Az adóbehajtáson kell és lehet is még javítani – állítja Molnár László békéscsabai képviselő, aki maga is vállalkozó. Becslése szerint a hivatalos közlésekkel ellentétben nem 25-30, hanem csaknem 50 százalékos idehaza a feketegazdaság aránya, s emiatt van az, hogy a tisztességes kisebbség fizeti a többség adóját. Ez szerinte tarthatatlan. A helyzetből a kiutat részint az adócsökkentés, részint az ellenőrzés szigorítása jelentené. Az APEH legfrissebb kimutatása alapján az idei első negyedévben a tavalyinál többet, 55 milliárd forintot sikerült végrehajtással beszednie adóellenőröknek az önként nem fizetőktől. Molnár László úgy véli, hogy a magyar gazdaság versenyképességének javítása miatt elkerülhetetlen az adók csökkentése. Az ebből adódó állami bevételkiesést a képviselő abból pótolná, hogy a közigazgatásból 200 ezer embert elbocsátana. Közülük jónéhányat az adóhatóságnál lenne jó a következőkben alkalmazni, hogy a jövőben a mainál hatékonyabb legyen az ellenőrzés, a végrehajtás. Az APEH-nél viszont úgy gondolják, hogy nem feltétlenül a hivatal személyi állományát kellene megerősíteni, bár az elvégzendő munkához képest igen kevesen vannak. A jelenleginél több személyautóra, mobiltelefonra és laptopra is szükségük lenne.
Az APEH tevékenységének erősítésével párhuzamosan Molnár László az adómódosítási javaslatairól is beszélt. A politikus nem tartja elképzelhetőnek a 20 százalék feletti áfát, és úgy látja, el kell törölni a helyi iparűzési adót, ugyanis az Európai Unió nem fogad el két, forgalmi típusú adót. A személyi jövedelemadóval kapcsolatban a képviselő kijelentette: a 18 százalékos adókulcs jó, de annak felső határa akár 2,5 millió forintig is kiszélesíthető.
A száz lépés programja keretében a kormány keresi a költségvetési bevételek növelési lehetőségeit. Molnár László szerint Magyarországon azért van nagy lemaradás az adóban, és különösen az áfában, mert nagyon könnyű kijátszani az előírásokat, a szabályozás pedig „lyukas„. Ezeknek a hiányosságoknak a megszüntetése előfeltétele az adóreformoknak, ezek nélkül nem megy semmiféle átalakítás. Mellesleg a szocialista képviselő úgy gondolja, hogy átalakításra szorulnának a minisztériumok is, túl sok van belőlük, a háttérintézményekről nem is beszélve.
Forrás: Népszava

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő