FAZ: Pozsgay meghívása igazi szenzáció

Az ellenzéki Fidesz feljövőben van, ami nem csak Gyurcsány láthatóan szalmaláng éltű fellobbanásának tudható be a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint. Orbán a nyilvánosság előtti kezdeményezésben is eredményesebb – véli a lap, amely szerint: az igazi szenzációt Pozsgay Imre megnyerése jelenti.

2005. 03. 30. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung német napilap bécsi tudósítója, Reinhard Olt Egy jól sikerült meglepetés című írásában pozitívan értékeli Pozsgay Imre bevonását a polgári erők táborába.

Ha tovább tart a miniszterelnök népszerűségének gyengélkedése, akkor legkésőbb a 2006-os választásokon szertefoszlanak azok a remények, melyeket az MSZP egyes csoportjai Gyurcsány Ferenchez fűztek – írja a cikk szerzője. A legutóbbi közvélemény-kutatási adatok bizonyítják, hogy a milliárdos csillagának kezdeti gyors felemelkedését, mely az egyes párttársai által is akadályozott miniszterelnök, Medgyessy Péter leváltása után vette kezdetét, a népszerűségi mutatók éppen olyan hirtelen hanyatlása követte. Decemberben még a megkérdezettek 42 százaléka tartotta Gyurcsányt a jobb miniszterelnöknek, ekkor kihívója Orbán Viktor 40 százalékot mondhatott magáénak. Most Gyurcsány 36 százalékos támogatottságra számíthat, míg a Fidesz elnöke 44 százalékosra. A pártok versenyében is vezet a Fidesz, tíz százalékkal előzi meg az MSZP-t. Az Orbán Viktortól távol álló Magyar Hírlap szerint, a miniszterelnöki és pártelnöki hivatalban megjelent új arcok képtelenek voltak a folyamatokat a szocialisták számára kedvező irányba fordítani.

Az a tény, hogy az ellenzéki Fidesz feljövőben van, nem csak Gyurcsány láthatóan szalmaláng éltű fellobbanásának tudható be. A nyilvánosság előtti kezdeményezésben is eredményesebb Orbán, miután saját pártján belül is szemére vetették, hogy túlzottan keveset szerepelt a politikában, s ezért részben felelős a kettős állampolgárságról tartott népszavazás eredménytelenségéért. Ezt az alkalmat ragadta meg Orbán, hogy életre hívja a Nemzeti Konzultációs Tanácsot. A grémium feladata, hogy jövőképet vázoljon a magyarok elé. Miként azt Orbán országértékelő beszédében kifejtette, a magyarok többsége „elveszítette a jövőbe vetett bizalmát.” Az egész ország fórumian „közös gondolkodásra és cselekvésre” kell a polgárokat ösztönözni. Előbb a falvakban, majd a városokban kívánnak konferenciákat tartani, végül minél több polgárt terveznek Magyarország jövőjéről alkotott elgondolásairól megkérdezni.

Orbán „személyes kezdeményezése” illeszkedik pártja választási előkészületeibe, és nem hagy kétséget afelől, hogy a Fidesz-MPSZ a győzelemmel számol, s a szövetség elnöke ismét a kormány élére kíván állni – véli a cikkíró. Sokan felfigyeltek arra, ahogyan Orbán a konzultációs tanácsot összeállította. Bárhogyan is szeretnék a szocialisták Orbánt a Hazafias Népfront újjáélesztésével megvádolni és magukat a jövő pártjának eladni, az igazi szenzációt Pozsgay Imre meghívása jelenti. Az egykori KB és PB tag volt a 80-as évek legismertebb magyar reformere, aki az 1956-os eseményeket nem ellenforradalomnak, hanem népfelkelésnek nevezte. Akinek legendás a szerepe az 1989-es határnyitásban és a létező szocializmus összeomlásában. Pozsgay tevékenysége vitákra ad okot, hiszen a Fidesz az ügynöktörvény módosítása során azt követeli, hogy mindazok, akik a besúgójelentéseket olvasták, azok ne játszanak aktív szerepet tovább a közéletben. Orbán azonban úgy találta, hogy Pozsgayra valószínűleg többen hallgatnak Magyarországon, mint a konzultációs tanács összes többi tagjára. A Fideszben és a választási vereség után alapított polgári körökben más pártfunkcionáriusok is szerepet vállalnak. Ilyen az egykori KB titkár Szűrös Mátyás, a korábbi kelet-berlini és moszkvai nagykövet, aki azt a külpolitikai műhelyt irányította, ahonnan a későbbi külügyminiszter, Horn Gyula is származott – emlékeztet Reinhard Olt.

Orbán pártja az alig elveszített választásokból azt a következtést vonta le, hogy a saját tábor mozgósításán túl – melyhez nyilvánvalóan a kis MDF felszippantása is hozzátartozik, s mely ellen annak elnöke Dávid Ibolya minden erővel védekezik – a baloldali szavazók voksaira is szükség lesz. Ettől fogva az MSZP és a Fidesz arra koncentrál, hogy a saját táborát egyben tartsa, a bizonytalanokat és a politikában csalódottakat megszólítsa. Ebből a kategóriából az egykori MSZP választók között oly sok található, hogy Orbán feltételezi, Pozsgay átcsábítása jelzés lehet azoknak a választóknak, akik a gulyáskommunizmus végéről kellemes emlékeket őriznek – vélekedik a szerző.

A kis parlamenti pártoknak egyre nehezebb elhitetniük, hogy képesek átlépni az öt százalékos küszöböt. Amíg az SZDSZ-nek, az általa megcélzott városi értelmiséggel, eddig sikerült az MSZP-től elkülönülnie, addig az MDF választói számára ma a legkevésbé sem világos, hogy miben különbözik a két polgári párt. Egy ideje az MDF elnök-asszonya megpróbál pártjáról egy mérsékelt konzervatív képet közvetíteni, s a két nagy párttól egyenlő távolságot fenntartani. Amit mindazok, akik a párt megalapítása és az első szabadon választott miniszterelnök óta azt kemény nemzeti-konzervatív iránnyal kapcsolják egybe, gyengeségnek, vagy a mostani kormányhoz történő közeledésnek élnek meg.
Gyurcsány dinamikus képe, a tipikus liberális témák felvetése, valamint az emblematikus SZDSZ-es politikus, Demszky Gábor népszerűségi mélyrepülése egyre drasztikusabb üzenetek megfogalmazására kényszerítik a most posztján megerősített pártelnököt Kuncze Gábort. Ilyenek pl. drogpolitikai kezdeményezéseik, valamint homoszexuálisok egyenlőségének forszírozása. Kuncze kizárta a közös listát az MSZP-vel,
éppen ellenkezőleg, olyan érzelmeket kíván gerjeszteni, ami liberális választókat a szocialistákkal szemben erősíthetik.

Kérdéses az MDF kezdeményezésének sikere, hogy visszafogott üzenetekkel terelje magára a figyelmet, ha ezzel egy időben jelzi, a párt balra zárt, ami mozgásterét korlátozza – teszi hozzá a cikk írója. Egyedül abban áll az MDF esélye, hogy a népszerű elnök-asszony képes lehet radikális jelszavak nélkül is a választók elérésére. Az SZDSZ-nek és az MDF-nek hosszútávon csak kisebbik kormánypártként van túlélési esélye, amibe láthatóan belenyugodtak. Ezzel viszont éppen azt a folyamatot erősítik meg, ami ellen harcolnak, nevezetesen a kétpártiság irányába történő fejlődést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.