Gyurcsány utasítására Biharit kell támogatni az MSZP-ben?

Egyes hírek szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma kiadta az utasítást az MSZP-elnökség hozzá lojális tagjainak: Bihari Mihály államfői jelölését kell támogatni. Bihari 1994 és 1998 között az MSZP parlamenti képviselője volt. Hiller István szerint Szili az MSZP hivatalos jelöltje. Az SZDSZ ma várhatóan állást foglal a lehetséges köztársasági elnökjelöltről – jelentette ki Kuncze Gábor pártelnök.

MNO-összeállítás
2005. 04. 12. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány utasítására Biharit kell támogatni?

A stop.hu internetes újság értesülése szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma kiadta az utasítást az MSZP-elnökség hozzá lojális tagjainak, hogy a holnapi koalíciós egyeztetésre készülődve támogassák a testületen belül Bihari Mihály államfői jelölését. A kormányfő utasítása egy újabb hatalmi sakkjátszma nyitóakkordja lehet a szocialista párton belül, aminek már nemcsak a köztársasági elnöki poszt a tétje.

„Az elmúlt hetekben sokszor elmondtam, hogy a megoldás az államfőválasztás kérdésében politikailag és közjogilag is a magyar parlament pártjai, vagyis az Országgyűlés kezében van. Én ezt mindig tiszteletben fogom tartani, és eszerint is fogok eljárni. A köztársaság miniszterelnökének elsősorban arra kell ügyelnie, hogy a megválasztott köztársasági elnök és az elnöki intézményhez fűződő viszonyában soha semmi ne teremtsen alkalmat, hogy ezt a viszonyt beárnyékolja egy korábbi megjegyzés, egy félreérthető nyilatkozat. Ezért azt a magatartást és politikát fogom követni a következő napokban, hetekben is ebben az ügyben, amit eddig követtem” – fogalmazott ma reggeli rádióinterjújában a kormányfő, de a Stop.hu legfrissebb információi szerint Gyurcsány Ferenc korántsem azt a semleges álláspontot képviseli a köztársasági elnök jelölésének ügyében, mint ahogyan azt nyilatkozatai alapján gondolhatnánk.

A miniszterelnök a nyilvánosság előtt mindvégig kényesen ügyel arra, hogy ne foglaljon állást a koalíciós pártok között zajló, Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök által csak kutyakomédiának nevezett vitában, ám szocialista körökből a lap úgy értesült: Gyurcsány tegnap kiadta az ukázt a szocialista elnökség hozzá lojális tagjainak, hogy a Hiller István pártelnök és a megyei szervezetek által favorizált Szili Katalin helyett Bihari Mihály alkotmánybíró köztársasági elnökké jelölését támogassák a holnap esedékes újabb koalíciós egyeztetési forduló során.

Gyurcsány utasításával sokadszorra is érdekes helyzet állhat elő a szocialista pártban, hiszen ha az információk helytállóak, Bihari támogatása és Szili elvetése által a miniszterelnök most egyértelműen szembe megy az őt augusztusban Kiss Péter ellenében pajzsra emelő pártszervezetekkel és ezeken keresztül magával a tagsággal is.

Amennyiben a küzdelemből Bihari kerül ki győztesen, Gyurcsány mindenképpen újabb győzelmet könyvelhet el az MSZP-n belül, Hiller és a megyei elnökök pedig veszítenek. Ha azonban Szili nyer, azáltal Hiller és a párt diadalmaskodik, gyengítve ezzel a miniszterelnök párton belüli pozícióit.

A kormányszóvivő cáfol

Gyurcsány Ferenc szerint felháborító, hogy „rosszindulatú politikai játszadozáshoz„ használják fel a nevét. A miniszterelnök egyértelmű és következetes: nem dolga és nem is kíván részt venni a köztársasági elnök jelölésben – mondta László Boglár kormányszóvivő sajtótájékoztató keretében.

Bihari MSZP-s parlamenti képviselő volt

Bihari Mihály alkotmánybíró az utóbbi két hétben került be a potenciális államfő-aspiránsok nevét tartalmazó kalapba. A 62 éves jogász- és politológusprofesszor 1994 és 1998 között az MSZP országgyűlési képviselője volt, ám 1999-ben a jobboldali pártok is egyöntetűen támogatták a taláros testületbe történő felvételét.

