Fegyver a csador alatt

A szent háborúban való részvételre buzdítja az arab nőket az Al-Hansza nevű honlap – Rémisztőnek találja a csecsenföldi helyzetet a napokban Oroszországban járt uniós biztos – A világhálón folyik a virtuális háború a terroristák ellen.

Tar Zsuzsanna
2004. 10. 01. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izvestia

Nőknek ad tanácsot a dzsihádhoz – szent háborúhoz – való hozzájárulás különböző formáiról az az internetes honlap, amelyet szeptembertől indítottak útjára a terroristák. A Női információs arab központ által elindított Al-Hansza nevű honlapon a gyengébb nem képviselőit újságírónők buzdítják a dzsihádra. – Fekete hosszú ruháink alatt fegyver és a Korán fog meglapulni, miközben gyermekeink mellettünk állnak majd – olvasható állítólag a lap főszerkesztőjének egyik cikkében. Az olvasók a továbbiakban instrukciókat kapnak azzal kapcsolatban, hogyan használják az automata fegyvereket, bár az Izvestia újságírója itt hiányolja a mindenki számára érthető szemléltető rajzokat, a fegyver szét-, illetve összerakásáról. A lap tanácsadói szerint fontos, hogy a merénylőnél mindig legyen kéznél gyógyszer, ami jobb híján méz és szenteltvíz Mekkából. Minden hasznos információ ellenére a legfontosabb feladata a nőknek – az írás szerint –, hogy az anyák gyermekeiket már kiskoruktól fogva a szent háborúra neveljék, és felkészítsék őket a „magasztos önfeláldozásra”, az öngyilkos merényletre. Az Al-Hansza című honlap egyébként nagyméretű tiltakozást váltott ki több muzulmán internetes honlapnál is. Ezek a weblapok azzal vádolják az Al-Hanszát, hogy „mérgezi a nőket, különösen az anyákat„. Persze vannak olyan internetes újságok is, amelyek szerint az Al-Hansza visszaadja a nők méltóságát, amelyet az utóbbi időkben szétzúzott a divat és a különféle pornóújságok.


Katasztrofális a helyzet Csecsenföldön – jelentette ki oroszországi látogatása után Alvaro Hil-Robles, az Európai Unió emberi jogi biztosa. Hil-Robles, aki 1999-ben már járt a térségben, elmondta, hogy az elmúlt néhány év alatt látszik ugyan némi gazdasági fellendülés Csecsenföldön, illetve pozitív fejleményként értékelte, hogy a magas számú katonai posztokat is felszámolták az oroszok, mégis „a levegőben lóg a bizonytalanság és a káosz”. A biztos kifogásolta, hogy a házak többségében sem a villany, sem a gáz nincs bevezetve, illetve magas a munkanélküliség is. Hil-Robles felháborítónak tartotta, hogy a köztársaságban rendkívül magas a nyom nélkül eltűntek száma – az elmúlt három évben 1749 személy veszett el –, és az ügyben folytatott nyomozások jelentős többsége sikertelenül zárul le. Ez az emberi jogi szakember szerint a teljes büntetlenséget bizonyítja, hiszen úgy tűnik, az országban bárki bármit megtehet bárkivel, és azt sértetlenül ússza meg. Kifogásait Hil-Robles elmondta az orosz illetékeseknek, akikkel a tárgyalás végén megállapodtak abban, hogy a európai uniós biztos fél év múlva újra visszatér Csecsenföldre. – A hozzátartozóikat elveszítő embereknek tartozunk annyival, hogy kiderítjük: szeretteik hová tűntek el. Kíváncsi vagyok, hogy teljesülnek-e az oroszok erre vonatkozó ígéretei – szögezte le a szakember. Hil-Robles a többi közt kiemelte: szerinte helytelen, hogy a civil szervezetek állami támogatásból élnek, ami lehetetlenné teszi a független munkát, továbbá azt is megemlítette, hogy a sajtószabadság gondokkal küszködik. A biztos az oroszországi látogatásáról jelentést készít az Európai Bizottságnak.

Novije Izvestija

A terrorizmus elleni harcban részt vesznek az orosz és az amerikai hackerek is. Az amerikai „számítógépek ördögei” a legutóbb egy ismert iraki terrorista honlapot törtek fel, amelynek a kezdőlapjára automata fegyvert tartó pingvineket rajzoltak. A lap szerint a virtuális háborúk egyre gyakoribbá válnak. Az Egyistenség és Dzsihád nevezetű weblapot akkor rombolta földig a TeAmZ USA csoport, amikor a honlapra felkerült két amerikai férfi lefejezése. Ez a csapat egyébként már többször is magára vállalta több ultraterrorista weblap feltörését. Hazafiasságukat azonban nemcsak az Egyesült Államokban élő számítógépezők bizonyították már be, hanem az orosz hackerek is, hiszen a beszlani túszdrámát követően hirtelen megszűnt a szeparatisták vezető weblapja is, a CsecsenPress. Az orosz számítógépes kalózok előszeretettel irtják a csecsen terroristák internetes lapjait, mert úgy vélik, hogy a titkosszolgálatok ezt lassan hajtják végre. A kavkaz.org honlapra például feltették a katonaruhába öltöztetett Mihail Lermontovot puskával a kezében, és aláírták: itt járt Misa. A lapnak nyilatkozó hacker szerint a csecsen terroristák weblapjainak nincs helye a világhálón, ezért mindent megtesznek az irtásukért. – Bár nemes tettet visznek véghez ezek az emberek, azért azt ne felejtsük el, hogy nem mindnyájan angyalok – szögezi le a cikk írója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.