Princz ártatlannak mondta magát

Megkezdődött a Fővárosi Bíróságon a Postabank-ügy tárgyalása – jelenti a HavariaPress. Princz Gábort, aki a 90-es évek közepén a bank elnök-vezérigazgatója volt, illetve hat vezérigazgatósági társát az ügyészség nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja. Az ügy öt szereplője a perbeli időszakban – 1994 és 1997 között -vezérigazgató-helyettes volt a Postabanknál, míg a hetedrendű vádlott ügyvezető igazgató volt. A hét banki vezető rovására a vádirat szerint mintegy 110 milliárd forint kár írható.

MNO
2004. 10. 19. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügy előzménye az volt, hogy az 1988-ban létrehozott banknak már 1992-re igen magas követelés-állománya lett, s 1994-ben már az alaptőkéje sem érte el a törvény szabta pénzintézeti minimumot. Az eladósodott bank vezetői ezért a vád szerint 1995-ben zártkörű kötvényjegyzésről határoztak, hogy az abból érkező bevételeket külső eredetű bevételekként tüntessék fel.

A pénzintézet emellett a bankfelügyeleti jelentéseiben nem tüntette fel a hiányait, több esetben hamis vagy hiányos adatokat jelentett, a közgyűléseken pedig szándékosan hamis adatokat tártak a befektetők elé. Így 1997-re, a rendes gazdálkodás és gondosság elmulasztása miatt a hiány már mintegy százmilliárdos nagyságrendűre rúgott.

A Fővárosi Bíróságon kedden kezdődött tárgyaláson Princz Gábort egyelőre nem hallgatták meg személyesen. 2004 augusztusában ugyanis elhunyt a bankvezér védője, és az új ügyvéd számára még időt kértek a felkészülés érdekében. A bíróság ugyanakkor nyolc nap határidőt adott a vádhatóságnak arra, hogy pontosítsa, mekkora összegű vagyoni hátrányt kíván terhelni az egyes vádlottakra. Princz maga ugyanakkor újságírók előtt ártatlannak vallotta magát, csakúgy, mint a korábbi években. Az ügy tárgyalása november 16-án folytatódik a Fővárosi Bíróságon.



Gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének visszaélése és 36,1 milliárd forint vagyoni kárt okozó hűtlen kezelése ügyében emelt vádat az ügyészség Princz Gábor, a Postabank egykori elnök-vezérigazgatója ellen. Az ügyben a több mint öt évig húzódó büntetőeljárás után ma kezdődik meg a per.

Hosszú ideig úgy tűnt, hogy Princz Gábor elkerüli a büntetőjogi felelősségre vonást, tavaly nyáron azonban két bűncselekmény miatt is vádat emelt az ügyészség az egykori Postabank-vezér ellen – írja a Népszabadság.

Az első vádpont szerint 36,1 milliárd forint vagyoni kárt okozó hűtlen kezelést rónak a terhére, mondván, 1995 és 97 között sorozatosan hozott olyan döntéseket, amelyek célja a tulajdonosok és a bankfelügyelet megtévesztése volt.

Emellett őt teszik felelőssé azért, hogy a Budai Hengermalom Rt. üzletrészeinek adásvétele kapcsán legalább 121 milliós kárt okozott, mert utasítására jóval a tényleges értéke felett, háromszázmillió forintért vették meg a malom részvényeinek névértéken harmincmilliót érő ötven százalékát.

A vádirat szerint a bank vezetői szándékosan megszegték a pénzintézeti tevékenységről és a hitelintézetekről szóló törvényben foglalt kötelezettségeiket, amelyek szerint mindenkor a megfelelő gondossággal és szakértelemmel, a jogszabályok szerint kötelesek eljárni.

Az 1998 nyarán menesztett bankvezető ellen 1999-ben indult nyomozás, ám a 2002-ben készült összefoglaló jelentés azt állapította meg: Princz a társaság pénzügyi helyzetéről félrevezető tájékoztatást adott, és ezzel elkövette a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének visszaélése bűncselekményt. Ennek büntetési tétele legfeljebb két évig terjedő szabadságvesztés. Az ügyészség azonban nem fogadta el az ORFK jelentését, s a nyomozás folytatására adott utasítást.

A szoros ügyészi felügyelet mellett folytatott eljárás 2003 tavaszán fordulatot vett: az ügyészség rendelkezése alapján a nyomozást kiterjesztették a bank 1997-es betétgyűjtési politikájának vizsgálatára is, amely a vád szerint mintegy 36 milliárdos kárt okozott a pénzintézetnek. Így az egykori bankvezért már nyolc évig terjedő börtönbüntetés fenyegeti. A vádemelés az utolsó pillanatban született: a büntetőeljárási törvény módosítása szerint a három éven túl húzódó nyomozásokat meg kellett volna szüntetni.

A Princz bukásához vezető eseménysor a betétesek 1997. évi februári rohamával kezdődött: akkor alig néhány nap alatt mintegy hetvenmilliárd forintnyi tőkét vettek ki a bankból. A Horn-kormány ezt követően különféle módszerekkel vagy harmincmilliárdot pumpált a bankba.

Az Orbán-kormány felügyeleti biztosokat rendelt ki a bankhoz, majd Princzet menesztették. A későbbi könyvvizsgálati jelentések a bennfenteseket is meglepték, mert a Postabank céltartalékhiányát százmilliárd körüli összegre becsülték, később még ezt is felfelé módosították. Végül a konszolidáció a költségvetésnek mintegy 150 milliárdjába került, bár ezt sokan indokolatlanul magasnak tartják. Nem tudni, mennyit sikerül visszanyerni a bank rossz kihelyezéseiből. A Medgyessy-kabinet a pénzintézetet százmilliárd forintot meghaladó összegért eladta az Erste Banknak.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.