Új statégia a lanyha növekedés ellen

Az EU számos területen nem lesz képes a korábban kitűzött célok elérésére, így az Európai Bizottság az eddigi hangsúlyok módosítását javasolja: a szociális politika és a fenntartható fejlődés helyett a növekedés és a versenyképesség kerül előtérbe. Magyarországon a megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerőből van leginkább hiány.

MNO
2005. 02. 06. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félidejéhez érkezett az unió tízéves gazdasági reformprogramja. A Lisszabon-stratégia csütörtökön megjelenő éves helyzetértékelésében az Európai Bizottság először hagyja el azt a célkitűzést, hogy az EU 2010-re a legdinamikusabb és legversenyképesebb gazdasággal rendelkezzen a világon. A José Manuel Barroso vezette testület ugyanis a lisszaboni folyamat első öt évének csalódást keltő mérlegét látva az eddigi hangsúlyok módosítását javasolja, mivel már most látható: a közösség számos területen nem lesz képes a korábban kitűzött célok elérésére.

A szociális politika és a fenntartható fejlődés helyett így a növekedés és a versenyképesség kerül előtérbe. Günter Verheugen iparpolitikai biztos és kollégái az elsősorban baloldalról jövő tiltakozások ellenére úgy gondolják, hogy miközben az EU nemzetközi összehasonlításban komoly vívmányokat ért el a szociális politika és a környezetvédelem terén, az ezeket fenntartani képes gazdasági alapok megerősítésre szorulnak. Az újragondolt versenyképességi stratégia éppen azért összpontosít az Európában most már évek óta lanyha gazdasági növekedésre, hogy biztosítsa a szociális modell és a környezetvédelmi politika jövőbeni finanszírozását.

A program három fő célra fókuszál majd: munkahelyek teremtésére, a növekedést szolgáló tudásra és innovációra, valamint arra, hogy Európa vonzó hely maradjon a gazdasági tevékenység számára. Brüsszel szabad kezet adna a tagországoknak a közösségi szinten elfogadott intézkedések végrehajtásában, ám nemzeti szinten kidolgozott Lisszabon-terveken keresztül a számonkérésről is gondoskodna. A Barroso-bizottság elképzelései szerint a koordinálási teendőket minden országban egy-egy külön megbízott látná el.

A nemzeti elképzelések konkretizálása Magyarországon is a hosszú távú stratégiai tervezésre irányítja a figyelmet, s arra, hogy a szlogenek szintjén kiemelten kezelt innovációs kérdésekhez eddig konkrét tartalom nemigen társult. Ma a fejlesztések az infrastrukturális lemaradások pótlására összpontosítanak, miközben egyre szembetűnőbb a visszaesés a humántőke területén. A tőkevonzás, s az ehhez kapcsolódó munkahelyteremtés ösztönzése kapcsán Szanyi Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa arra hívja fel a figyelmet: fontos ugyan az infrastrukturális háttér mainál jobb kiépítése, de a megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő az, amelyben mind nagyobb a hiány Magyarországon. Ez a helyzet a szakképzési rendszer katasztrofális állapotát tükrözi, ami miatt a vállalatok nem találnak kellően képzett munkaerőt.

Bartha Attila, a Kopint-Datorg tudományos főmunkatársa is kiemeli a humántőke korlátozott voltának negatív hatását, hozzátéve azt is, hogy a magyar munkaerő mobilitása is alacsony. Így a kormányzati támogatások legfőbb célja az lehet, hogy az ország minden területén próbálják ösztönözni a munkahelyteremtést, az ingázást és a bérlakáspiacot.

Figyelmeztető jel, hogy régiós összevetésben a már nálunk működő cégek beruházásai a GDP arányában igen alacsonyak: a jellemző 23-25 százalékos szint helyett 20 százalék alatti ez az arány. Ez pedig azt jelenti, hogy a tőkeállomány modernizációjának üteme nem elég gyors.

(Figyelőnet)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.