Felsőoktatási törvény: Mádl az Ab-hez fordult, az OM nem aggódik

Az Alkotmánybírósághoz (Ab) küldte a felsőoktatási törvényt Mádl Ferenc köztársasági elnök, mivel véleménye szerint a törvény egyes szabályai ellentétesek a tudományos élet szabadságával – derül ki az elnöki hivatal közleményéből.

MNO
2005. 05. 31. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista–liberális kormány tervezete több olyan kérdést az újonnan létrehozandó irányító testületek hatáskörébe utal, amely a felsőoktatási intézményeken belül a tudomány kérdéseit közvetlenül érinti – derül ki az elnök indoklásából, amely kiemeli: a tudományos élet szabadságát az alkotmány kiemelten fontos alapjogként biztosítja – ez a jog pedig „olyan felsőoktatási intézmények létrehozását követeli meg, amelyben a tudomány művelőinek közössége autonóm módon dönthet a tudománnyal, ezen belül különösen a kutatással összefüggő kérdésekben”.

A tudomány művelői kifejezetten ki vannak zárva az irányító testületek működéséből, az irányító testületek tehát nem valósítják meg a felsőoktatási intézmények tudományos autonómiáját. Ezért az államfő szerint alkotmányellenes az irányító testület felruházása bizonyos, a tudomány művelését közvetlenül érintő hatáskörökkel.

Korábban az ellenzéki pártok és több civil szervezet is úgy vélték, hogy a tervezet ellentétes az alkotmánnyal.

Az államfő alkotmányellenesnek találta azokat a szabályokat is, amelyek a kormányt hatalmazzák fel azoknak a tudományágaknak a meghatározására, amelyeken doktori képzés folyhat. A köztársasági elnök kifogásolta azt is, hogy a törvény az oktatási miniszter bizonyos fenntartói döntéseivel szemben nem biztosítja a bírósághoz fordulás jogát a felsőoktatási intézmények számára. Így a felsőoktatási intézmények autonómiáját és a tudomány művelését érintő döntésekkel szemben bírói jogvédelem nélkül maradnak az intézmények.

A köztársasági elnök úr alkotmányossági aggályai nem érintik a törvényjavaslat legfontosabb elveit és elemeit – reagált közleményében az Oktatási Minisztérium (OM). „Mivel a köztársasági elnök úr kifogásai a törvény lényeges elemeit nem érintik, ezért amennyiben az Alkotmánybíróság esetleg egyetért az indítvánnyal, a kifogásolt elemeket az Országgyűlés még ősszel módosíthatja, így a felsőoktatási reform bevezetése nem kerül veszélybe” – teszik hozzá.

InfoRádió, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.