Tízezer befektető vár 50 milliárd forintra

Becsült adatok szerint ötvenmilliárd forinttal tartoznak az utóbbi években kártyavárként összeomlott ingatlanhasznosító szövetkezetek – körülbelül 10 ezer befektetőnek. Ténylegesen a „befektetők” nem akartak szövetkezeti tagok lenni, csak a banki kamatoknál valamivel nagyobb hozamra vágytak.

MNO
2005. 02. 07. 8:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több, korábban szépreményűnek tartott és agyonreklámozott ingatlanhasznosító szövetkezet omlott össze kártyavárként az utóbbi években. Becsült adatok szerint több tízezer befektetőjének együttesen legkevesebb 50 milliárd forinttal tartozik a Pilis-Invest, a Baumag, a Vertical-Invest, a Pannon-Union, a Dunaprofit és a KPHM – hogy csak a nagyobb, ismertebb ingatlanbefektetési szövetkezeteket említsük – olvasható a Népszabadágban.

Az ingatlanhasznosító, illetve -befektetési szövetkezetek a banki kamatokhoz képest magas hozamok ígéretével csábították a befektetőket. Jelképes összegért szövetkezeti üzletrészt (tagsági jogviszonyt) vásároltattak velük, majd tagi kölcsönt vettek fel tőlük, amit – egy másik szerződésben meghatározott határidő elteltével – hozammal növelve fizettek vissza. Legalábbis papíron így zajlottak a befektetések.

Ténylegesen a „befektetők” nem akartak szövetkezeti tagok lenni. Ők csak a bankokban elhelyezett pénzükért fizetett kamatoknál valamivel nagyobb hozamra vágytak.

Az időközben csődbe ment szövetkezeteket a rendőrség két csoportba osztja. Egyes vállalkozások például azért választották a szövetkezeti működési formát, hogy ne kelljen betartaniuk a pénzintézetekre és a pénzügyi szolgáltatókra vonatkozó előírásokat, illetve, hogy olcsóbban jussanak hozzá a beruházásaikhoz szükséges forrásokhoz.

Néhány esetben – ebbe a csoportba sorolják például a KPHM-et és a Vertical-Investet – a szövetkezet alapítói a nyomozások eddigi adatai szerint kísérletet sem tettek a befektetőktől (szövetkezeti tagoktól) kapott tagi kölcsön befektetésére. A befizetéseket egyszerűen felélték vagy különféle trükkökkel eltüntették.

A befektetőit megközelítőleg ötmilliárd forinttal megrövidítő Pannon-Union szövetkezet ügyében tavaly emelt vádat az ügyészség. Bíróság elé került a KPHM ügye is. Ez utóbbi 800 millió forintot meghaladó összegű tartozást halmozott fel. E szövetkezet menedzserei a mesés hozam ígéretével összegyűjtött befektetéseket egyszerűen felélték.

Havi félmillióért béreltek balatoni villát, készpénzben fizették ki a több mint negyvenmilliós Porschét, miközben befektetőiknek azt mondták, pénzüket jövedelmező ingatlanokba fektették. Később kiderült, nemhogy a beígért beruházások nem léteztek, de még a szövetkezet menedzserei sem azok voltak, akiknek mondták magukat. Ezért a KPHM tisztségviselőiként mindenkinek álnéven mutatkoztak be, s akként jegyezték a szövetkezetet is.

Megközelítőleg ötmilliárd forinttal nem tud elszámolni tagjainak a Dunaprofit, amely egykor a banki kamatokkal elérhető nyereséget „jelentősen meghaladó”, húszszázalékos hozam ígéretével csábított magához sok száz kisbefektetőt. A Vas Megyei Rendőr-főkapitányságnál egyelőre nem nyilatkoznak arról, mit állapítottak meg a szövevényes ügyben.

A Baumag több mint 20 milliárd tőketartozást halmozott fel 12 775 sértettjével szemben. A szövetkezet elnöke (egyben az ügy egyetlen gyanúsítottja) házi őrizetben várja az eljárás befejezését; a bíróság legutóbb március 18-ig hosszabbította meg házi őrizetét.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.