A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) tavaly decemberben hirdetett közbeszerzési pályázatot „CISC számítógéprendszerek, számítógépek és elemeik szállítása és kapcsolódó szolgáltatások teljesítése” tárgyban. A korábbiaktól eltérően azonban visszaszorították a gyártókat, így a viszonteladóké lett a piac, és szakértők szerint harminc százalékkal csökkent az ár is az előzőekhez képest.
A legnagyobb állami szállító, a HP Magyarország ezért minden követ igyekezett megmozgatni a kiírás visszavonásáért, hogy a cég a hosszadalmas eljárás befejezéséig továbbra is szállíthasson az államnak. A HP-nek sikerült elérnie az eljárás beadási határidejének elhalasztását. Ezt az Informatikai Vállalkozások Szövetsége kezdeményezte a kancelláriaminiszternél. Szekfű Balázs, akkori elnök járt el Kiss Péternél. Szekfű úgy emlékszik, hogy nem a miniszterrel, hanem egyik személyes megbízottjával beszélgetett. A szervezet új elnöke, Kovács Zoltán viszont azt állította az Indexnek: Szekfű a kancelláriaminiszternél járt. Az IVSZ elnöke azt is elmondta, hogy gyakran fordulnak politikai döntéshozókhoz.
Kiss Péter munkatársai tagadják, hogy lett volna találkozó, és azt sem ismerik el, hogy a miniszter egyáltalán szóba állna bármilyen lobbistával. Kovács arra a felvetésre, hogy miben állapodtak meg a kancelláriaminiszterrel, azt írta: „A folyamatos egyeztetések felújításáról, illetve a konkrét ügyben olyan módosítások megfontolásáról, amelyek nem hátráltatják a tender elbírálását”.
A Közbeszerzések Tanácsa hivatalból vizsgálódni kezdett az ügyben. A halasztásról szóló döntést ugyanis nem küldték el időben a Közbeszerzési Értesítő szerkesztőségébe, és az unió közbeszerzési lapjához sem. A halasztás akkor lett volna törvényes, ha az eredeti beadási határidő előtt megjelent volna az értesítőben, hogy egy héttel később várják az ajánlatokat.
Bár Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke az eljárás felfüggesztését kérte, a döntőbizottság ilyen jellegű ideiglenes intézkedést nem hozott. A közbeszerzési eljárás így a döntőbizottsági eljárástól függetlenül eredményes lett, a szerződéskötést azonban a döntőbizottság ideiglenes intézkedésként megtiltotta. A beszerzés eredménye miatt ugyanis az alulmaradt vagy különféle okokból kizárt vállalkozások jogorvoslati eljárást kezdeményeztek – írta az Index.
Kiss Péter kancelláriaminiszter szerint az internetes portál téves állításokat közel, ezért helyreigazítási kérelemmel élt – jelentette be ma László Boglár kormányszóvivő.

Botrányok, kémbotrány és béremelés – ez történt a héten a magyar politikában