A Kék Pelikan hozta el a fődíjat Tel-Avivból

Az Animix Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon a fődíjat kapta meg Csáki László egész estés dokumentumfilmje csütörtök este. A Kék Pelikan valós eseményeket feldolgozó, humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jóbarátról, akik a kilencvenes években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült alkotást már több mint huszonegyezren látták moziban és továbbra is megtalálható a hazai filmszínházak, kertmozik és szabadtéri vetítőhelyek műsorán.

2024. 08. 09. 14:02
Kék Pelikan
Jelenet a Kék Pelikan című egész estés dokumentumfilmből Forrás: Nemzeti Filmintézet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csáki László Kék Pelikan című alkotása nyerte a fődíjat az augusztus első hetében a Tel Aviv Cinematheque-ben megrendezett Animix fesztivál játékfilmes versenyében.

Kék Pelikan
Csáki László, a Kék Pelikan című film rendezője (Fotó: Nemzeti Filmintézet)

A Kék Pelikan lett a befutó

Egy merész film, amely semmihez sem hasonlítható, bátran mer egy jelentéktelennek tűnő történetre összpontosítani. Közelebbről megvizsgálva felismerhető benne a mindent felforgató anarchizmus és az emberi szabadságvágy. Az animáció kitűnően megragadja a kor életérzését, a rá jellemző színekkel, ritmussal és zenével

– indokolta a fesztivál zsűrije a döntését.

Izrael legnagyobb animációs filmfesztiválja 2000 óta várja az ország képregény és animáció rajongóit, a közel húszezer látogatót vonzó eseményen pedig az utóbbi években külföldi alkotók is bemutatkozhatnak.

Az első animációs technikával készült egész estés magyar dokumentumfilm, a hazai mozikban április elején bemutatott Kék Pelikan a kilencvenes évek vonatjegy-hamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók.

A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat azokkal az érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, amelyeket a kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek meg.

A Metropolitan egyetemen is oktató Csáki László jelenleg a Filmintézet Fast Forward Program alkotótáborában segíti az animációs filmkészítés iránt érdeklődő fiatalokat Terényben.

A Kék Pelikan producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.