Ismét Kuncze Gábor az SZDSZ elnöke. A 704 leadott szavazat közül 447-et Kuncze kapott meg, Fodor Gábor 201-et, míg Kis Zoltán 49 voksot szedett össze a küldöttektől – hangzott el az InfoRádióban. A régi-új pártelnök köszönetet mondott a bizalomért, amelyet ismét megkapott az elkövetkezendő két évre, majd közölte: pontosan tudja, hogy mit kell tennie annak érdekében, hogy élni tudjon ezzel a megtiszteltetéssel. Mint fogalmazott: azt akarja, hogy az SZDSZ a tudás, a siker és a felelősség pártja legyen.
Az eseményen még csak pártelnök-jelölti beszédében Kuncze Gábor kijelentette, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége ma bizakodóbban nézhet a következő parlamenti választás elé, mint négy évvel ezelőtt, áma sikerért a párt minden egyes tagjának meg kell dolgoznia.
Fodor Gábor azt mondta, hogy nehezen szánta rá magát az indulásra, nincs ugyanis személyes ellentéte Kuncze Gáborral, de más politikát képzel el, öntudatos, bátor pártot, új arcokat és nemzedékváltást. Kiss Zoltán, volt környezetvédelmi államtitkár szerint azt a tévhitet kell elsősorban eloszlatni, hogy az SZDSZ egy urbánus párt, foglalkozni kell a vidék gondjaival, az agrárágazat nehézségeivel, érdemi viták kellenek, és új lendület a párt alapszervezeteinek megújításában is.
Gyurcsány Ferenc a Szabad Demokraták Szövetségéhez intézett levelében hangsúlyozta: a parlamentáris demokrácia és a szociális piacgazdaság megvédése és megerősítése köti össze a két kormánypártot. A kormányfő leszögezte: alapvető és közös törekvésük, hogy a harmadik köztársaságban a közös ügyek az önkormányzatokban és az országgyűlésben dőljenek el, ne pedig az utcán. – Meg kell védenünk alkotmányos alapjogainkat, mint például a szabad szóláshoz és véleménynyilvánításhoz való jogot. Persze ezek gyakorlása nem akadályozhat másokat saját szabadságjogaik gyakorlásában. Tudom, látom, vannak, akik ezt mostanában nem így gondolják. Van tehát még feladatunk. A ciklus hátralévő részében nekünk, demokratáknak meg kell mutatnunk azt, hogy a harmadik köztársaságban nem a sípok, dobok és üvöltések, hanem az értelmes emberi szó és gondolat szabadságát értjük e fontos alapjog alatt – olvasható a dokumentumban. Leszögezte: „A kongresszusotok alkalmával – amelyhez jó munkát kívánok mindannyiótoknak – ehhez kérem további támogatásotokat! Egyúttal köszönöm Nektek eddigi partneri együttműködéseteket, munkátokat, és gratulálok az SZDSZ-nek azért, amit a magyar liberalizmus hagyományainak megőrzése és gyarapítása érdekében tett, tesz”.
A tisztújító küldöttgyűlés egyik kardinális pontja a pártelnök választása volt: a liberális pártot jelenleg is irányító Kuncze Gábornak ugyanis két kihívója is akadt Fodor Gábor és Kis Zoltán ügyvivő, országgyűlési képviselő személyében. A megyei választmányok túlnyomó többsége korábban támogatásáról biztosította a pártvezetőt. Úgy tudni, az SZDSZ ma mégsem nevezi meg saját köztársaságielnök-jelöltjét, akinek személyéről további egyeztetéseket folytat majd az MSZP-vel.
Mint ismeretes, Fodor Gábor a Szabad Demokraták Szövetségének pártelnöki posztra pályázó képviselője március 10-én kezdte meg kampányát: „Új lendülettel” című programjának lényege: az SZDSZ-nek nincs más útja csakis a megújulás. Véleménye szerint a pártnak fel kell lépnie az olcsó népszerűség-hajhászással szemben, és vissza kell nyúlni rendszerváltó gyökereihez, egyúttal úgy megfogalmazva a párt akkori céljait, hogy azok 2005-ben is érvényesek lehessenek. Fodor kampányindító beszédében úgy fogalmazott: meg kell fordítani az Orbán-kormány által elkezdett és a Medgyessy-kabinet által folytatott gazdaságpolitikát. Véleménye szerint az eddigi kormányfők közül Gyurcsány Ferenc áll legközelebb a liberális értékekhez, ám az említett gazdaságpolitikával neki sem sikerült mit kezdenie. Ha ez a fordítás az SZDSZ-nek sikerülne, az nem csupán a párt sikerét jelentené, egyben „történelmi tett” is lenne részükről. Fodor elmondta, a jelenlegi párvezetéssel nem személyes, hanem sokkal inkább politikai jellegű vitában áll.
Amint azt korábban a Magyar Nemzet megírta, Kis Zoltán – aki tavaly június végi lemondásáig környezetvédelmi államtitkárként tevékenykedett – még februárban megerősítette: harcba száll az elnöki posztért. Hozzátette: „a bizalmat illik megszolgálni”. Kis Zoltán „programterve” a vidéki emberek képviseletét célozza meg, mivel gondolja, nemcsak a társadalmat kevésbé érdeklő hangzatos neoliberális alapelvekről kell beszélni, hanem a mindennapok problémájáról is. Kérdés, hogy ezzel többek között az SZDSZ által az internetes azenorszagom.hu honlapra feltett álláspontjára és kérdéseire utalt-e az ügyvivő.
Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke kihívóival kapcsolatosan korábban úgy nyilatkozott: szerinte egyik jelölt sem gondolja komolyan a versengést. Mindezt Fodor addigi nyilatkozataira alapozva gondolta így a jelenlegi elnök, amelyek szerint az ügyvivő tisztában van ugyan az erőviszonyokkal, és csupán azért indul, hogy megjelenítsen egy másfajta véleményt. – Kétségtelen, hogy Fodor néhány ügyben másképpen gondolkodott, mint a többség, de ez már velem is előfordult, mégis én képviseltem elnökként a többség álláspontját – mondta Kuncze. Hozzátette: Kis Zoltán szerint sokkal pragmatikusabban kellene az SZDSZ-nek politizálnia, Fodor Gábor szerint pedig inkább az elvi politizálást kellene folytatnia a pártnak. „Ezek szerint „már megint középen állok, hiszen mindkét oldal irányából támadások érnek”.
Kuncze mindenesetre közölte: a Szabad Demokraták Szövetsége az a párt, amelyik még mindig azokat az értékeket képviseli, amelyek képviseletére annak idején megalakult. Persze az élet változik, tizenöt év alatt sok minden történt, az igazi kérdés az, hogy köt-e a párt elvtelen kompromisszumokat, vagy nem.
A liberális párt küldöttgyűlésén délután megválasztják a 14 ügyvivőt, estére pedig kiderül, kik kerülnek be a párt országos tanácsába.
Forrás: Index, MNO, vg.hu, InfoRádió, Magyar Rádió
Fotó: Tóth Tibor

5 magyar harcos a balliberális gyűlölethadjárattal szemben – évek óta büszkén állják a sarat