A londoni piac szerint az MNB hitelesebb a kormánynál

A londoni piac nem bízik a magyar kormányokban – mondta a Budapest Business Journalnak adott interjújában Dwyfor Evans, a Bank of America alelnöke. A Közép- és Kelet-Európa specialistaként ismert szakember szerint magyar kormánnyal szembeni ellenérzés az előző kormányzati ciklusban alakult ki, s nem várható javulás, hiszen a költségvetési hiányra tett célkitűzés egyelőre tarthatatlannak látszik, még akkor is, ha a kabinet erről nem vesz tudomást – olvasható a napi.hu-n.

MNO
2005. 04. 11. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő ugyanakkor úgy véli, a 2006-os választási évben a kormány nem kezd olyan költekezésbe, mint elődje a 2002-es népszavazás előtt.

A költekezési hajlam mellett további problémát jelent, hogy a régió országai közül Magyarországon folyik be a legkevesebb adó a költségvetésbe, ráadásul az adórendszer és a büdzsé reformja lassabban halad, mint a térség más országaiban. A jelek szerint a magyar kormányok politikai tőkéje vagy parlamenti többsége nem elég nagy ahhoz, hogy megvalósítsák a komolyabb változásokkal járó döntéseket – tette hozzá Dwyfor Evans, aki szerint ezzel magyarázható, hogy a takarékossági intézkedések bevezetése sokkal inkább a parlamenti ciklusoktól függ, mint attól, hogy a forint árfolyama milyen döntéseket indokolna.

A szakember egyúttal közölte, hogy a kormánynál kedvezőbb a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megítélése, bár a jegybank kiszámíthatóságát rontja, hogy időnként kettős célt követ: hol a forint árfolyamára, hol az inflációra koncentrál. Mindazonáltal a 2003-as bizalmi válság óta az idei lehet az első év, amikor az MNB inflációs célja teljesülhet, de ez is csak a legutóbbi inflációs adat megjelenése után vált biztossá. Evans szerint az év végére az alapkamat 7, a reálkamatláb pedig 3 százalékra süllyed.

A jövő azonban továbbra is kérdéses, az idén ugyanis az infláció csökkenését a kedvező bázishatás és az uniós csatlakozás miatti kialakult kiskereskedelmi árverseny segítette, ám a 2006-os cél esetében kockázatot jelent az olajársokk és a választásokat megelőző reálbér-emelkedés. (napi.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.