Nekünk nyolc?

Érdemes felidézni négy momentumot, majd szembeállítani azzal a tétlenséggel, passzív szurkolói szereppel, amelyre idén kárhoztattunk.

Ballai Attila
2011. 12. 02. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aktuális női együttesünkkel az előző négy olimpián együtt sírt, együtt nevetett a fél ország. Az 1996-os atlantai bronzra, a 2000-es sydney-i ezüstre, a 2004-es athéni 5. és a 2008-as pekingi 4. helyre a sportág hívei bizonyára emlékeznek – az olimpiai kvalifikáció kivívásának módjára és pillanatára ellenben valószínűleg jóval kevesebben. Ezért is érdemes felidézni e négy momentumot, majd szembeállítani azzal a tétlenséggel, passzív szurkolói szereppel, amelyre idén kárhoztattunk.

Az 1996-os részvétel jogát az 1995-ös, félig hazai rendezésű világbajnokságon szerezték meg Kökény Beatrixék. Mivel a kiírás értelmében az első négy utazhatott közvetlenül Atlantába, a budapesti Körcsarnokban az oroszokkal szemben 23-18-ra megnyert negyeddöntőt elképesztő ováció, körtánc, a hangszórókból üvöltő „Szállj el, kismadár!” című Republic-sláger közös üvöltése fogadta. Sydney-be nagy kerülővel, Lillehammeren át vezetett az út. Az 1999-es vb-ről már öten szereztek kvótát, így ekkor az jelentette a beteljesülést, hogy Mocsai Lajos együttese az 5. helyért rendezett derbin 35-27-re elintézte Dániát. 2003-ban, a horvátországi vb-n ugyancsak öten jutottak athéni kontingenshez, de mivel a mieink akkor világbajnoki döntőbe kerültek, olyan magasan vitték ezt a lécet, hogy tulajdonképpen észre sem vették. Négy évre rá bezzeg igen, hiszen a 2008-as pekingi túráért annak az évnek a tavaszán Bukarestben olimpiai selejtezőt kellett vívni. A négy pályázóból ketten haladtak tovább, a lengyelek legyőzése és a románoktól elszenvedett vereség után Japán felülmúlása hozta meg a sikert.

Négyből négyszer önerőből ugrotta meg tehát a szükséges magasságot csapatunk, ezúttal azonban mások lendületére, kegyére kell hagyatkoznia. A németekkel szembeni, júniusi vb-selejtező elbukása miatt ugyanis jobb híján itthon szorít a keret azért, hogy a csodával határos módon ölébe hulljon egy meg nem szolgált, de ettől még elméletileg elcsíphető pótlehetőség.

Az olimpiai kézilabdatorna mezőnye 12 fős, ebből egyet-egyet elfoglalt már a rendező Nagy-Britannia, a tavalyi Európa-bajnok Norvégia, Ázsia képviseletében a Koreai Köztársaság, valamint Amerikában Brazília. Hozzájuk csatlakozik majd a jelenleg is zajló vb győztese és Afrika legjobbja, így lesznek hatan. A további hat hely a jövő évi kvalifikációs viadalokon kel el: három négyesben zajlik majd a vetélkedés, mindenhonnan ketten lépnek tovább. E tizenkét pótvizsgázó összetétele úgy alakul, hogy a vb 2–7. helyezettjei mellé Európa és Ázsia 2-2, Amerikai és Afrika további 1-1 alakulatot delegál. Nos, itt jön a mi esélyünk. A tavalyi Eb 10. helyezettjeként akkor kaparinthatnánk meg a kontinensünket illető, egyik bónusz helyet, ha az Eb legjobb nyolc együttese közül a norvégokhoz társulna a vb-ről még egy biztos olimpikon, a további hat együttes pedig szintén a vb-n vívná ki a selejtezős jogot. Mert csak ebben az esetben szállhatna át a két kvóta a tavaly decemberi 9. és 10. helyezettre, Horvátországra és Magyarországra. Tehát azért kell szurkolnunk, hogy a világbajnokságon Norvégia, Svédország, Románia, Dánia, Franciaország, Montenegró, Oroszország és Hollandia végezzen az első nyolc között (hiszen ez volt az Eb-sorrend), legfeljebb a már biztos londoni utazó dél-koreaiak és brazilok férkőzhetnek be közéjük.

Lássuk be, roppant halovány remény, már a kieséses rendszerű nyolcaddöntő szerencsétlen párosítása rögvest szertefoszlathatja. Bár addig még ne is nézzünk előre, egyelőre fohászkodjunk azért, hogy csoportjukból mindannyian továbbjussanak. Hiába, szokatlan érzés: az elmúlt évtizedek világbajnokságain bőven elég volt egy csapatnak szurkolnunk, most mindjárt itt van nyolc.

Ettől persze még jogos a kérdés: hol az az egy?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.