Óriási előrelépést hozhat a kormány terve

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a munkahelyvédelmi terv óriási előrelépés a magyar kis- és középvállalatok támogatásában.

PR
2012. 07. 16. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal, a Fidesz és Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Vereczkey Zoltán, Gaál József, az MKIK alelnökei, Dunai Péter, az MKIK főtitkára folytatott megbeszélést a munkavédelmi akciótervről hétfőn a kamara székházában.

Az egyeztetést követő sajtótájékoztatón Parragh elmondta: számításuk szerint a program végrehajtása éves szinten akár 0,8-1 százalékpontos GDP-növekedést hozhat, 1,3-1,7 millió munkavállalót érinthet kedvezően, és 150-200 ezer, de akár 300 ezer kis- és középvállalkozás is választhatja valamelyik kedvező adózási formát. Parragh kiemelte: a kormány munkavédelmi tervében több kamarai javaslat is megjelenik, például a pénzforgalmi szemléletű áfafizetésre vonatkozó.

Az MKIK elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a részletek szabályozásában követni kell az eredeti célt, és megfelelő időt kell adni a vállalkozásoknak a felkészülésre. Ugyanakkor belső ellentmondást eredményezhet az, ha a szakképzetlen munkaerő foglalkoztatása kedvezménnyel jár, mert ez arra ösztönözheti a munkavállalót, hogy ne képezze magát, noha a társadalom és a gazdaság érdeke a szakképzetlen munkaerő továbbképzése – mutatott rá Parragh. A kamara elnöke jelezte azt is, hogy a vállalkozók még mindig jelentősnek érzik az adminisztrációs terhet, a bürokráciát, amelyet leépíteni csak politikai akarattal lehet.

Nem bonyolítanának

Rogán Antal megköszönte, hogy a vállalkozások többsége teljesítette a bérkompenzációt 2011-ben és 2012-ben. Hangsúlyozta, hogy 2013 és 2014 az új munkahelyek teremtéséről, a meglévők megvédéséről szól, és ezt szolgálja a kormány munkahelyvédelmi tervének tíz pontja is. A Fidesz frakcióvezetője elmondta: nyitottak a kamara érdemi javaslatainak megtárgyalására, odafigyelnek arra, hogy senki ne tudja bonyolulttá tenni a tervet. Megállapodtak a kamarával abban, hogy a következő évben áttekintik a bürokrácia csökkentésének lehetőségét.

Harrach Péter kiemelte: a kamara képviselői jól fogadták a kisemberek védelmét és a vállalkozások versenyképességét javító kormányzati javaslatot. Gaál József, az MKIK alelnöke fontosnak nevezte a vállalkozások számára, hogy a devizaárfolyam-változást tőkeveszteségként el lehet számolni. Kérdésre válaszolva Parragh rámutatott arra, hogy az elmúlt két évben Magyarországon nőtt a reálszférában a foglalkoztatás az európai uniós tendenciával ellentétben, és szerinte makrogazdaságilag hibás azt mondani, hogy a tehercsökkentés nem eredményez új munkahelyeket, mert évek távlatában nézve ez jelentős számban munkahelyeket hozhat.

Ugyancsak kérdésre válaszolva Rogán példákon keresztül mutatta be, hogy a munkahelyvédelmi terv megvalósulása a foglalkoztatás bővülésével járhat, és sikerként említette, hogy az elmúlt két évben úgy tudott nőni a foglalkoztatás, hogy közben csökkent a költségvetési hiány, az államadósság.

Folytatódhat a pozitív trend


Parragh a munkahelyvédelmi program kapcsán korábban azt közölte: arra számít, hogy a reálgazdaságban tovább folytatódhat a 2010 óta tartó pozitív foglalkoztatottsági trend, míg Havas István, az Amerikai–Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke szerint első körben a jelenlegi munkahelyek maradhatnak meg. A vállalkozói érdekképviseletek is úgy vélték, segítség lehet a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a kormányfő által bejelentett intézkedéscsomag.

Orbán Viktor miniszterelnök július 2-án tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet jelentett be napirend előtti felszólalásában a parlamentben. Szijjártó Péter államtitkár közlése szerinta tranzakciós illetékből fedezi a kormány a munkahelyvédelmi program egy részét. A költségek harmadát, mintegy százmilliárd forintot, a jegybank befizetései adják.

A munkahelyvédelmi terv megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló, valamint a kisvállalati adóra vonatkozó törvényjavaslatot a kormány július 10-én nyújtotta be az Országgyűlésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.