Több, korábban szépreményűnek tartott és agyonreklámozott ingatlanhasznosító szövetkezet omlott össze kártyavárként az utóbbi években. Becsült adatok szerint több tízezer befektetőjének együttesen legkevesebb 50 milliárd forinttal tartozik a Pilis-Invest, a Baumag, a Vertical-Invest, a Pannon-Union, a Dunaprofit és a KPHM – hogy csak a nagyobb, ismertebb ingatlanbefektetési szövetkezeteket említsük – olvasható a Népszabadágban.
Az ingatlanhasznosító, illetve -befektetési szövetkezetek a banki kamatokhoz képest magas hozamok ígéretével csábították a befektetőket. Jelképes összegért szövetkezeti üzletrészt (tagsági jogviszonyt) vásároltattak velük, majd tagi kölcsönt vettek fel tőlük, amit – egy másik szerződésben meghatározott határidő elteltével – hozammal növelve fizettek vissza. Legalábbis papíron így zajlottak a befektetések.
Ténylegesen a „befektetők” nem akartak szövetkezeti tagok lenni. Ők csak a bankokban elhelyezett pénzükért fizetett kamatoknál valamivel nagyobb hozamra vágytak.
Az időközben csődbe ment szövetkezeteket a rendőrség két csoportba osztja. Egyes vállalkozások például azért választották a szövetkezeti működési formát, hogy ne kelljen betartaniuk a pénzintézetekre és a pénzügyi szolgáltatókra vonatkozó előírásokat, illetve, hogy olcsóbban jussanak hozzá a beruházásaikhoz szükséges forrásokhoz.
Néhány esetben – ebbe a csoportba sorolják például a KPHM-et és a Vertical-Investet – a szövetkezet alapítói a nyomozások eddigi adatai szerint kísérletet sem tettek a befektetőktől (szövetkezeti tagoktól) kapott tagi kölcsön befektetésére. A befizetéseket egyszerűen felélték vagy különféle trükkökkel eltüntették.
A befektetőit megközelítőleg ötmilliárd forinttal megrövidítő Pannon-Union szövetkezet ügyében tavaly emelt vádat az ügyészség. Bíróság elé került a KPHM ügye is. Ez utóbbi 800 millió forintot meghaladó összegű tartozást halmozott fel. E szövetkezet menedzserei a mesés hozam ígéretével összegyűjtött befektetéseket egyszerűen felélték.
Havi félmillióért béreltek balatoni villát, készpénzben fizették ki a több mint negyvenmilliós Porschét, miközben befektetőiknek azt mondták, pénzüket jövedelmező ingatlanokba fektették. Később kiderült, nemhogy a beígért beruházások nem léteztek, de még a szövetkezet menedzserei sem azok voltak, akiknek mondták magukat. Ezért a KPHM tisztségviselőiként mindenkinek álnéven mutatkoztak be, s akként jegyezték a szövetkezetet is.
Megközelítőleg ötmilliárd forinttal nem tud elszámolni tagjainak a Dunaprofit, amely egykor a banki kamatokkal elérhető nyereséget „jelentősen meghaladó”, húszszázalékos hozam ígéretével csábított magához sok száz kisbefektetőt. A Vas Megyei Rendőr-főkapitányságnál egyelőre nem nyilatkoznak arról, mit állapítottak meg a szövevényes ügyben.
A Baumag több mint 20 milliárd tőketartozást halmozott fel 12 775 sértettjével szemben. A szövetkezet elnöke (egyben az ügy egyetlen gyanúsítottja) házi őrizetben várja az eljárás befejezését; a bíróság legutóbb március 18-ig hosszabbította meg házi őrizetét.
Forrás: Népszabadság
Dömötör Csaba: Ilyenkor dől el, hogy kire lehet számítani
