OECD: túlzottan magas a bankok jövedelmezősége

Túlzottan magas a jövedelmezősége a magyar bankrendszernek, ami nagy valószínűséggel piacszerkezeti problémákra vezethető vissza – áll a világ legfejlettebb államait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Magyarországról készülő 2005-ös országjelentésében.

MNO
2005. 02. 01. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PSZÁF aktuális hírlevelében közzétett jelentéstervezet szerint a helyzet olyan súlyos, hogy szabályozási, illetve felügyeleti beavatkozást igényel. Az értékelés erősen sommás és leegyszerűsítő, annak ellenére, hogy az abban tükröződő kritika egyes elemei megfelelnek a valóságnak – áll a PSZÁF-nak a hírlevélben közzétett válaszában. A felügyelet szerint ugyanis a hazai banki nyereségesség valóban magas, ám nem példátlanul. 2003-ban a hazai bankrendszer tőkejövedelmezősége 18 százalék volt, amely nagyjából megfelel a Csehországban, Szlovákiában és a balti országokban megszokottnak.

A felügyelet szerint torzítja a viszonyokat, hogy Magyarországon magas az infláció és a jegybanki alapkamat, ami a nyugatit másfélszeresen meghaladó átlagos kamatrést tesz lehetővé. Ugyancsak „bezavar” a lakáshitelekhez kapcsolódó állami kamattámogatás, amely 2004-ben mintegy 50-70 milliárd forinttal növelhette a hitelintézetek adózás előtti nyereségét, ami a tőkejövedelmezőséget mintegy 3-4 százalékponttal dobhatta meg. (hvg)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.