Jogászunk válaszol

Dr. Kiss Pál
2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos, hogy tudjuk, mit kell tennünk birtokháborítás esetén. A birtokos a birtoka ellen irányuló támadást – a birtok megvédéséhez szükséges mértékben – önhatalommal is elháríthatja. A birtokvédelemnek kétféle eszköze van, az egyik a megengedett önhatalom, a másik a birtokvédelmi eljárás, amely közigazgatási hatósági, illetve bírói úton érvényesíthető.
A törvény megengedi a birtokos részére a birtoka ellen irányuló támadás elhárítását. Egyetlen korlátozást állít fel: az önhatalom csak a birtok megvédéséhez szükséges mértékben gyakorolható. Ezt két oldalról lehet vizsgálni. Egyrészt a birtokos cselekménye csak addig terjedhet, ameddig az a tényleges birtok megvédését célozza. Magatartása nem alakulhat át megtorlássá, mert ebben az esetben már ő is jogellenes cselekményt, adott esetben birtokháborítást követ el. (Nem ide vonatkozóan, de ugyanígy kell eljárni a jogos védelem esetében is, amikor támadás ér bennünket, vagy közvetlen veszély fenyeget. Ez esetben is az elhárítás, a védekezés erejéig vagyunk csak védve, attól a pillanattól kezdve viszont, hogy védekezésünk támadássá fordult, már aránytalanságot követünk el és büntethetők vagyunk.) Másrészt a birtokos a birtoka megvédése érdekében nem okozhat a birtoksértőnek aránytalanul nagyobb kárt (hátrányt), mint amilyen őt a birtokháborítás következtében érte. Ez szintén az arányosság követelményéből fakad.
A birtok elleni támadás fogalma szűkebb, mint a birtokháborításé. Támadáson csak azt a magatartást lehet érteni, amely közvetlenül a dolog felett gyakorolt hatalmat fenyegeti, nem csupán a dolog rendeltetésszerű használatához fűződő érdeket. A dolog feletti hatalmat nem veszélyeztető, csupán a használathoz fűződő érdeket zavaró magatartás erőszakkal nem hárítható el. Gyakorlatilag támadásnak tekinthető az olyan eset, amikor attól lehet – okkal – tartani, hogy a dolgot elveszik tőlünk, azaz kikerül a birtokunkból.
Mi történik akkor, ha valamilyen oknál fogva a dolog kikerült a birtokunkból? Az elveszett birtok visszaszerzése érdekében önhatalmúlag csak akkor lehet fellépni, ha más birtokvédelmi eszközök igénybevételével járó időveszteség meghiúsítaná a birtokvédelmet. Ez azt jelenti, hogy a dolog vagy elpusztul, vagy az idő folytán olyan átalakuláson megy keresztül, aminek végeredményeként nem lehet majd utólag megállapítani a birtokháborítást, emiatt pedig a birtokvédelem lesz eredménytelen.
A megengedett önhatalom másik esete az elveszett birtok viszszaszerzése érdekében történő fellépés. A birtok elveszítésekor a hatósági jogvédelem elsődleges birtokvédelmi eszköz, ezért a törvény az önhatalmat csak akkor engedi meg, ha az egyéb birtokvédelmi eszközök igénybevételével járó időveszteség a birtokvédelmet meghiúsítaná. Az önhatalom ezen túl is csak akkor megengedett, ha nem terjed túl a birtok megvédéséhez szükséges mértéken.
Kölcsönösen gyakorolt tilos önhatalom esetében kötelezni kell a jogalap nélküli birtokost a dolog kiadására. Ha ezt nem teszi meg, akkor a bírósághoz kell fordulni. Kölcsönös tilos önhatalom mezsgyevitákkal összefüggésben szokott előfordulni, a vitás területet ugyanis a szomszédok többször is „elfoglalják”, illetve ”visszafoglalják”.
Jogos önhatalom gyakorlása esetében per csak az önhatalom érvényesítése közben okozott kár megtérítése érdekében szokott indulni. Ezekben a perekben a birtokvédelem szabályai szerint kell eldönteni, hogy a birtoksértőnek okozott hátrány a birtokháborítás elhárítása érdekében okszerűen és a veszélyeztetett érdekkel arányosan történt-e.
Akit birtokától megfosztanak vagy birtoklásában zavarnak, a jegyzőtől egy éven belül kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését. Ez a leggyakoribb birtokvitát eldöntő eljárás. Ekkor a jegyző bekéri az összes rendelkezésre álló adatot, esetlegesen szemlét is tart, majd a felekkel lefolytatott egyeztető tárgyalás után határoz a vita felől. Az a fél, aki a jegyző határozatát sérelmesnek tartja, a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül a bíróságtól kérheti annak megváltoztatását.
A Polgári Kollégium egyik állásfoglalása részletes iránymutatást ad azokra az esetekre, amikor a szomszédos földrészletek közötti határvonal természetbeni helye ad okot a vitára. Ennek értelmében a jogszerű birtoklásnak mindaddig a térképi határvonalhoz kell igazodnia, amíg valamelyik érintett ingatlantulajdonos az ettől eltérő birtoklás jogalapjaként más érvényes jogcímet nem bizonyít. A geodéziai hibahatár (megengedett eltérés) alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha a térkép állapota vagy más ok miatt a térképi határvonal a természetben nem tűzhető ki teljes pontossággal. A hibahatár a legnagyobb megengedett eltérés, amely a térképezés módjától függően 0,1 métertől 1,15 méterig terjedhet. A Országos Földügyi és Térképészeti Hivatal elvi állásfoglalása szerint, ha a természetben talált állapot a megengedett legnagyobb eltérésen belül megegyezik a térképi állapottal, abban az esetben a természetbeni határvonalat azonosnak kell tekinteni a térképen megjelölt határvonallal, azaz ilyenkor – földmérési szempontból – a természetben talált határvonalat nem kell megváltoztatni.
Bár az állásfoglalás a bíróságot nem köti, a bírói gyakorlat azonban az ezeket figyelembe vevő szakvéleményeket elfogadja az ítélkezés alapjául. Egyetlen eset jelent kivételt, nevezetesen, hogy a kialakult birtokállapot jogosulatlan, önkényes megváltoztatása a hibahatáron belül sem megengedett. A bíróság ilyenkor az eredeti birtokállapot helyreállítását rendeli el akkor is, ha a természetbeni határvonalnak a birtokháborítással előidézett megváltoztatása a hibahatáron belül történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.