Káosz fenyegeti a berlini szövetségi kormányt

Kevés ok szól amellett, hogy az északrajna-vesztfáliai miniszterelnöknek sikerülne az általa amúgy sem szeretett koalíciót Gerhard Schröder kedvéért megmenteni. A tartományi SPD szenved a koalíciós partnere miatt, s ha a választások után a nagykoalíció mentheti meg, akkor azt gondolkodás nélkül meg fogja tenni – írja a Der Spiegel.

2005. 03. 19. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Claus Christian Malzahn A pillangó szárnycsapása című írásában mutatja be a berlini szövetségi kormány számára katasztrofális eredménnyel végződő március17-e várható következményeit. A káoszkutatás egyik tétele szerint a pillangó egy szárnycsapása megfelelő időjárási feltételek mellett akár egy orkánt is kiválthat. E bölcsességet a kieli tartományi gyűlés bejárata elé kellene vésni, azzal a kiegészítéssel, hogy 2005. március 17.

Egy hasonlóan drámai márciusi napot legutóbb 1990-ben produkált a német politikai élet, amikor az NDK-ban az utolsó választásokat megrendezték. 1990. március 18-án a polgári erők „Szövetség Németországért” csoportosulásának meglepő győzelme egyet jelentett a szocializmus leváltásával. Amíg 1990. március 18-a az NDK végét jelentette, addig 2005. március 17-e szövetségi szinten a vörös-zöld koalíció utolsó fejezetének első napja lehet.

Az első a schleswig-holsteini szociáldemokrata miniszterelnökasszony tragédiája. Négyszer rohant Heide Simonis – nyilvánvalóan a párt legmagasabb vezetőinek bíztatásával – a falnak. Méltóbb módot is választhatott volna a távozására, mint most, hogy „Pattex-Heideként” küldjék nyugdíjba. Ami jelezte egyrészt a miniszterelnökasszony hihetetlen becsvágyát, valamint azt, hogy a kancellári hivatalnak és a pártközpontnak mekkora szüksége volt a kieli sikerre.

A vörös-zöld koalíció második vereségét a vízum-manipulációkat vizsgáló parlamenti albizottságban volt kénytelen elkönyvelni, ahol egy tanúként meghallgatott bíró tények elködösítésével és ideológiailag motivált hivatali gyakorlattal vádolta meg a szövetségi kormányt. Joschka Fischers fellépése a Bundestagban némileg az istenek alkonyára hasonlított, ahol a éppen egy politikai titán megsebezhető halandóvá alakult vissza. A külügyminiszter elleni vádak vízum-ügyben így is nyomasztóak, s azt a zöldek tudják, Fischer eddig élvezett szimpátia pontjai nélkül, szövetségi szinten végük van. A zöldeknek újra kell magukat definiálniuk, vagy végük. Eddig a vazallusok fogadkoznak, hogy nem létezik B terv, azaz a Fischer nélküli időkre vonatkozó stratégia. Azonban kérdéses, hogy ez a kijelentés március 17-e után is érvényes.

A harmadik eseményt az jelentette, hogy a médiában a Németország megmentésére összetrombitált Schröder-Merkel és Stoiber találkozót is beárnyékolta a kieli dráma. Az ellenzék és a kormány számára is meghatározó volt, hogyan vonulnak a húsvéti szünetre a felek, felemelt fejjel, vagy vert seregként. Hiszen a mostani alakításuknak döntő következményei lehetnek az északrajna-vesztfáliai tartományi választásokra és ezzel a szövetségi kormányra is. Csütörtökön a szövetségi kormány utolsó előtti vörös-zöld koalíciós kormányt is elveszítette. Ma már több SPD-PDS tartományi kormány ( Mecklenburg-Előpomeránia és Berlin) van az országban, mint SPD zöld koalíció, ami német-német történelem egyik legtragikusabb vicce.

Kevés ok szól amellett, hogy az északrajna-vesztfáliai miniszterelnöknek sikerülne az általa amúgy sem szeretett koalíciót Gerhard Schröder kedvéért megmenteni. Ez ellen szól a politikai hangulat a legnagyobb lélekszámú tartományban, másrészt a miniszterelnök, Peer Steinbrücknek a zöldekkel szembeni személyes ellenszenve. A tartományi SPD szenved a koalíciós partnere miatt, s ha a választások után a nagykoalíció mentheti meg, akkor azt gondolkodás nélkül meg fogja tenni.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilap Elítélem viselkedésemet címmel közli Heinz Buschkowsky szociáldemokrata párti berlin-neuköllni, kerületi polgármester magyarázkodását. Az SPD politikus kanosszát volt kénytelen járni, a zöldek és posztkommunista PDS képviselőcsoportjánál, miután interjút adott a radikális jobboldaliként számon tartott „Junge Freihet” című hetilapnak. Az ominózus interjúban Buschkowsky a „jó emberek maffiáját” tette felelőssé, amiért nem sikerült a külföldiek integrációja. „Sajnálatos módon, a nyolcvanas években, amikor a „külföldiek megbízottja” posztot létrehozták hajlottak arra, hogy ezekre a státusokra szociálromantikus multi-kulti álmodozókat alkalmazzanak” nyilatkozta a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.