A helikopterek először Veszprém megyében a Bakonyi Erdészeti Rt. farkasgyepüi erdészeténél emelkedtek a magasba – tájékoztatott a földművelésügyi tárca. A közlemény hangsúlyozza: az erdei életközösségek védelme érdekében a gyapjaslepke elleni védekezésnél totális rovarirtó szerek nem alkalmazhatók, csak úgynevezett szelektív szerek, amelyek a károsító egyedszámát jelentősen csökkentik. A védekezés először a bükkerdőkben kezdődött meg, ezt követik – a lombfakadás után – a tölgyesek és a cseresek.
A gyapjaslepke petecsomói – az Állami Erdészeti Szolgálat 2004 őszén végzett felmérése szerint – az ország erdővel borított területének 15 százalékán vannak jelen. Mivel a szél a kis hernyókat a kelés helyétől messzire elviheti, a szakemberek a 280 ezer hektár fertőzött terület két-háromszorosán is számítanak a gyapjaslepke hernyóiak megjelenésére.
A kormány áprilisban döntött a védekezés támogatásáról: a károsítás mérséklésére a 2005. évi költségvetésből 450 millió forintot biztosított. Az állami költségvetési támogatás és az erdőgazdálkodók hozzájárulásával 46 ezer hektáron történik majd a védekezés.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett