Kedvezőtlen előjelek a Jukosz számára

Az ostromlott Jukosz orosz olajóriás újabb két rossz hírt kapott: két hét múlva egy moszkvai döntőbíróság tárgyalni kezdi az adóhatóság újabb behajtási keresetét, míg a természeti kincseket felügyelő minisztérium dönthet főegysége, Juganszknyeftagaz kitermelési engedélyeinek megvonásáról.

MNO
2004. 09. 10. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adóhatóság a múlt héten már benyújtott a Jukosznak egyújabb, 4,1 milliárd dolláros adószámlát 2001-re. Ebből a tulajdonképpeni adóhátralék, 2,7 milliárd dollár begyűjtését már meg is kezdte a Jukosz zárolt számláiról. Az ezen felül követelt 1,4 milliárd dollár késedelmi bírság behajtására viszont bírósághoz fordult – adta hírül a FigyelőNet.

A bíróság 2000-re vonatkozóan már jogerősen kötelezte a Jukoszt 3,4 milliárd dollár hátralék és bírság megfizetésére (s a moszkvai körzeti döntőbíróság pénteken elutasította az olajcég újabb fellebbezését). Az adótárca 2001-ről ugyanannyi (2,7 milliárd dollár) hátralékot kér számon a Jukoszon, mint 2000-ről. De a késedelmi bírságot megduplázta, amire az adókódex egy éven belül ugyanabba a bűnbe visszaeső cég esetében lehetőséget ad. A hatóság ezt a dupla (1,4 milliárdos) bírságot akarja érvényesíteni a bíróság előtt.

Az ásványkincsekkel foglalkozó tárca fontolgatja a Jukosz termelésének 60 százalékát adó Juganszk koncesszióinak megvonását, mert a leányvállalat beszüntette adóinak fizetését (és már több mint 120 millió dollárral tartozik augsztus-szeptemberre).

A Jukosz már bejelentette, hogy nem tudja fizetni folyó adó-, bér- és termelési költségeit, miután a végrehajtók (az anyacég után) zárolták legtöbb leányvállalatának számláit is a 2000-es adótartozás behajtására.

A végrehajtók megbízták a Dresdner Kleinwort Wasserstein beruházási bankot a Juganszk felértékelésével kiárusítás céljából. Ha a Dresdner figyelembe veszi az engedélymegvonások kilátását, akkor jóval kevesebbre értékelheti a Yuganskot annál a 15 milliárd dollárnál, amit elemzők szerint megérhet.

A Jukosz fő részvényese és volt vezére, Mihail Hodorkovszkij börtönéből ismét felajánlotta részvényeinek rendelkezésre bocsátását az adószámlák rendezéséhez, hogy megmentsen a „feldarabolástól egy olyan céget, amely magas béreket és adókat fizet, és hozzájárul az ország gazdasági-szociális stabilitásához”.
Hodorkovszkij privatizációs és adócsalási pere javában folyik egy moszkvai bíróságon. A Jukosz és főrészvényesei elleni jogi kampányt sokak szerint a Kremlből ösztönzik, hogy példát statuáljanak: mi történik az engedetlen, politikai befolyásra törekvő oligarchákkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.