Naponta több százmillió forintos pénzmosás

Gazdasági társaságok 2004-ben naponta több százmillió forint értékű valutát váltottak át forintra: a pénz jelentős része cigarettacsempészésből származott. Ez volt tavaly a pénzmosási sláger – derül ki a Nemzetbiztonsági Hivatal adataiból, melyek szerint a hazai alvilági csoportok újabban bevételeiket ideiglenesen nagy értékű Balaton-parti ingatlanokba, illetve adriai luxusjachtokba fektetik.

MNO
2005. 03. 22. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Később az ezek eladásából származó jövedelmeket már legális bevételként tudják elkönyvelni. A „cég” munkatársai több ilyen esetre is fényt derítettek, és büntetőeljárás indult az érintettek ellen. A hivatal napokban megjelent évkönyvében külön fejezet foglalkozik a bűncselekményekből származó pénzek tisztára mosásával, a bűnszervezetek által leggyakrabban alkalmazott módszerekkel – írja a Magyar Hírlap.

A tavaly kifehérített valuta jelentős hányada egy nemzetközi cigarettacsempész hálózat bevételeiből származott. Módszerük az volt, hogy több száz bankszámla között utaltak kétmillió forint alatti összegeket, mert e határig nem kellett a bankoknak jelenteniük a pénzmozgásokat. A végcél egy off-shore bank gyűjtőszámlája volt. Az illegális jövedelmet tucatnyi hazai és külföldi beruházásba, vállalkozásba fektették.

A Nemzetbiztonsági Hivatal közreműködésével sikerült kiszorítani egy fél tucat vállalkozásból álló külföldi csoportot, amelyik a hivatal adatai szerint nemzetközi pénzmosási műveletekben vett részt. A vállalkozások évek alatt több mint száz bankszámlát nyitottak hazai és külföldi kereskedelmi bankfiókokban. Az egyes számlák között folyamatosan utaltak a bejelentési kötelezettséget (kétmillió forintot) meg nem haladó összegeket, amelyek végül egy off-shore bank gyűjtőszámláján kötöttek ki.

Az évkönyvben felhívják a figyelmet arra, hogy a szervezett bűnözői körök a jogszabályi szigorítások miatt egyre ritkábban helyezik el készpénzbevételeiket bankokban. Ha mégis, akkor strómanokat bíznak meg a számlák vezetésével, a pénzek mozgatásával. Többnyire értékálló befektetéseket keresnek, amelyekből szükség esetén gyorsan kiforgathatják tőkéjüket. Gyakran vásárolnak műtárgyat, repülőgépet, nemesfémet, drágakövet. Olyan vállalkozásokat üzemeltetnek, amelyek nagy készpénzforgalmat bonyolítanak: kaszinókat, éttermeket, bárokat, műkincskereskedéseket, pénzváltókat, fogadóirodákat. Újabban sportszercégek és -boltok hátterében is feltűntek bűnözők, ahogy számítógép-forgalmazó cégeket is bevontak a piszkos pénzek tisztára mosásába.




A pénzmosás (money laundering) kifejezés az Egyesült Államokból, az 1920-as évekből származik. A gengszterek a bűncselekményből nyert hasznot nagy készpénzforgalmú vállalkozásokba, mosodákba (laundry), autómosókba fektették. A kétféle bevételt azután összekeverték, így legalizálva jövedelmeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.