Gyurcsány: Gallygyűjtés pénzért, legálisan

A Gyurcsány-kormány szerint ki kell fehéríteni az olyan, háztartás körüli munkákat, mint a tüzelő behordása vagy a fák megmetszése. A miniszterelnök szerint ez egy rendkívül okos és szellemes javaslat. Hozzátette: a munkaügyi részletek után hamarosan bemutatják az egészségügy, a nyugdíj, az oktatás valamint a járulék- és az adópolitika vonatkozásait is.

MNO
2005. 05. 03. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlamentben hétfőn ismertetett 100 lépés program munkaügyi részletei után nemsokára bemutatják az egészségügy, a nyugdíj, az oktatás, valamint a járulék- és az adópolitika vonatkozásait is. Erről a kormányfő beszélt a Magyar Rádiónak adott szokásos heti interjújában. Gyurcsány Ferenc úgy vélte, a kabinet nem segélyezni akar, hanem közreműködni abban, hogy valakinek újra munkahelye legyen. Ugyanakkor elvárja, hogy az álláskereső is intenzíven működjön ebben közre. Mint mondta: át kell alakítani az érdekviszonyokat, hogy kevesebben vállaljanak munkát feketén, mivel az ellenőrzések nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

A miniszterelnök szólt arról is: a kormány azt szeretné, hogy Magyarország egy élhetőbb, sikeres, és a saját teljesítményére büszke ország lehessen. Ehhez az szükséges, hogy lehessen és megérje dolgozni. Arra a felvetésre, hogy sokaknak csalódást okozott a napirend előtti felszólalása, Gyurcsány elmondta: a munkatársai által kiosztott anyagból – amit csak a szocialista frakció tagjai kaptak meg – négyet-ötöt elmondott, csak nem konkrét számokkal, hiszen azok a jogszabályban úgyis szerepelni fognak. Hozzátette: szerinte megfogalmaztak konkrét javaslatokat is, például hogy a munkanélküli segélyből álláskeresési támogatás lesz. Ez a minimálbér 120 százaléka, és csak az első három hónapban jár. Közölte, hogy a következő hat hónapban fix összegű támogatást, harmincegynéhány ezer forintot kapnak az állás nélküliek, majd átvezetés történik a szociális rendszerbe, és lehetővé teszik az alkalmi munkavállalást is. Úgy vélte, ez egy sokkal természetesebb, hétköznapibb, együttműködőbb, és az átmeneteket jobban kezelő rendszer, mint a mai.

Gyurcsány Ferenc beszélt egy másik javaslatról is, ami szerint ki kell fehéríteni azokat a háztartás körüli munkákat, amelyeket egy-egy napig végeznek nagyon sok háztartás körül. Ilyen munkák a tüzelő behordása, a fák megmetszése, a kert rendberakása, vigyázni egy fél este a gyerekre, korrepetálás, megszerelni a házban ezt-azt. Ezek ma mind fekete munkába mennek... A miniszterelnök szerint rendkívül szellemes és okos ez a javaslat, mivel itt érdekviszonyokat kell átalakítani, és ellenőrzéssel nem lehet semmire menni. Gyurcsány javaslata szerint ezt „kék munkának” lehetne hívni, és azzal lehet érdekeltté tenni az embereket, hogy a pénz mellé jár a társadalombiztosítási szolgáltatás is. Hozzátette: „Nekünk, akik fizetünk, nagyon egyszerű dolgunk van. Veszünk egy közteherjegyet a postán, ami pár száz forintba kerül, és ezt beragasztjuk a kék könyvbe. A közteherjegyre fordított összegnek a 75-90 százalékát az adóból leírhatjuk, azaz lényegében nem került semmibe a munkaadónak, és büszke lehet magára, hogy valakinek adott tisztességesen munkát.” Kijelentette, az egyik legfontosabb céljuk, hogy egy valóságos biztosítás alapú egészségügyről lehessen beszélni.

(A „kék munka” lehetőségével a kabinet meg akarja teremti a magánszemélyeknél alkalmi munkát végzők – háztartási munka, gyermekfelügyelet, javítási-karbantarási munkák, kertgondozás – foglalkoztatási biztonságát – derül ki kormányszóvivői iroda írásos tájékoztatójából. Eszerint a magánszemélyeknél, közhasznú szervezeteknél alkalmanként munkát végzők után kedvezményes közteherjeggyel, átalányban lehet leróni a járulékokat. Az ilyen tevékenységet végzőknek jelenlegi 120 nap helyett évente 200 napig lehet majd alkalmi munkavállalói, „kék könyvvel” dolgozniuk, és ezzel több szolgálati időt, nyugdíjra, egészségügyi ellátásra való jogosultságot szerezhetnek. Az ilyen jellegű munkák legalizálását, sőt várhatóan bővülését szolgálja, hogy a magánszemély munkáltató a közteherjegy után adókedvezményre lesz jogosult – szerk.)

Arra a kérdésre, hogy a mezőgazdaságban élők esetében, ahol nagyon sokan élnek alkalmi munkákból, hogyan tudják ezt megoldani, közölte: a mezőgazdaságban az okoz gondot, hogy nagyon szigorúan határozzák meg, hány napot lehet így dolgozni. Ugyanakkor a hétköznapok azt mutatják, hogy az emberek megszegik ezt a szabályt. Hozzáfűzte: a napi gyakorlathoz igazodva felemelik az engedélyezett napok számát. Annak a munkáltatónak pedig, aki nem e szerint foglalkoztatja az embereket, jelentős pénzbüntetéssel, sőt börtönbüntetéssel kell szembenéznie.

Forrás: Magyar Rádió-MNO

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.