek fel kölcsönt tőkefeltöltésre az euróövezeti mentőalapoktól.

„Merkozy”-ből kvartett

Az olasz miniszterelnök szavainak az is súlyt ad, hogy a német kancellár, Angela Merkel és a volt francia államfő, Nicolas Sarkozy nevéről közkeletűen „Merkozy”-nek nevezett informális euróövezeti parancsnokság tavaszi megszűnése óta a szokásos német–francia duó német–francia–olasz–spanyol kvartettre bővül olyankor, amikor fontos euróövezeti döntéseket készítenek elő. Az euróövezeti pénzügyminiszterek legközelebb hétfőn, majd július 20-án tanácskoznak.

A szélesebb európai integrációról Mario Monti úgy vélte, hogy az nem alapulhat csak az euróövezeten. „Kissé bizonytalan vagyok abban, vajon tényleg kizárólag az euróövezetre alapozva kell-e összébb hoznunk az európai gazdasági és politikai folyamatot. Tudom, ennek Franciaországban sok híve van, de szerintem jobb lenne nem túlságosan elszigetelni magunkat az Európai Unió többi részétől” – magyarázta Monti. Az EU más fontos részei között említette például Nagy-Britanniát és Lengyelországot a Reuters tudósítása szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.