Szili még miniszterelnök-jelölt is lehet?

Gyurcsány Bihari támogatásával egyértelműen kedvezne az ellenzéknek, de közben magára haragíthatja az MSZP megyei elnökeit és a vidéki tagságot. Mivel még a szocialisták miniszterelnök-jelölő kongresszusa csak most következik, ez rendkívül kockázatos lépés, hiszen jelöltjük visszautasítása esetén valakiknek még az az ötlet is eszébe juthat: mi lenne, ha a párt nem a konfrontatív és a közvéleményt erősen megosztó Gyurcsánnyal, hanem Szilivel fordulna rá a 2006-os választásokra? – veti fel a kérdést a stop.hu.

Hiller: Szili az MSZP hivatalos jelöltje

Szerdán folytatódnak a koalíciós tárgyalások az MSZP és az SZDSZ között a köztársaságielnök-jelölésről – mondta Hiller István, az MSZP elnöke sajtótájékoztatóján. Hozzátette: az MSZP hivatalos jelöltje Szili Katalin házelnök, ha lesz is lista, egy nevet biztosan lehet tudni rajta, Szili Katalinét.

Hiller István közlése szerint az MSZP delegációja rajta kívül Lendvai Ildikó frakcióvezetőből, valamint a választmány elnökének egyik helyetteséből áll majd. A pártelnök tudomása szerint Kuncze Gábor pártelnök is benne lesz az SZDSZ-delegációban, mert abban állapodtak meg, hogy elnöki szintű lesz az egyeztetés. (A kormányközeli Népszava című napilap úgy tudja tudja, hogy az eddig ismert személyeken kívül többek között felvetődött Vitányi Iván, volt MSZP választmányi elnök esetleges jelölése is.)

Az SZDSZ nem akar vezető pártpolitikust

A köztársasági elnök személyével kapcsolatban a frakció és az ügyvivői testület együttes ülésén születhet meg az állásfoglalás – mondta Kuncze Gábor a Nap-Keltében. A pártelnök hangsúlyozta: az SZDSZ nem szeretné, ha vezető pártpolitikus lenne az államfőjelölt. Kiemelte: az ügyben kialakult vita miatt nem szabad veszélyeztetni a koalíciós együttműködést.

Mint emlékezetes, nemrégiben Toller László, a szocialisták Baranya megyei elnöke úgy fogalmazott: a szocialista pártnak elege van abból a mentalitásból, hogy az SZDSZ csak olyan személyt támogatna köztársasági elnöknek, akit ők akarnak. Az MSZP-t mindig a gyenge pártok között tartották számon, mert mindig a kiegyezésre játszik, megalkuszik. Toller szerint kompromisszumot úgy is el lehet képzelni, hogy azt az SZDSZ köti.

Suchman Tamás úgy nyilatkozott: a szocialistáknak nem volna szabad hagyniuk, hogy a mindössze 5 százalékos SZDSZ mondja meg, ki lehet az MSZP államfőjelöltje, a választás körüli konfliktust élezők pedig pártszakadást fognak előidézni. Az államtitkár szerint az MSZP vezetése belebukhat, ha nem azt a Szili Katalint jelöli a pénteki kongresszusnak, akit a párttagság 75-80 százaléka támogat.

Mandur: Nem csak Szili lehet

Suchman Tamással szemben az MSZP pártvezetésének egyik tagja, Mandur László azt mondta a köztévé reggeli műsorában, ha az SZDSZ-nek van Szili Katalinnál jobb köztársasági elnökjelöltje, nem zárkóznak el tőle. Az SZDSZ-es Pető Iván ugyancsak a köztévében megismételte, nem szavaznak a köztársasági elnök megválasztásánál, ha az MSZP Szili Katalint jelöli. Pető Iván szerint ez az ellenzék esetleges közös jelöltjére is vonatkozik.

Ha az SZDSZ így dönt, ellenzéki lehet az új köztársasági elnök. A Fidesznek és az MDF-nek ugyanis együtt több szavazata van, mint az MSZP-nek egyedül, így közös jelöltjük befutó lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.