Hatalmas magyar siker Stuttgartban

Csáki László alkotása elnyerte a legjobb mozifilm díját a 32. Stuttgarti Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jó barátról szól, akik a 90-es években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült Kék Pelikant több mint 26 ezren látták a hazai mozikban, és világszerte sorra nyeri a rangos díjakat.

2025. 05. 11. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csáki László Kék Pelikan című animációs dokumentumfilmje nyerte a legjobb mozifilm díját a 32. Stuttgarti Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon szombat este. A május 6-11. között mintegy 500 alkotást és szakmai programot felvonultató esemény Németország legnagyobb animációs fesztiválja.

Kék Pelikan
Jelenet a Kék Pelikanból

Ez a film – amely mesterien ötvözi az animáció és a dokumentumfilm eszköztárát – Magyarországot nemcsak személyes, hanem tágabb társadalmi és történelmi kontextusban is felfedte előttünk. Az élmény lendületes és jelenidejű volt. Markáns és magával ragadó szereplők vezettek végig bennünket a történeten, akik nemcsak elbűvöltek, hanem cinkostársukká is tettek minket a szabadság keresésében. Mindez vibráló hangzás- és látványvilágba burkolva tette a filmélményt szórakoztatóvá és felejthetetlenné

– indokolta döntését a stuttgarti fesztivál zsűrije. 

Az első magyar animációs dokumentumfilm, a Kék Pelikan a 90-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. 

A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma. 

A Kék Pelikan több nemzetközi elismerést is begyűjtött már

A Kék Pelikan világpremierje a Tallinn Black Nights Filmfesztiválon volt, azóta olyan jelentős nemzetközi szemlékre kapott meghívást, mint az Annecy Fesztivál, a hsziani Selyemút fesztivál Kínában, a torontói Hot Docs vagy a kolozsvári Filmtettfeszt. Az alkotás szerepelt az Európai Filmdíjért versenyző dokumentumfilmek rövidített listáján, korábban pedig díjazták Tel Avivban az Animix, a pescarai Cartoons On The Bay, a DocsBarcelona, a kassai Art Film, a zágrábi Animafest, Poznanban az Animator, a bukaresti Animest és a DOK Leipzig nemzetközi fesztiválokon, legutóbb Amszterdamban a Kaboom szemlén. 

A Kék Pelikan producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában. A film hazai forgalmazója a JUNO11 Distribution. 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.