Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap Hans-Jörg Schmidt A prágai koalíció a miniszterelnök ingatlanügyei miatt a széthullás szélén címmel tudósít a cseh kormány agóniájáról.
Az újságírókat meglepte, amikor Stanislav Gross szociáldemokrata miniszterelnök szombaton bejelentette, néhány napra szabadságra utazik, miközben a kormánykoalíció az összeomlás szélére jutott. A koalíciós partner kereszténydemokraták belefáradva a miniszterelnöknek és feleségének, Sarkának az ingatlanügyeibe, a délelőtti csúcstalálkozón távozásra szólították fel Grosst. Gross azonnal ellentámadásba lendült – mivel rendelkezik a szociáldemokraták támogatásával –, és felszólította a kereszténydemokratákat, amennyiben már nem bíznak benne, hagyják el ők a kormányt.
Még marad némi gondolkodási ideje a történet szereplőinek, hiszen szerdán találkoznak a koalíciós pártok képviselői egy utolsó egyeztetési kísérlet erejéig. A szociáldemokraták már világossá tették, hogy ők mindenképpen kitartanak a miniszterelnökük mellett. Nyilvánvalóan arra játszanak, hogy a kereszténydemokratáknál törhetnek ki frakcióharcok. Cyril Svoboda, a kereszténydemokraták alelnöke, aki nem számít Miroslav Kalousek elnök feltétlen hívének, már felszólította pártját, hogy gondolja át álláspontját. Svoboda jelenleg cseh külügyminiszter, és láthatóan nincs kedve posztjának átadásához.
Prágai megfigyelők valószínűtlennek tartják a két párt megállapodását. Ezt valószínűsíti a közel-keleti úton tartózkodó Vaclav Klaus köztársasági elnök is, aki a helyzetet nyugtalanítónak nevezte.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív napilapban London nyomást gyakorol Horvátországra címmel tudósít a brit ultimátumról.
Az EU tagállamai egyre hangosabban bírálják Horvátországot, mivel szerintük nem működik kellőképpen együtt az ENSZ háborús bűnöket kivizsgáló törvényszékével. Németország és Franciaország után most Nagy-Britannia növelte a Zágrábra gyakorolt nyomást. London a horvát kormánytól a volt tábornok, Ante Gotovina feltétlen kiadását követelte.
A múlt héten London intenzíven kísérletezett azzal, hogy Ausztriát és Magyarországot is meggyőzze álláspontjáról. Mindkét EU-tagállam eddig a kérdés tapintatosabb kezeléséért szállt síkra. Bécs és Budapest elegendőnek tartotta a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, ha a horvát kormány biztosítékot nyújt arra, hogy a jövőben együttműködik a hágai törvényszékkel. London, Párizs és Berlin csak akkor lát lehetőséget Gotovina kiadatására, ha fenntartják a tárgyalások megállításával történő fenyegetést. London azt veti a horvát kormány szemére, hogy védő kart nyújt a mindmáig hősként ünnepelt extábornok fölé. A múlt hét végén már úgy hírlett, hogy Ausztria is elfogadta ezt az álláspontot.
Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter változatlannak nevezte Bécsnek a tagjelölthöz fűződő viszonyát. Ugyanakkor nem volt hajlandó pontosítani, hogy a tárgyalások március 17-i megkezdésének előfeltétele a volt tábornok hágai átadása, vagy elegendőnek tekintik az erre vonatkozó határozott horvát szándék kinyilvánítását.
A napokban az ENSZ-törvényszék fővádlója, Carla de Ponte levélben fordult az unió luxemburgi elnökségéhez, melyben azt állította: Horvátország kihasználatlanul hagyott egy lehetőséget, hogy Gotovinát elfogja.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív lap másik írásában Reinhard Olt Magyarországon extra költséggel jár a túlsúlyosok eltemetése címmel tudósít Bécsből a keddi nap legfontosabb magyarországi híreként kezelve a „Színes Lap” tudósítását, miszerint a 140 kilós holttestért a temetkezési vállalat 19 ezer forint extra költséget számolt el. (A cikk egyébként szinte szó szerinti átvétele a Kurier osztrák bulvárlapban is megjelent tudósításnak – szerk.)
Nyakunkon a tél, akár 20 centi hó is eshet a napokban