Gyurcsány terveihez igazítanák a jegybankról szóló törvényt

Lényegében Járai Zsigmond elmozdítása nélkül kényszerítené rá a kormány az akaratát a Magyar Nemzeti Bankra. Az MSZP törvényjavaslata szerint ugyanis a jövőben a miniszterelnök jelölné a jegybank monetáris tanácsának többségét. A szocialisták a módosítást ennek ellenére a függetlenség erősítésével magyarázzák, míg a Fidesz közvetlen kormányzati beavatkozásról beszél.

Magyar Nemzet
2004. 10. 13. 5:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a szocialisták két héttel ezelőtt még zavarkeltésnek és minden alapot nélkülözőnek nevezték lapunk állítását, miszerint az MSZP a jegybanki törvény módosítását tervezi, tegnap kiderült: az MSZP módosító javaslatot nyújtott be a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvényhez.

A tervezet a pénzügypolitikát meghatározó monetáris tanács tagjainak kiválasztásában hozna változást. A hatályos jogszabály értelmében a testület kilenc tagjára a jegybank elnöke tehet javaslatot, míg kinevezésük az államfő jogköre. A módosítás szerint a monetáris tanácsba az MNB alelnökei közül csak a monetáris politikáért felelős alelnök kerülne be, míg jelenleg valamennyi alelnök tag. Új elem, hogy a monetáris tanács évente az első ülésen elnökhelyettest választ. A szocialisták javaslata szerint a tanács ezentúl tizenegy fős lehetne, ebből négy személy kinevezésére, illetve felmentésére az MNB elnöke tehetne javaslatot, amelyet egyetértés esetén a kormányfő terjesztene a köztársasági elnök elé. A többi tag esetében a javaslattétel a miniszterelnök joga lenne.

Járai Zsigmond a Reutersnak adott interjújában elmondta: a kormánypárti képviselők által javasolt módosítás sérti a jegybank függetlenségét, és bizonytalanságot okoz a pénzpiacokon. – A jelenlegi jegybanktörvény összhangban van az európai gyakorlattal, az alkotmánnyal és a magyar jegybanki tradíciókkal – mondta az MNB elnöke, akit a 2002-es kormányváltás óta szinte folyamatosan támadnak. Járai szerint a monetáris politika enyhítését nem azzal kell elérni, hogy növelik a monetáris tanács tagjainak számát, hanem azzal, hogy rendbe teszik a költségvetést. Gyurcsány Ferenc többször is szóvá tette, hogy a magas alapkamat és az erős forint árt a gazdaság fejlődésének. A jegybankelnök fölöslegesnek tartotta a monetáris tanács létszámának növelését, „ez nem futballcsapat” – jegyezte meg.
A javaslatot jegyző Göndör István (MSZP) véleménye szerint a jegybanki törvény ezen módosítása is erősítené a jegybank függetlenségét. – A jegybanki függetlenség alapja a monetáris tanács tagjainak szakmai, anyagi és politikai függetlensége, ezt erősíti, hogy a tagok egy részének kinevezésére a miniszterelnök is kezdeményezési jogot kap – szögezi le a javaslat indoklása.
A törvénymódosítás valódi célja a forint gyengítése, és ezáltal a „szegények adójának”, az inflációnak a növelése, amely a költségvetés számára jelentős többletbevételt hoz – nyilatkozta Domokos László (Fidesz). Hangsúlyozta: a javaslat túlmutat az alkotmányos kereteken, hiszen közvetlen kormányzati beavatkozást akar elérni a monetáris tanács és a jegybank működésébe, semmibe véve a két intézmény függetlenségét. – Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nyilvánvalóan kinézte magának a pénzügyi tanács irányítását, mivel a törvénymódosítás elfogadása esetén az általa jelölt tagok szavazataival megkerülheti a testület és egyben az MNB elnökét.

Ahogyan arról lapunk korábban beszámolt, az MNB ellen indított szocialista stratégia értelmében az MSZP egyre erőteljesebben kívánja érzékeltetni a kormányzat és a jegybank között feszülő ellentétet. E koncepció egyik elemének tudható be az, hogy szeptember végén a parlament kormánypárti többsége példátlan módon elutasította az MNB 2002–2003-as beszámolóját, és a gazdasági problémák egyik legjelentősebb forrásának a magas jegybanki alapkamatot jelölte meg. Járai akkor úgy reagált, hogy a jegybank és az MSZP között kétségtelenül nagy a feszültség, és leszavazása beleillik „egyfajta forgatókönyvbe”. A konfliktus kapcsán a jegybankelnök arra figyelmeztetett, hogy az MNB elleni támadások ártanak az ország megítélésének, nemzetközi és magyar szervezetek és szakemberek heves tiltakozása közepette.



Kísért a lex Szász. Kolláth György alkotmányjogászt a törvényjavaslat a Szász Károly PSZÁF-elnök leváltását lehetővé tevő törvénymódosításra emlékezteti. Szerinte a jelenlegi üzenet is világos. – A Magyar Nemzeti Bank elnökének hatásköreit szűkíteni akarják – fogalmazott. Úgy vélte, akárcsak Szász Károly esetében, most is lehet olyan törvényt hozni, ami látszólag nem alkotmányellenes, de szakmailag mindenképpen elítélendő. Hasonlóan fogalmazott Cservák Csaba alkotmányjogász is. A szakember szerint a javaslat azt eredményezi, hogy a jegybanki függetlenség némiképp elmozdul a központi kormányzati irányítás felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.