Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap Az EU bizottság megosztott a török országjelentés kapcsán címmel, A Verheugen riport kínos kudarccal fenyeget alcímmel tudósít arról, hogy növekszik az ellenállás Brüsszelben Ankara uniós felvételének pozitív megítélésével szemben.
A régi, Romano Prodi vezette uniós bizottság utolsó nagy politikai tette lesz, hogy október 6-án Günther Verheugen bővítési biztos nyilvánosságra hozza Ankara EU érettségét megítélő országjelentését. Az uniós tagállamok állam és kormányfőinek többsége világosan jelezte igényeit, elvárják, hogy a bizottság kedvezően ítélje meg Ankara tagságának lehetőségét és a felvételi tárgyalások megkezdésére tegyen javaslatot.
A nyári szünet előtti utolsó, július 19-i és 20-i Prodi vezette ülésen „nyílt vitára” került sor. A lap információi szerint számos kereszténydemokrata-konzervatív biztos – mint a spanyol Loyola de Placio, az osztrák Franz Fischler – miután meghallgatta Verheugen előadását, fenntartásait hangoztatta Ankara uniós tagságával kapcsolatban. Utaltak mindazokra a hosszú távú következményekre, amelyeket Törökország felvétele vonna maga után. Az ellenvéleményeket olyan tanulmányokkal támasztották alá, melyek a török EU tagság súlyos következményeire és hatalmas költségeire hívták fel a figyelmet.
Jelenleg nyitott kérdésnek számít, hogy a bizottság végül is támogatja, vagy sem Ankara uniós tagságát. Fischler mindenesetre egy személyes levélben még egyszer aláhúzta fenntartásait.
Verheugen számára személyes kudarc lenne egy negatív, vagy egy megosztott bizottsági ítélet, hiszen a Schröder kormány többször is jelezte, pozitív országjelentésből és a felvételi tárgyalások decemberi megkezdéséből indul ki.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Lengyel nő bepereli a szövetségi köztársaságot apja koncentrációs tábori fogsága miatt címmel tudósít egy érdekes jogesetről.
A német Véderő támadásának 65. évfordulóján a berlini tartományi bíróságon a lengyel Izabela Brodacka képviseletében Stefan Hambura helyi ügyvéd kártérítési keresetet nyújtott be. A kártérítési igény alapját az képezi, hogy a megbízó 1994-ben meghalt édesapja 1940 és 1942 között az auschwitzi koncentrációs tábor foglya volt és ott bántalmazták.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali napilapban a vitatott téziseiről ismert németországi történész, Götz Aly a Hitler utolsó napjairól forgatott dokumentumdráma kapcsán a következőket jegyzi meg.
„Aki a nemzetiszocializmus destruktív sikerét meg kívánja érteni, annak a megsemmisítő politika kirakati elemeire kell figyelnie – a modern, szociálpolitikailag melegen tartott szívességeket osztó jóléti államra. A német katonafeleségek a második világháborúban dupla akkora családi pótlékot kaptak, mint a brit, vagy amerikai kolléganőik. (Németországban már a császári időkben is jóval magasabbak voltak a szociális kiadások, mint az angolszász államokban – a szerk.) Több pénzük volt, mint békeidőben.”
Hitler volt az, aki a par excellence újraelosztó jóléti államot létrehozta. A családtagok közös adóztatásának kedvezménye, amit a konzervatívok olyan hevesen védelmeztek 2002-ben, az 1934-es adótörvény-módosítás alkalmával fogadtak el. A lakhely és munkahely közötti utazás költségtérítési módja, ami a bajor tartományi kormány szívéhez oly közel áll szintén ugyanaz a törvénymódosítás hozta létre.
Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív napilapban Georges Waser Amikor a tegnap még holnap volt címmel tudósít a londoni Tate Galéria hatvanas éveket bemutató kiállításáról.
A szerző a korszakról és annak művészetéről így összegzi véleményét. A hatvanas évek magukkal hozták a Brit szigetek lakóinak körében az amerikai ízlés és értékek hosszantartó és végül katasztrofális túlszaporodását – a gazdag hazai kultúra térdre hullását az importált csillogás előtt, amely ahelyett, hogy megtermékenyítő lett volna, pusztán pótszer lehetett.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin beszámol arról, hogy a Német Nyelv Egyesülete (VDS) a második közszolgálati csatorna, a ZDF intendánsát Markus Schächtert tüntette ki a 2004-es nyelvpancsolási díjjal.
Az egyesület elnökének Walter Krämernek az indoklása szerint, e szomorú kitüntetéssel értékelik a csatorna azon kínos kísérleteit, hogy olyan kifejezésekkel, mint „Kiddie contests”, „Webcam Nights´ vagy olyan adásokkal mint „History”, vagy „Nightscreen” megpróbáljanak megfelelni a korszellem állítólagos elvárásainak.
A több mint 20 000 tagot számláló egyesület 1997 óta küzd a német nyelvben mindinkább eluralkodó anglicizmusok ellen.

Így lesznek nyitva a boltok a hosszú hétvégén