Műegyetem – innen indult útjára 48 éve a verőfényes október 23-a délutánján az a menet, amely kezdete volt annak a 12 nap után vérbe fojtott forradalomnak, amely a világtörténelem része lett. Az épület főkapuján ma is felfedezhető azoknak a golyóknak a nyoma, amelyek kioltották egy lépcsőn álló hallgató életét – erre is emlékeztetett az itt rendezett ünnepségen Mádl Ferenc. A dobogón helyet foglalt Gyurcsány Ferenc képviseletében Kóka János gazdasági miniszter, és itt volt Baráth Etele miniszter is – adta hírül a radio.hu.
Miután eljátszották a Himnuszt, Vajna Zoltán, a Műegyetem '56-os Alapítvány elnöke mondott bevezető szavakat, és ezután mondta el ünnepi beszédét Mádl Ferenc.
– Sokan, sokféleképpen szóltak már ’56-ról, azok is változatos módon emlékeznek, akik számára mindig szent és fényes forradalom volt. Ez természetes, hiszen sokfélék vagyunk és a forradalom olyan nagy esemény volt, hogy teljességgel nem szorítható merev gondolati sémákba. Mást jelentett és jelent ’56 forradalma az egyes emberek és a magyar nemzet életében, és mást jelentett és jelent a világtörténelemben – mondta a köztársasági elnök. – Úgy tűnt, igazságunkkal szemben a fegyveresek diadalmaskodtak, mégis a vesztesnek látszók voltak a realisták, az akkori győztesek felett azóta a történelem ítéletet mondott. Ma már világszerte jól tudják, hogy ’56-ban az volt az európai történelem, ami akkor Magyarországon történt, azt is, hogy a magyar forradalom lett a monolitikus pártállami világbirodalom végének kezdete.
Fél ötkor indult el a fáklyás menet a Bem térre. Egyébként kora délután a Corvin-közi hősökre is emlékeztek, az ottani hősök legendás parancsnoka, Pongrácz Gergely mondott beszédet, és Kupper András a Fidesz képviseletében koszorúzta meg az emléktáblát.
Mádl: Az ’56-os forradalom iránytű napjainkban
Mádl Ferenc köztársasági elnök részvételével tartott közös megemlékezést a Stefánia palotában Budapesten tizenegy ’56-os szervezet.
Czeglédi József, az ’56-os Szövetség ügyvezető elnöke elmondta: a közös megemlékezés egyik célja az, hogy hozzájáruljanak az '56-os forradalom egységes megítéléséhez. Boross Péter volt miniszterelnök köszöntője után Mádl Ferenc köztársasági elnök mondott beszédet.
– Az 1956-os forradalom és szabadságharc nem mehetett volna végbe a hittel és elszántsággal cselekvő emberek nélkül – jelentette ki Mádl Ferenc. – Az ünnepnap azonban a kegyelet mellett legyen a szabadság, az emberség, a szolidaritás mementója is.
Immár másfél évtizede szabad Magyarországon élhetünk – mondta – a mű azonban még nem kész. Ma is az az emberség és morális tartás legyen az iránytűnk, amit ’56 cselekvő részesei és emlékeinek ápolói közvetítenek felénk.
A honi politika útvesztőiben, a globalizáció jelenségével megáldott és terhes világunkban is iránytű lehet az az emberség és a morális tartás, amit 1956 cselekvő részesei és emlékének ápolói közvetítenek felénk – hangsúlyozta ünnepi beszédében az államfő.
A minisztériumokban is emlékeztek
A Külügyminisztériumban ünnepi állománygyűlésen emlékeztek meg az 1956-os forradalomról és a köztársaság kikiáltásának évfordulójáról. Az ünnepségen Balog Iván, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa Bibó István munkásságán keresztül méltatta 1956 eszmeiségét és szellemi örökségét. Ezután elismeréseket és jutalmakat adtak át a minisztérium munkatársainak. Ugyancsak szakmai elismeréseket osztottak a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban. Kóka János miniszter a többi között Magyar Gazdaságért, Baross Gábor, és Eötvös Lóránd díjakat adott át.
Forrás: Magyar Rádió

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban