Közel ezermilliárd az APEH kinnlevősége

Minden eddiginél magasabb az APEH kinnlevősége: közel ezermilliárd forint – annak ellenére, hogy tavaly soha nem látott mértékű tartozást hajtottak be a hatóság. Az adóhatóság várakozása szerint ez hamarosan csökkenni fog. A végrehajtók szerint néhány alapvető dolog lényegesen javítaná a behajtás eredményességét.

MNO
2005. 04. 27. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abszolút csúcsra emelkedett március 31-én az APEH kinnlevősége: közel ezermilliárd – pontosan 930 milliárd – forint, annak ellenére, hogy tavaly soha nem látott mértékű tartozást hajtott be az adóhatóság. Várszeghi György, az APEH főosztályvezetője szerint évközben mérséklődni fog a kinnlevőség. A tartozáskimutatás ugyanis mindig március végén a legnagyobb, hiszen ekkor már megtörtént a bevallások feldolgozása, ám végrehajtásra még nem volt idő.

A csökkentés érdekében az egészségügyi tárca – a száz lépés program keretében – azt javasolta, hogy hajtsák be a több mint százmilliárd forintos járuléktartozást még az idén.

A március végi 930 milliárd forintnak csak kisebb része – 409 milliárd forint – a működő cégek és magánszemélyek tartozása, 521 milliárd forint a csőd- és felszámolási eljárás alatt lévő vállalkozásoké. Ez utóbbi összegből túl sok behajtására nincs esély, mivel ezekben az eljárásokban általában 1-2 százalék a kielégítési arány – hangsúlyozta Várszeghi György. A működő cégek több mint 400 milliárd forintos tartozásából 142, a nem működő vállalkozásokéból pedig csaknem 54 milliárd forint a járulék, vagyis összesen mintegy 200 milliárdot tett ki március végén a járuléktartozás.

Az APEH az adó- és járuléktartozásokat külön tartja nyilván, ám a végrehajtás során ez az elkülönülés már nincs meg: a jogszabály szerint a behajtásból befolyó összegeket az esedékesség szerint osztják szét a többféle adóhátralék között. Az első negyedévben már 55 milliárd forint kinnlevőséget szedett be az adóhatóság végrehajtásból, ez jelentős növekedést jelent a tavaly március végi összeghez képest. Az idén 155 milliárd forint behajtása a cél, amely nagyjából egyharmad-kétharmad arányban oszlik meg a járulékok és az adók között. Mindez azt jelenti, nincs realitása annak, hogy az adóhatóság már az idén beszedje azt a százmilliárd forintot, amelyet az egészségügyi tárca a járuléktartozásokból akar előteremteni.

Várszeghi György szerint a végrehajtás hatékonyságát növelné egy-két törvénymódosítás, amely például lehetővé tenné a fantomcégek gyors törlését a cégnyilvántartásból, illetve gyorsítaná a felszámolási eljárások idejét. Rövid távon azonban inkább néhány alapvető technikai eszköz – több gépkocsi, laptop, mobiltelefon – révén is jóval több hátralékot tudnának beszedni, ám erre költségvetésük jelenleg nem ad lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.