A román kormányba bekerültek az arab maffia bűnözői – jelentette ki nem kis megütközést kiváltva a román rendőrség volt parancsnoka, Ion Pitulescu, aki az Irakban elrabolt román újságírók ügye kapcsán szólalt meg. A három újságíró él – közölte tegnap a román államfő szóvivője, hozzátéve, hogy elrablásuk körülményeiről csak hazatértük után hoznak nyilvánosságra részleteket – emlékeztet az ügy kapcsán a Magyar Hírlap.
Pitulescu, aki most tartalékos tábornok, de 1995 és 1997 között a román rendőrséget vezette, román lapoknak és tévéknek nyilatkozva azt állította, hogy a maffiózókat a korábbi kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt hangadó politikusainak egyike, Viorel Hrebenciuc, a Vacariu-kabinet főtitkára segítette be a kormánystruktúrákba. Hrebenciuc saját tanácsosává nevezte ki Jasszer Arafat egyik bizalmi emberét és kémjét, Kemal Kadert, aki ebben a tisztségében korlátlanul hozzáférhetett a kormányfőtitkárság minden titkos dokumentumához, ideértve a Külső Hírszerző Szolgálattól érkező titkos táviratokat is. Kemal főnökétől fegyverviselési jogot is kapott. Ebben az időben tűntek el a kormányfőtitkárságról bizonyos szigorúan bizalmas iratok – és nyomukban rövidesen Kader is – állítja.
A rendőrparancsnok minderről tájékoztatta ugyan a korabeli kormányt, amely azonban figyelmen kívül hagyta az információkat. Mi több, a rendőrfőnök szerint az idő tájt az arab maffia zavartalanul élhette életét, a kormánypártiakat ugyanis túlságosan is lefoglalta a tisztségek elosztása, ráadásul a maffiózók beférkőztek a hatalmon lévő politikusok kegyeibe. Ekkor „futott fel” Romániában a román újságírók elrablásának megszervezésével, továbbá pénzmosással, okirat-hamisítással, arab terrorszervezetek titkos pénzelésével vádol szíriai üzletember, a túszügy kapcsán a napokban őrizetbe vett Omar Hajszam, aki Ion Iliescu államfővel is szoros kapcsolatokat ápolt.
Az arab maffia az 1996 végén történt hatalomváltás után is megőrizte kiváltságos helyzetét, mivel a korábbi hatalom emberei által irányított titkosszolgálatok félrevezették Emil Constantinescu elnököt és a kormányt – mondta Pitulescu.
A három román újságíró ügyében egyébként hosszú hallgatás után megszólaltak a román illetékesek. „Marie-Jeanne Ion, a Prima Tv riportere, operatőre, Sorin Miscoci és a Romania Libera című napilap tudósítója, Eduard Ohanesian életben vannak” – közölte a román államfő szóvivője, Adriana Saftoiu, hozzátéve: az idáig összegyűjtött információk optimizmusra adnak okot állapotukat illetően.
A volt rendőrfőnök viszont biztosra veszi, hogy az újságírók elrablását Bukarestből szervezte meg Omar Hajszam, hogy később, a megmentő szerepében tetszelegve, mentesüljön az elkövetett törvényszegései miatti felelősségre vonástól. Ion Pituelscu „rendőri szimatára” hivatkozva azt sem zárja ki, hogy az emberrablás megrendezésében a túszok legalább egyike is benne van – olvasható a Magyar Hírlapban.

Bóka János: Magyarországnak az antiszemitizmus elleni küzdelemben feladata és felelőssége van