Százával érkeztek a tiltakozó gazdák munkagépei a fővárosba az éjszaka; több mint 800 jármű van a Felvonulási téren, ahonnan a demonstrálók átvonultak a Parlament elé, hogy átnyújtsák petíciójukat a miniszterelnöknek és az agrárminiszternek.
A magyar gazdák életben maradása érdekében a MAGOSZ azt követeli a kormánytól, hogy biztosítsák a területalapú támogatások és a nemzeti kiegészítő támogatások kifizetését. Követelik továbbá, hogy az ágazatot érintő kifizetésekről az érdekképviseleteket az uniós gyakorlatnak megfelelően folyamatosan tájékoztassák, és 2005. február 28-ig hirdessék meg az idei nemzeti támogatásokat, és vonják vissza a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) forrásainak átcsoportosítására irányuló brüsszeli kezdeményezést. Petíciójuk tartalmazza továbbá azt a követelést is, hogy a kabinet adjon teljes körű tájékoztatást az EU által biztosított gabonaintervenciós felvásárlás helyzetéről. Kérik továbbá a NVT agrár-környezetgazdálkodási részével kapcsolatban a források igazságosabb elosztását az ökológiai gazdálkodás indokolatlan alulfinanszírozásának megszüntetését.
A MAGOSZ azt is követeli, hogy az őstermelők negatív diszkriminációját is szüntessék meg és tegyék újra működőképessé a hibásan meggyengített falugazdász rendszert – hangzott el a MAGOSZ által szervezett mai Kossuth téri demonstráción, amelyen több ezer gazda jelent meg. Jakab István, a szervezet elnöke közölte, ragaszkodnak a petícióban kifejtett követeléseikhez és úgy fogalmazott, amennyiben ezek nem teljesülnek, a Budapestre felvonult 900 traktor csak előőrs lesz. Követeléseiket ma délután adják át a kormányfőnek, illetve a szaktárca vezetőjének címezve.
Obreczán Ferenc, a demonstrációt szervező Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) főtitkára az MNO-nak elmondta: ma hajnalban négy géppel átvonultak a Kossuth térre, ahol körülbelül ezren (gazdák és családtagjaik) vesznek részt a petíció átadását megelőző, délben kezdődő nagygyűlésen. A Felvonulási téren csak azok a demonstrálók maradnak, akik a járműveket őrzik. A Parlament elé várják továbbá a busszal érkező gazdákat: a főtitkár elmondása szerint a csatlakozók több busszal érkeznek Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár, Jász-Nagykun, Baranya és Fejér megyékből. A petíció átadásával kapcsolatban Obreczán Ferenc úgy nyilatkozott: tudomásuk szerint a miniszterelnökhöz címzett petíciót Veres János politikai államtitkár veszi majd át. Korábbi bejelentések szerint a demonstrálók addig tüntetnek a fővárosban, míg meg nem egyeznek a kormánnyal.
Németh Imre szakminiszter a Klubrádió reggeli adásában kijelentette: a hét végéig 150 ezer termelő kapja meg a támogatást, március végéig pedig 90 százalékuk. A földművelésügyi miniszter tegnap még arról beszélt a sajtónak, hogy a támogatásokat azért nem tudták kifizetni, mert a benyújtott igénylések közül minden negyedik hibás volt, és a felszólításokat követően benyújtott, javított anyagok közül is csupán 10 ezer volt hibátlan – márpedig addig nem tudnak fizetni, amíg az elszámolás nem pontos. Batiz András kormányszóvivő tegnap szintén erről beszélt, kijelentette: már tavaly ki lehetett volna fizetni a támogatások 80 százalékát, ha nem hibás minden negyedik támogatási igénylés. A kormányszóvivő hangsúlyozta azt is: a kormány a törvényes határidőig – április végéig – elszámol a gazdákkal, február végéig pedig minimum 160 ezer gazda megkapja a pénzét. Hiller István MSZP-elnök az MTV ma reggeli adásában viszont már arról beszélt, hogy a gazdák támogatásait időben ki kellett volna fizetnie a kormányzatnak – tudósít a Teletext. Hiller kijelentette: méltánytalanságnak tartja az időpontcsúszást, ám biztos abban, hogy a gazdák támogatását belátható időn belül kifizetik. Ez viszont nem menti azt, hogy időben nem fizették ki őket – fogalmazott a pártelnök.
A Fidesz úgy látja: a kormány tehetetlen, és gazdák tízezreit juttatja a tönk szélére azzal, hogy késlekedik az uniós támogatások kifizetésével. Lengyel Zoltán (Fidesz) parlamenti interpellációjában hangsúlyozta: a nemzeti kiegészítő támogatásra egyetlen fillért sem tartalmaz az idei költségvetés.
A gazdák tegnap hajnalban indultak a fővárosba az ország minden pontjáról. Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyében rendőrök „razziáztak”: a tüntetésre vonulókat szondáztatták (eredménytelenül), illetve a papírokat ellenőrizték, illetőleg felírták a demonstrációban résztvevő járművek rendszámait is. Jakab István, a MAGOSZ elnöke szerint a rendőrségi fellépések miatt a vártnál kevesebb traktor érkezett a fővárosba. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője közölte: az ellenőrzést folytató rendőrök nem követtek el szabálysértést, de mivel a gazdák ezt atrocitásnak tekintették, az ellenőrzés e fajtáját nem folytatták. A demonstrálók este érkeztek a Felvonulási térre, ahol étel-ital és melegedő várta őket. A szervezők szállást is biztosították a tüntetőknek – egyesek pedig lakókocsival érkeztek Budapestre.
Fotók: Nagy Béla

További komoly vizsgálatok zajlanak Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban