Egy honatya is megválaszthatja az államfőt?

Nem kell alkotmányértelmezés az államfőválasztáshoz – döntött az alkotmányügyi bizottság a négy parlamenti párt egyetértésével. A bizottság SZDSZ-es képviselői ugyanakkor a párt korábbi, jogértelmezést sürgető álláspontjának ellentmondva, nem tartják szükségesnek az újraértelmezést. Fodor Gábor, a testület SZDSZ-es alelnöke elismerte, van némi zavar e kérdésben a párton belül.

Ottlik Judit
2005. 05. 12. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szükséges alkotmányértelmezés a köztársaságielnök-választás rendelkezéseinek ügyében, az államfőválasztás szabályainak értelmezését nem kezdeményezik az Alkotmánybíróságnál – határozott kedden az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága. A testület a Magyar Demokrata Fórum kezdeményezésére foglalkozott e kérdéssel, a kisebbik ellenzéki párt ugyanis korábban aggályosnak vélte az államfőválasztással kapcsolatos rendelkezéseket, melyel kapcsolatban azt is fölvetette, hogy az Alkotmánybírósághoz kellene fordulni.

A bizottság egyértelműnek tartja, hogy a harmadik fordulóban akkor is megválasztható az államfő, ha a parlament nem határozatképes. Ha ez a forduló is döntésképtelennek bizonyul, akkor a teljes választási procedúra megismételhető. Ezen túlmenően az sem igényel alkotmányértelmezést, hogy a házelnök jogosult-e az államfő helyettesítésére, mivel egy korábbi alkotmánybírósági határozat kimondja, erre az alaptörvény nem ad felhatalmazást.

Nincs itt semmiféle ellentmondás, a párt álláspontja nem változott a köztársaságielnök-jelölés szabályrendszerét illetően – nyilatkozta az MNO megkeresésére Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette: az SZDSZ korábban sem alkotmányértelmezést, hanem a helyzet értelmezését szorgalmazta. Véleménye szerint a házbizottságnak kellene néznie azt, hogy az egyes lehetséges forgatókönyvek miként valósulnának meg. A helyzet nem egyértelmű és nem az alkotmány – mondta Horn Gábor, aki hozzátette: a házbizottság kedden foglalkozik majd a kérdéssel.

Fodor Gábor, az Országgyűlés alkotmány- és igazságügyi bizottságának egyik alelnöke ugyanakkor úgy fogalmazott, valóban van egyfajta zavar az SZDSZ-en belül e kérdéssel kapcsolatban: s ez lehetett az oka annak, hogy ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot.

Az alkotmányügyi bizottság keddi ülésén négypárti egyetértés alakult ki abban a kérdésben, hogy a köztársaságielnök-választáshoz nem szükséges az alkotmányértelmezés, mivel az egyértelmű ebben az ügyben – mondta Fodor Gábor, a testület SZDSZ-es alelnöke. Hozzátette: az alkotmány megalkotásakor nem véletlenül került be az a pont, amely kimondja, a harmadik fordulóban az államfőt akkor is megválaszthatják, ha a parlament határozatképtelen lenne. A jogalkotás akkor tudatos volt, s azt tartotta szem előtt, hogy mindenképpen legyen köztársasági elnök. Arra a kérdésre, hogy ez ugyanakkor azt is jelentheti, hogy szélsőséges esetben akár egy parlamenti képviselő is megválaszthatja a Magyar Köztársaság elnökét Fodor Gábor úgy fogalmazott: erre még nem volt példa a hazai gyakorlatban. Amennyiben pedig a harmadik forduló sem hoz eredményt, az egész procedúrát – mind a három fordulót beleértve – meg kell ismételni – tette hozzá.

Összességében elmondható, hogy egy négypárti konszenzus van kibontakozóban a kérdéssel kapcsolatban, az alapvető kérdésekben az MDF – amely korábban még azt javasolta, hogy alkotmánybírósághoz kell fordulni az államfőválasztás szabályozásának bizonyos, tisztázatlan kérdéséi miatt – is egyet tudott érteni a többiekkel – mondta el Fodor Gábor.

Vastagh Pál, a testüleg elnöke az MNO megkeresésére úgy nyilatkozott: az alkotmányügyi bizottság hárompárti egyetertéssel nem adott helyet az MDF felvetésének, miszerint Alkotmánybírósághoz kell fordulni az államfőválasztás szabályainak újraértelmezését. A biztottság úgy véli, az elnökválasztás levezethető az alkotmányból, s a rendszer háromszor már vizsgázott e kérdésben.

Emlékezetes: Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke korábban még arról beszélt, hogy az SZDSZ jogértelmezést kér az államfőválasztás ügyében, mivel véleménye szerint az alkotmány nem mondja ki, hogy sikertelen államfőválasztás esetén a posztot ideiglenesen az Országgyűlés elnöke tölti be. A pártelnök kijelentette: „Az már többször bebizonyosodott, hogy az alkotmány éles helyzetekben„ nem ad mindig megfelelő tájékoztatást. Ezért az SZDSZ az Országgyűlés alkotmányügyi és ügyrendi bizottságától kér jogértelmezést.




A Magyar Köztársaság alkotmánya szerint a köztársasági elnök megválasztásához az Országgyűlés minden (386) képviselőjének abszolút, azaz kétharmados többségére van szükség első nekifutásra. Ha ez nem jön össze, akkor meg kell ismételni a szavazást, ugyanezekkel a szabályokkal. Amennyiben ismét sikertelen a voksolás, és egy jelölt sem kapja meg a kétharmados többséget, akkor harmadik fordulót kell tartani. Ebben már csak – az előző fordulóban a két legtöbb szavazatot elnyert jelöltre lehet szavazni, akik közül a „megválasztott köztársasági elnök az, aki – tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára – a szavazatok többségét elnyerte” – mondja ki az alkotmány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.