Az ország helyzetéről, az adóreformról, a Nemzeti Fejlesztési Tervről, a választási felkészülésről és a köztársaságielnök-jelölésről is szó esett ma Orbán Viktor interjújában, melyet a volt miniszterelnök az Info Rádiónak adott. A Fidesz elnöke a műsorban úgy fogalmazott: a kormánypárti képviselőket leszámítva mindenki egyetért abban hogy Magyarország gazdasági helyzete rosszabb, mint fél éve volt, és hogy „nagy a baj”. – Senki sem gondolta volna, hogy fél évvel Medgyessy menesztése után az ország rosszabb állapotban lesz, mint az előző kormányfő utolsó hónapjaiban volt. Váratlan és keserű csalódás ez a magyar gazdasági élet szereplői és mindenki számára – mondta Orbán Viktor, rámutatva: a gazdaság azon részei, melyekre a kormánynak közvetlen ráhatása nincs, illetve ahol az ügyek eldöntése nem a kormányzati politika függvénye, ott elfogadható teljesítményt nyújtanak. Ott, ahol a kormányzat megjelenik, ahol költségvetési kérdések merülnek fel, ott a dolgok hirtelen kisiklanak. – Ilyen az államháztartás, az adórendszer, a szakképzés kérdése. Ezeket emelték ki leginkább a vállalatvezetők – utalt arra a mai gazdasági tanácskozásra a volt miniszterelnök, melyen ő is felszólalt.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a bajok gyökere a tapaszatalatlanság. – Medgyessy Péter bankárszemléletű kormányt vezetett, döntéseivel sem mindig értettünk egyet, úgy gondoltuk, hogy az irány sem feltétlenül jó, de akkor legalább olyan emberek ültek a kormányrúdnál, akiknek volt tapasztalatuk arról, hogyan kell egy országot irányítani. Ma csupa olyan ember ül fontos pozíciókban, akik lehet, hogy sikeresek voltak egy-egy privatizációban vagy a privát gazdasági életben, de semmi tapasztalatuk nincs abban, hogyan kell gazdaságpolitikát csinálni, és hogyan kell vezetni egy országot. A mai bajok nagyrésze a kormányzati rutintalanság, ügyetlenség és tapasztalatlanság számlájára írható. Amiről az ember azt gondolná, hogy nem olyan súlyos ügy, egy ország vezetésében a legnagyobb hibák közé tartozik. Nem lehet egyik nap megdicsérni a minisztert, másnap felmenteni. Egyik nap azt mondani, hogy minden rendben van az államháztartásban, rá egy hétre pedig kirúgni egy pénzügyminisztert. A kérdés az: az országnak van-e még kedve, ideje fizetni a tanulópénzt – fogalmazott a volt miniszterelnök.
– Hamis diagnózisra, manipulált gazdasági adatokra nem lehet programokat és reformokat építeni. Be kellene mondani végre a valódi számokat. Jónéhány olyan tényt kellene elmondani a választópolgároknak, a kis- és középvállalkozóknak, a magyar nagyvállalkozóknak és a nemzetközi tőkének, amit eddig elfedett a kormányzat. Ha ez megtörtént, arra kellene rájönnünk, hogy totyogva, tyúklépésekkel nem tudjuk orvosolni a bajokat, mert a szomszédaink, a velünk versenyzők hétmérföldes csizmában húznak el mellettünk – hangsúlyozta a Fidesz elnöke. – Én azt tanácsolnám az ország vezetőinek, hogy négy-öt jelentős ponton avatkozzunk be a gazdasági folyamatokba, a kialakult bajokat orvosoljuk néhány bátor döntéssel. Ezekben mi szívesen nyújtunk segítséget, működünk együtt a kormányzattal – ismételte a gazdasági fórumon tett bejelentését Orbán Viktor.
Az adóreformmal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: nem értene egyet azzal, ha az áfakulcsot és az szja-kulcsot azonos szinten határoznák meg. – Éppen azért, hogy a költségvetés szempontjait is tudjuk érvényesíteni, és maradjon rugalmasság a rendszerben, nem gondolom, hogy a kettőt feltétlenül össze kellene kötni – fogalmazott. Az egykulcsos adórendszerrel összefüggésben kijelentette, úgy kell föltenni a kérdést: el tudjuk-e kerülni, hogy megcsináljuk? – Szlovákiában, Romániában megcsinálták, a többi környező állam, mely velünk versenyez, éppen most tervezi e lépések megtételét. Magyarország ebből az adó versenyből nem tud kimaradni. Ha egy kulccsal, ha nem, radikális szja-csökkentést kell végrehajtani Magyarországon is. Ez nem választás kérdése – ez kényszer – szögezte le.
Arra a kérdésre, milyen egyeztetések folynak a kormányoldal és az ellenzék között a Nemzeti Fejlesztési Tervről, Orbán Viktor úgy válaszolt: soványak. – Ezzel a szóval tudom jellemezni az eddigi egyeztetéseket. Örömmel vennénk részt olyan egyeztetéseken, melyek már a konkrétumokról szólnak. Szeretnénk érdemben hozzászólni a Nemzeti Fejlesztési Tervhez, és nem megakadni azon a szinten, ahol arról beszélünk, hogy általában mi szép, mi jó volna megvalósítható – fogalmazott. – A Fidesznek létezik egy külön „árnyékminisztériuma”, ahol a szakemberek az a feladatuk, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervet nyomon kövessék, korrigálják. Arra készülünk – ha az állampolgárok megtisztelnek bizalmukkal –, hogy ahol a gazdaság érdekei megkívánják, majd módosítjuk a fejlesztési tervet. Ez bizonyos korlátok közt lehetséges, az unió erre módot ad. Arra is készülünk, hogyha a kormány meggondolná magát, és a konkrét fejlesztési programok kidolgozásába is bevonna bennünket, részt tudjunk venni ebben – tette hozzá.
Orbán Viktor arra a kérdésre, hol tart a Fidesz a választási felkészülésben, elmondta: véleménye szerint jól állnak. – Egy dolog, hogy készülünk a 2006-os megmérettetés után esetleg ránk váró felelősségre, vagyis a kormányzásra, ám közben másképpen is készülünk. Ha a baj olyan mértékűvé válna, hogy holnap reggel kellene kormányt váltani, a Fidesz képes lenne holnap reggel is a mai kormány teljesítményét messze meghaladó színvonalú munkát nyújtani, és vállalni az ezzel járó felelősséget – hangsúlyozta.
A köztársaságielnök-jelöléssel kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: a Fidesz szimpátiaszavazása arra jó, ha a képviselő – legyen az kormánypárti vagy ellenzéki – a parlamenti voksolás alkalmával meghozza döntését, ezt az emberek véleményének ismeretében teheti. – Hívei vagyunk az egyeztetésnek, szívesen veszünk ezeken részt, de csak azután, ha megteremtettük a lehetőséget arra, hogy az emberek elmondják a véleményüket – jelentette ki. – Mi mindenképpen egy fontos szempontot fogunk szempontot szem előtt tartani: olyan ember lehessen Magyarország köztársasági elnöke, akire azt mondhatjuk a gyerekeinknek: ő a mi elnökünk, nézzél föl rá. Ilyen emberre van szükségünk – zárta Orbán Viktor.

Századvég: A magyarok szerint a politikában és a médiában nincs helye külföldi beavatkozásnak