Az államháztartás pénzforgalmi szemléletű hiánya (helyi önkormányzatok nélkül) – a Pénzügyminisztérium előzetes adatai szerint – az első negyedévben 485 milliárd forint, vagyis az egy évvel korábbinál 50 milliárd forinttal nagyobb volt. A központi költségvetés 373 milliárd forintos hiánya január–márciusban 8 milliárddal volt nagyobb a tavalyinál – írja a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése.
Februárban az export és az import forintértéke, valamint a külkereskedelmi mérleg hiánya lényegében változatlan maradt 2004 februárjához viszonyítva. A Magyar Nemzeti Bank nemrég nyilvánosságra hozott adatai szerint a folyó mérleg hiánya 2004-ben 7,1 milliárd eurót tett ki, 760 millió euróval többet az előző évinél. A tőkemérleg egyenlege a 2003. évi 32 milliós passzívummal szemben 2004-ben 318 millió eurós aktívumot mutatott. December végén a nemzetgazdaság nettó külföldi adósságállománya 25,4 milliárd euróra rúgott, ami 4,1 milliárddal több az egy évvel korábbinál.
A statisztikai adtok szerint tovább mérséklődött az év első két hónapjában az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme, míg az építőipar termelése és a mezőgazdasági termékek értékesítése dinamikusan emelkedett. A kivitel értéke valamivel kevésbé nőtt, mint a behozatalé. A külkereskedelmi árak januárban csökkentek, a cserearány – főleg a kőolaj világpiaci áralakulásával összefüggésben – romlott.
A január–februári adatok szerint idén az előző év azonos időszakához képest az ipari és az építőipari termelői árak kevésbé nőttek, mint tavaly. Az ipar belföldi értékesítési árai azonban mintegy 10 százalékkal, a tavalyinál gyorsabban növekedtek. A mezőgazdasági termékek felvásárlásában az élő állatok és állati termékek termelői árai – a tavalyi csökkenés után – idén jelentősen emelkedtek. A növényi termékek esetében fordított volt a tendencia: áraik, amelyek tavaly egyharmadukkal nőttek, idén 30 százalékkal csökkentek.
Az előző év azonos hónapjához viszonyítva a fogyasztói árak a februári 3,2 százalék után márciusban 3,5 százalékkal nőttek. A legnagyobb mértékben (6,4 százalékkal) a háztartási energia árai emelkedtek, míg a tartós fogyasztási cikkek 1,4 százalékkal olcsóbbak voltak, mint egy évvel korábban. 2005 I. negyedévében a fogyasztói árak 3,6 százalékkal – 2004 azonos időszakában 6,8 százalékkal – emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A foglalkoztatottak száma a 2004. december–2005. februári időszakban lényegében megegyezett az egy évvel korábbival. A munkanélküliek száma egy év alatt 15,2 százalékkal, a munkanélküliségi ráta pedig 6,0 százalékról 6,9 százalékra emelkedett. A fiatalok (15–24 évesek) munkanélküliségi rátája az előző év azonos időszaki 13 százalékról 19 százalékra nőtt.
Az elmúlt év egészében – miközben a reálkeresetek 1 százalékkal mérséklődtek – a nyugdíjak reálértéke csaknem 4 százalékkal emelkedett. A központi költségvetésből folyósított családi támogatások és szociális juttatások reálértéke csökkent – írja a KSH.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot