Hetente sztrájkolhatnak az egészségügyi dolgozók

Sztrájkot hirdet október 7-ére az EDDSZ a gyógyításhoz szükséges megfelelő feltételek megteremtése érdekében. Ha ez nem vezet eredményre, akkor ezt követően minden héten munkabeszüntetést tartanak egészen addig, amíg a kormánnyal vagy a kijelölt tárgyalópartnerrel nem tudnak megegyezni.

Kovács Zita
2004. 09. 29. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) országos sztrájkbizottsága október 7-ére egész napos sztrájkot hirdet – közölte a Magyar Nemzet Online-nal Ágoston Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának EDDSZ-sztrájkbizottsági elnöke. Hozzátette: ha a reggel nyolc órától délután négy óráig tartó sztrájk nem vezet eredményre, tovább folytatódik a munkabeszüntetés.

Ágoston Zsuzsanna elmondta: ezt követően minden héten tartanak sztrájkot egészen addig, amíg a kormánnyal vagy a kijelölt tárgyalópartnerrel nem tudnak megegyezni. Ha október 7-én nem járnak eredménnyel, akkor október 15-én pénteken, 18-án hétfőn, majd 26-án kedden, illetve megegyezés híján november 4-én csütörtökön is sztrájkot szerveznek. A munkabeszüntetéshez országos szinten bárki csatlakozhat, beleértve az egészségügyi és szociális ágazatban, illetve a közszolgáltatás más területén dolgozókat is.

Az EDDSZ-sztrájkbizottsági elnök az MNO-val közölte: a munkavállalóknak kell fellépniük azért, hogy ágazati-kormányzati szintű megoldás születhessen a megfelelő feltételek megteremtéséhez. Erre azért van szükség, mert a betegellátás biztonsága folyamatosan csökken, és a gyógyítás kockázata növekszik. Állandó forráskivonás történik, amit nem tűrhetünk tovább – hangsúlyozta Ágoston Zsuzsanna.

A dolgozók még mindig nem kapták meg a beígért hat százalékos béremelést, és bár a járóbeteg-ellátás 1,8 milliárd forint támogatáshoz jutott, a fekvőbeteg-ellátás egy fillért sem kapott. Tovább változtatni kell a munkaidő normatívákon is, mivel jelenleg a 24 órás munkaidő töredékét tekintik csak nyugdíjszerző időnek, sőt nem egyszer előfordul, hogy az egészségügyi dolgozóknak 24 órán túl is fáradtan kell a betegeket gyógyítani. Feltétlenül szükséges a nagy értékű beruházások elindítása, és további törvénymódosításoknak kell bekövetkezniük – fűzte hozzá.

Az ország több egészségügyi intézménye, többek között a makói kórház is csatlakozott júliusban a szegedi új klinika dolgozóihoz, akik figyelmeztető sztrájkot tartottak, mivel szerintük lehetetlen körülmények között folyik a gyógyító munka, ami a betegellátás színvonalát és biztonságát is veszélyezteti.

Akkor az EDDSZ országos sztrájkbizottsága a kormányhoz fordult többször is annak érdekében, hogy egyeztető tárgyalásokat tartsanak. Medgyessy Péter akkori miniszterelnököt háromszor kérték, illetve Gyurcsány Ferenchez is fordultak már, hogy jelöljenek ki tárgyaló partnert. Ez egyik esetben sem történt meg. A kormány azzal utasítja el az EDDSZ sztrájkbizottságát, hogy helyi ügyről van szó, de természetesen erről szó sincs, mivel országos szintű megoldást igényel az egészségügyi dolgozók helyzetének rendezése, amire az egészségbiztosítási alapból kell forrásokat biztosítani – mondta Ágoston Zsuzsanna.

Hozzátette: az EDDSZ már szeptember 9-ére hirdetett országos sztrájkot, azonban ezt felfüggesztették Medgyessy Péter lemondása miatt. Mivel mostanra a kormány működőképessé vált, ezért a bizottság érvényt kíván szerezni követeléseinek, amelynek már a 2005-ös költségvetésben is meg kell mutatkoznia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.