Bevonják ÁTEV működési engedélyét

A Vas Megyei Bíróság jogerős ítéletével helyt adott a sárvári önkormányzat kérésének és érvénytelenítette az ÁTEV Fehérjefeldolgozó Rt. sárvári üzemének működési engedélyét – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Dénes Tibor, Sárvár polgármestere.

MTI
2002. 07. 19. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÁTEV Fehérjefeldolgozó Rt. központjában az MTI-nek elmondták: a bíróság ítélete az elsőfokú állategészségügyi hatóság működési engedélyt megadó határozatát nem helyezte hatályon kívül, tehát a sárvári gyárnak jelenleg is van működési engedélye, ami azonban nem jogerős.

A bíróság ítéletéből az következik, hogy a másodfokú államigazgatási hatóságnak – jelen esetben az FVM Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Főosztályának – új eljárást kell lefolytatnia, tehát amíg másodfokon nem születik döntés, a gyár jogszerűen működik.

Az ÁTEV Rt. várhatóan 2002 decemberében helyezi üzembe a sárvári üzemegység kapacitását is kiváltó, az EU-normáknak is megfelelő mátyásdombi gyáregységét, amely az egész dunántúli régióban megoldást jelent az állati eredetű hulladékok ártalmatlanítására.

A cég továbbra is tárgyalásokat kíván folytatni a sárvári polgármesteri hivatallal, hogy a jelenleg száz főt foglalkoztató sárvári gyáregység még egy rövid ideig, kölcsönösen elfogadott módon működhessen.

Mint a polgármester a sajtótájékoztatón elmondta: a város vezetése már 1992 óta tárgyalt az állami tulajdonú üzemegység esetleges kitelepítéséről, mivel az állati fehérjét feldolgozó üzem tevékenységét jellegzetes szag kíséri.

Az 1955-ben létesített fehérjefeldolgozó üzem működése nem felelt meg az 1997-ben hatályba lépett földművelésügyi miniszteri rendelet előírásainak, ezért az engedélyét már öt évvel ezelőtt sem lett volna szabad megújítani – hangsúlyozta a polgármester.

Az üzem az állategészségügyi törvény számos rendelkezésének és a miniszteri rendelethez csatolt állategészségügyi szabályzatnak máig sem tud mindenben megfelelni, a város környezetének, levegőjének, élővizének erőteljes szennyezésével működik – tette hozzá.

A gyár működési engedélyéhez szükséges környezetvédelmi engedélyt 1998-ban ugyan kiadta a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség, ennek alapján a cég ideiglenes, majd pedig végleges működési engedélyt kapott.

Az önkormányzatot nem értesítették a közigazgatási döntésről, így az nem élhetett a törvényes időn belül fellebbezési jogával.

Ez vezetett végül a perhez, amelynek alperese az ÁTEV Rt. tulajdonosa a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.