Dzurinda nem fogadja Gyurcsányt

Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő egyelőre nem tartja időszerűnek magyar kollégájával, Gyurcsány Ferenccel tervezett találkozóját. Ennek egyik feltételezett oka Bársony András magyar külügyi államtitkárnak a közelmúltban tett nyilatkozata, amely szerint a Benes-dekrétumok ügye politikai értelemben még nincs lezárva a két ország között.

MNO
2005. 04. 13. 12:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Benes-dekrétumok kérdése annak kapcsán került ismét napirendre Szlovákiában, hogy a dekrétumokat megelőző úgynevezett kassai kormányprogram kihirdetésének 60. évfordulóján, április 5-én a Magyar Koalíció Pártja és más országos társadalmi szervezetek nyilatkozatban fejezték ki igényüket a szlovákiai magyarság erkölcsi és egyszeri anyagi kárpótlására a II. világháború utáni jogfosztottság éveiért.

A szlovákiai magyar közösség életében súlyos történelmi traumát okozó, egyes rendelkezésben máig ható dokumentumok aláírásának 60. évfordulóján a révkomáromi rendezvény résztvevői nyilatkozatban rögzítették, hogy Szlovákia demokratikusan választott rendszerváltás utáni parlamentje már évekkel ezelőtt fejet hajtott a zsidók és a németek kárpótlása előtt, a magyaroknak azonban még adós ezzel, „ezért minimumként ragaszkodunk a szlovákiai magyar nemzeti közösség jelképes, egyszeri kárpótlásához”. Megnyilatkozásukban a „kölcsönös megkövetés„ intézményét vetették föl, azonban hozzátették: ha kiderülne, hogy Magyarországnak is lenne miért megkövetnie a szlovákokat, akkor tegye meg.

Emlékezetes: a magyar kormány – alig pár hónappal a gyászos végkifejletű december 5-i népszavazás után – újabb arculcsapást intézett a határon túli magyarság ellen: döntése értelmében bojkottálta, hogy a dekrétumok ügye – a szlovákiai magyarok elleni máig kiható benesi diszkrimináció kapcsán – az ENSZ emberi jogi bizottsága elé kerüljön. Az Európai Unió februárban jutott arra a megállapításra, hogy az ENSZ emberi jogi bizottsága nem megfelelő fórum a Benes-dekrétumok ügyének megtárgyalására. Az uniós szolidaritás elvével takaródzva a magyar kormány akkor készségesen elfogadta a döntést és egyetértett azzal, hogy egy tagállamot érintő ügynek az unión belül van az elsődleges fóruma.

A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség akkor értetlenségének adott hangot a Gyurcsány-kormány hozzáállásával kapcsolatban, s kezdeményezte: változtassanak a magyar érdekeket súlyosan sértő álláspontjukon és támogassák az ENSZ emberi és kisebbségi jogokkal foglalkozó bizottsága előtt fekvő indítványt, amely a kérdés napirendre tűzését célozza az ENSZ magasabb fórumain. A Benes-dekrétumok továbbélése azonban nemcsak a felvidéki magyarok megaláztatásának utólagos legitimálása, de szöges ellentétben áll az újraegyesült Európa szellemével is – fogalmazott az ellenzéki párt akkori közleményében.

(fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.