„Ügynökjavaslatok”: egyedül maradhat az MSZP a parlamentben

Megkezdte a múlt rendszer titkosszolgálati iratainak nyilvánosságáról szóló törvényjavaslat tárgyalását az Országgyűlés, amelyet szocialista képviselők nyújtottak be. Kövér László (Fidesz) szerint emberek tömegei kerülnének úgy gyanúba, hogy nem lesz módjuk megvédeni magukat, ezért a törvénytervezet nem felel meg a jogállami normáknak és nem is végrehajtható.

MNO
2005. 02. 22. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Burány Sándor a szocialista előterjesztők nevében kijelentette: nem kell félni a múlt bevallásától, hiszen a javaslat minden eddiginél messzebb megy a nyilvánosság megteremtésében, és véget vet annak a törvénytelen gyakorlatnak, hogy különféle érdekek alapján derül ki váratlanul egyes emberekről a múltjuk. A javaslat szerint az interneten bárki számára hozzáférhetővé válna az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában kezelt összes irat. Ennek érdekében a szocialisták az alkotmányba is belefoglalnák, hogy az előző rendszer állambiztonsági szolgálataival együttműködő, vagy ott alkalmazott személyek adatai nyilvánosak. Kivételt egyedül a magánéletre vonatkozó adatok jelentenek, valamint azoknak a neve, akiket a békés átmenet során a demokratikus Magyar Köztársaság szolgálatai átvettek. – Mi szocialisták le akarjuk zárni a rendszerváltást. Azt akarjuk, hogy a politikusok, az értelmiség általában, a közélet elitje a jelen és a jövő problémáival foglalkozzon – mondta.

Reagálásában Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes elnöke leszögezte, hogy az iratok egy jelentős részének digitalizációja nem lehetséges a jelenlegi technikai feltételek mellett. Nem beszélve arról, hogy az információk összefüggenek, tehát valószínű, hogy emberek tömege fog úgy gyanúba keveredni, hogy nem lesz módja megvédeni magát. Ezért a törvény azontúl, hogy erkölcstelen, politikai célját nem éri el, a jogállami normáknak nem felel meg, és nem is végrehajtható. Kövér szerint a teljes nyilvánosság alkotmányosan nem oldható meg, ráadásul diplomaták vagy a bűnözés elleni küzdelem résztvevői is veszélybe kerülnének, tehát a javaslat ellentétes az államérdekekkel. A bulvársajtóban váratlanul felbukkanó iratokat valamikor kilopták a titkosszolgálatoktól, így ezt a jelenséget a törvény nem szüntetné meg.

– Nem a múltjuk miatt esetleg évtizedek óta szenvedő, szerencsétlen beszervezett ügynökök adatait kell kiteregetni, hanem azokról kell beszélni, akik „az egész mocskos rendszert működtették, és ma is jelen vannak a szocialistáknál” – közölte az ellenzéki politikus. A nemzetbiztonsági bizottság fideszes elnöke szerint a tárgyalt javaslattal valójában az a cél, hogy majd a Fideszt vádolhassák, ha nem születik meg az alkotmánynak is megfelelő törvény.

Demeter Ervin, az Orbán-kormány volt titokminisztere hangsúlyozta: el kell távolítani a közhatalom gyakorlásából azokat is, akik a korábbi rendszer titkosszolgálatának irányítói vagy működésének haszonélvezői voltak.

A szabad demokraták elutasítják az alkotmánymódosítást, és még mindig sokallják a nemzetbiztonsági szolgálat lehetőségét arra, hogy visszatartson iratokat. Hangsúlyozzák továbbá az áldozatok védelmének fontosságát.

Az MDF szerint elsősorban a közszereplőknek kell elszámolniuk múltjukkal, az alkotmányt nem helyes alapjogok szűkítése érdekében módosítani, a törvényjavaslatot pedig a kormánynak kellett volna benyújtania.

Mintegy 35 folyóméternyi 1980-1990 között keletkezett iratot adott át a Belügyminisztérium az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának. Az intézmény főigazgatója az InfoRádióban elmondta: a dokumentumok titkosítását feloldották, így azok kutathatók. Gyarmati György közölte: az iratátadást törvény szabályozza. Ezek alapján a volt III-as főcsoportfőnökségnek a Belügyminisztériumban és a később abból kivált szolgálatoknál lévő 1945-1990 között keletkezett iratait veszi át a levéltár. Hozzátette: a mintegy háromszázezer oldalt mintegy három év alatt dolgozzák fel. Gyarmati György azt nem tudta megmondani, hogy a dokumentumok tartalmaznak-e közéleti személyiségekről szóló információkat.

Az Országgyűlés tegnap tárgysorozatba vette azt a Fideszes javaslatot, amely megismerhetővé tenné az 1990 előtt, a III-as főcsoportfőnökségen kívül keletkezett titkos iratokat is. Az előterjesztők szándéka szerint így kutathatóvá válnának a pártállami államigazgatásban, a minisztertanácsnál, a minisztériumokban és a pártközpontban keletkezett titkos dokumentumok is.

A Parlament napirend előtti felszólalásában az SZDSZ-es Gusztos Péter kifogásolta, hogy a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy az azonos nemű élettársak egymás örökösei lehessenek. Szerinte az élettársi kapcsolatban élő embereket azonos jogok kell, hogy megillessék. – Az új Polgári törvénykönyv valószínűleg engedélyezi majd, hogy a melegek regisztrált élettársi kapcsolatra lépjenek – válaszolt Hankó Faragó Miklós, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára.

Forrás: Magyar Rádió, Info Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.