Több ezer gazda a Parlament előtt

A Parlament előtt megkezdődött a gazdák tiltakozó nagygyűlése. A felszólalások után a megbízottak petíciót adnak át az agrárminiszternek. Az éjjel érkezett gazdákon kívül ma újabb csatlakozók jöttek autóbuszokkal az ország minden tájáról. Hiller István MSZP-elnök egy mai műsorban beismerte: a gazdák támogatásait időben ki kellett volna fizetni. (Képriporttal)

Ádám Kata
2005. 02. 22. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százával érkeztek a tiltakozó gazdák munkagépei a fővárosba az éjszaka; több mint 800 jármű van a Felvonulási téren, ahonnan a demonstrálók átvonultak a Parlament elé, hogy átnyújtsák petíciójukat a miniszterelnöknek és az agrárminiszternek.

A magyar gazdák életben maradása érdekében a MAGOSZ azt követeli a kormánytól, hogy biztosítsák a területalapú támogatások és a nemzeti kiegészítő támogatások kifizetését. Követelik továbbá, hogy az ágazatot érintő kifizetésekről az érdekképviseleteket az uniós gyakorlatnak megfelelően folyamatosan tájékoztassák, és 2005. február 28-ig hirdessék meg az idei nemzeti támogatásokat, és vonják vissza a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) forrásainak átcsoportosítására irányuló brüsszeli kezdeményezést. Petíciójuk tartalmazza továbbá azt a követelést is, hogy a kabinet adjon teljes körű tájékoztatást az EU által biztosított gabonaintervenciós felvásárlás helyzetéről. Kérik továbbá a NVT agrár-környezetgazdálkodási részével kapcsolatban a források igazságosabb elosztását az ökológiai gazdálkodás indokolatlan alulfinanszírozásának megszüntetését.

A MAGOSZ azt is követeli, hogy az őstermelők negatív diszkriminációját is szüntessék meg és tegyék újra működőképessé a hibásan meggyengített falugazdász rendszert – hangzott el a MAGOSZ által szervezett mai Kossuth téri demonstráción, amelyen több ezer gazda jelent meg. Jakab István, a szervezet elnöke közölte, ragaszkodnak a petícióban kifejtett követeléseikhez és úgy fogalmazott, amennyiben ezek nem teljesülnek, a Budapestre felvonult 900 traktor csak előőrs lesz. Követeléseiket ma délután adják át a kormányfőnek, illetve a szaktárca vezetőjének címezve.

Obreczán Ferenc, a demonstrációt szervező Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) főtitkára az MNO-nak elmondta: ma hajnalban négy géppel átvonultak a Kossuth térre, ahol körülbelül ezren (gazdák és családtagjaik) vesznek részt a petíció átadását megelőző, délben kezdődő nagygyűlésen. A Felvonulási téren csak azok a demonstrálók maradnak, akik a járműveket őrzik. A Parlament elé várják továbbá a busszal érkező gazdákat: a főtitkár elmondása szerint a csatlakozók több busszal érkeznek Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár, Jász-Nagykun, Baranya és Fejér megyékből. A petíció átadásával kapcsolatban Obreczán Ferenc úgy nyilatkozott: tudomásuk szerint a miniszterelnökhöz címzett petíciót Veres János politikai államtitkár veszi majd át. Korábbi bejelentések szerint a demonstrálók addig tüntetnek a fővárosban, míg meg nem egyeznek a kormánnyal.

Németh Imre szakminiszter a Klubrádió reggeli adásában kijelentette: a hét végéig 150 ezer termelő kapja meg a támogatást, március végéig pedig 90 százalékuk. A földművelésügyi miniszter tegnap még arról beszélt a sajtónak, hogy a támogatásokat azért nem tudták kifizetni, mert a benyújtott igénylések közül minden negyedik hibás volt, és a felszólításokat követően benyújtott, javított anyagok közül is csupán 10 ezer volt hibátlan – márpedig addig nem tudnak fizetni, amíg az elszámolás nem pontos. Batiz András kormányszóvivő tegnap szintén erről beszélt, kijelentette: már tavaly ki lehetett volna fizetni a támogatások 80 százalékát, ha nem hibás minden negyedik támogatási igénylés. A kormányszóvivő hangsúlyozta azt is: a kormány a törvényes határidőig – április végéig – elszámol a gazdákkal, február végéig pedig minimum 160 ezer gazda megkapja a pénzét. Hiller István MSZP-elnök az MTV ma reggeli adásában viszont már arról beszélt, hogy a gazdák támogatásait időben ki kellett volna fizetnie a kormányzatnak – tudósít a Teletext. Hiller kijelentette: méltánytalanságnak tartja az időpontcsúszást, ám biztos abban, hogy a gazdák támogatását belátható időn belül kifizetik. Ez viszont nem menti azt, hogy időben nem fizették ki őket – fogalmazott a pártelnök.

A Fidesz úgy látja: a kormány tehetetlen, és gazdák tízezreit juttatja a tönk szélére azzal, hogy késlekedik az uniós támogatások kifizetésével. Lengyel Zoltán (Fidesz) parlamenti interpellációjában hangsúlyozta: a nemzeti kiegészítő támogatásra egyetlen fillért sem tartalmaz az idei költségvetés.

A gazdák tegnap hajnalban indultak a fővárosba az ország minden pontjáról. Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyében rendőrök „razziáztak”: a tüntetésre vonulókat szondáztatták (eredménytelenül), illetve a papírokat ellenőrizték, illetőleg felírták a demonstrációban résztvevő járművek rendszámait is. Jakab István, a MAGOSZ elnöke szerint a rendőrségi fellépések miatt a vártnál kevesebb traktor érkezett a fővárosba. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője közölte: az ellenőrzést folytató rendőrök nem követtek el szabálysértést, de mivel a gazdák ezt atrocitásnak tekintették, az ellenőrzés e fajtáját nem folytatták. A demonstrálók este érkeztek a Felvonulási térre, ahol étel-ital és melegedő várta őket. A szervezők szállást is biztosították a tüntetőknek – egyesek pedig lakókocsival érkeztek Budapestre.










Fotók: Nagy Béla

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.