A szövetség tagjai február 15-én már egyszer az Iszlám Daava pártjának vezetője, Ibrahim Dzsaafari jelöltsége mellett döntöttek Ábdel Abdul-Mahdival szemben, ám közben bejelentette igényét a jelölésre a korábban az Egyesült Államok támogatottjának számító Ahmed Csalabi. Az Egyesült Iraki Szövetség már Abdul-Mahdival szemben is az egység érdekében támogatta Dzsaafarit, és a választási blokk szóvivője szerint most is fontos volt, hogy végül sikerült visszaléptetni a másik jelöltet. Így a szövetség jelöltjének egyetlen komoly ellenfele már csak az eddigi ideiglenes miniszterelnök, Ijád Allávi lehet.
A kormányfő megválasztásához a nemzetgyűlés kétharmadának, de legalább 182 képviselőnek a támogatására van szükség.
Kommentárok szerint Dzsaafari népszerű jelöltnek számít, különösen, mert eddig nem kompromittálta magát (sem korrupcióval, sem túlzott Amerika-barátsággal sem „vádolható”), ráadásul Iránhoz fűződő jó viszonya ellenére sem áll annyira közel a teheráni kormányhoz, mint sok más síita vezető. Sokak egyenesen a legtöbb bizalmat élvező jelöltnek tekintik a mérsékelt síita politikusnak számító Dzsaafari a jelenlegi Irakban. Ráadásul élvezi a vallási vezetők politikába való beavatkozását egyébként ellenző Ali al-Szisztáni nagyajatollah, a legtekintélyesebb iraki vallási vezető támogatását is.
Emlékezetes: 38 iraki síita pártot tömörítő Egyesült Iraki Szövetség a 275 fős nemzetgyűlés 140 képviselői helyét nyerte el.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre