Zenélő óriáspadok, európai illattár

Hazánk uniós csatlakozásának első évfordulója alkalmából országszerte ünnepségeket rendeznek. A budapesti kulturális eseménysorozat lézerfény-híddal nyílik meg ma este. Új külsőt kap az Erzsébet híd és a Lánchíd, az Andrássy úton idén is lesz Európa Sétány, a budai rakpart pedig „festménykorzóvá" alakul.

Szilágyi Kata
2005. 04. 29. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk uniós csatlakozásának első évfordulóját országszerte színes programokkal ünneplik meg. Számos esemény várja a családokat egyebek között Szegeden, Békéscsabán, Kaposváron, Egerben, Miskolcon, Szolnokon és Keszthelyen. A vidéki rendezvénysorozatot a Miniszterelnöki Hivatal több mint 260 millió forinttal támogatta.

Budapesten két napon át sokszínű programok helyszínévé válik a Duna-part és az Andrássy út. Az Erzsébet-hídon „szoknya” és esti kivilágítás jelenik meg, amely az Európai Unió 25 tagállamának zászlószíneit tartalmazza. A hétvégén csak a gyalogosoké lesz a Lánchíd, amelyet lampionokkal és világítótestekkel díszítenek fel, a Clark Ádám téren és az Alagútban a szervezők a boldog békeidők majálisát ígérik. Az eseményre kilátogatók a magyar dudazenekartól a garabonciás gólyalábasok felvonulásán át a Helység kalapácsa előadásig számos programot tekinthetnek meg. Ma és szombaton este az Erzsébet híd és a Lánchíd között – a Duna két partját összekötve – lézerfény-hidat „feszítenek ki”.

Az Erzsébet híd és a Lánchíd közötti budai rakpartszakaszon pedig közel egy kilométer hosszan több mint fél évezred mintegy száz legszebb, a Magyar Nemzeti Galériában található magyar festmény digitális reprodukciójából rendeznek szabadtéri kiállítást.

Az uniós csatlakozás első évfordulóján, a tavalyihoz hasonlóan az Andrássy úton a Kodály körönd és a Munkácsy Mihály utca között május 1-jén ismét megnyílik az Európa Sétány. Ebben az évben a hagyományos kulturális programok mellett az illatoké a főszerep. A Sétányon 25 óriáspadot állítanak fel az uniót szimbolizálva, mivel Magyarország tavaly a 24 állam „padtársává” vált. A padok egyúttal művészi installációk is, egy-egy ország kulturális keretei a rájuk jellemző motívumokkal. Emellett folyamatosan játsszák az adott ország zenéjét: egy-egy padban két órányi hanganyagot tároltak nép-és világzenéből, klasszikusokból, kortárs zenéből és dzsessz muzsikából.

Köralakban bódító oszlopokat is elhelyeznek, középen Magyarország rozmaringaromás illattárával. Az illatoszlopok egy-egy uniós országra jellemző illóolajat tartalmaznak, így például Ausztriához a szegfűszeg, Finnországhoz a lucfenyő, Hollandiához a fahéj „társul”. Az aromalistát egyébként szakértők állították össze olyan fűszer-és gyógynövényekből, amelyek az adott országban flóraelemek, kultusznövények, ízesítők, vagy jelentős gazadsági szerepük van.

A Kodály körönd és a Munkácsy Mihály utca közötti szakaszon nyolc neves villa történetét, átváltozását, egykori lakóinak, így például Herzog Mór Lipót és Hopp Ferenc műgyűjtő, Pallavicini Sándor őrgfróf életét, sorsát lehet nyomon követni. A neves épületek előtti táblákon rövid leírások, korabeli újságcikkek, fotók mutatják be az Andrássy út legendás történeteit.

Az Andrássy útra látogatók május 1-jén meghallgathatják a Makám, a Hot Jazz Band, a M.É:Z., a Téka-együttes koncertjét, és lesz májusfa-állítás is.

A kormány az Európa Sétányra 30 millió, a hidakra 46 millió forintot fordít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.