Furcsa jelenség ijeszti el a turistákat a magyarok által is kedvelt nyaralóhely partjaitól

Cagliari egyik legismertebb strandját, a Poetto-partot medúzák tömege lepte el, ami megzavarta a strandolók nyugalmát. A szokatlan természeti jelenség hátterében több tényező húzódik meg, köztük a klímaváltozás is.

Forrás: Merkur2025. 05. 02. 9:39
A furcsa jelenség okai a magas vízhőmérséklet miatt elszaporodó medúzák, amelyek csíphetik a fürdőzőket Fotó: Amaury Cornu Forrás: Hans Lucas/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki mostanában Szardínia fővárosában, Cagliariban szeretne fürdeni a tengerben, meglepő és kellemetlen élményben lehet része: a partot ellepték a medúzák. A látogatók tömegesen osztották meg az erről szóló képeket a közösségi médiában. Sokan értetlenül állnak a jelenség előtt, írta a Merkur.

Mi okozza a medúzák elszaporodását?

A szakértők szerint több tényező együttes hatása vezetett a szokatlan jelenséghez. A tengeráramlatok, az intenzív túlhalászás, valamint az invazív fajok terjedése mind hozzájárulnak a medúzák elburjánzásához. A legnagyobb szerepe azonban a klímaváltozásnak van: a Földközi-tenger az utóbbi években a globális átlagnál 20 százalékkal gyorsabban melegszik. A melegebb víz ideális környezetet biztosít a medúzák számára, előbb kezdik meg szaporodásukat, és hosszabb ideig képesek fennmaradni.

An underwater picture taken on June 18, 2022, shows a purple jellyfish off of a beach of Ajaccio on the French Mediterranean island of Corsica. (Photo by Pascal POCHARD-CASABIANCA / AFP)
A víz alatti képen egy lila medúza a Földközi-tengerben (Fotó: AFP/Pascal Pochard-Casabianca)

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a mostani eset nem elszigetelt: a Földközi-tenger térségében évek óta megfigyelhető a medúzák számának növekedése. Már tavaly is hasonló inváziót tapasztaltak Liguria partjainál, ahol a szakértők további medúzainváziótól tartanak.

A Poetto-parton leggyakrabban megfigyelt faj az úgynevezett Ohrenqualle (Aurelia aurita), vagyis füles medúza, amely az emberekre nézve szinte teljesen ártalmatlan. Ettől függetlenül érdemes óvatosnak lenni: a mediterrán térségben előfordulnak világító- és tűzmedúzák is, amelyek fájdalmas csípéseket okozhatnak. Spanyolország partjainál nemrég például a halálos Portugál gályát (Physalia physalis) észlelték.

Borítókép: A furcsa jelenség okai a magas vízhőmérséklet miatt elszaporodó medúzák, amelyek megcsíphetik a fürdőzőket (Fotó: Hans Lucas/AFP/Amaury Cornu)



 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.