Részletes vita a T. Házban az Apró-Gyurcsány bizottságról

A Fidesz támogatja állampolgársági és az idegenrendészeti törvény módosítását. Az SZDSZ nem vesz részt a Fidesz által kezdeményezett parlamenti vitanapon, amely a „Mit teljesített három év alatt a dumakormány?” címet viseli. Az Országgyűlés ma lefolytatta az Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodását vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitáját.

MNO
2005. 05. 03. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány azt ígéri, hogy egyszerűbbé teszi az állampolgárság megszerzését a magyar nemzetiségű kérelmezőknek. Az állampolgársági és az idegenrendészeti törvény módosításához szükséges kétharmados többség úgy tűnik meg is lesz, mert az ellenzék is egyetért a javaslattal. Eszerint bevezetik a nemzeti vízumot, amely legfeljebb öt évi tartózkodásra és korlátlan számú belépésre ad jogot, igaz, az uniós szabályok miatt munkavállalásra és tanulásra nem. Erről a vízumfajtáról egyenként meg kell állapodni a szomszédos országokkal. Az a magyar nemzetiségű ember, aki átköltözik, a letelepedési engedély megszerzése után – a jelenleg kötelező egy éves várakozás helyett – rögtön kérheti majd az állampolgárságot. A most 42 hónapig tartó eljárást húsz hónapra rövidítik. Eltörlik a kötelező és drága orvosi vizsgálatot, és állampolgársági ismeretekből sem kell majd sok pénzért vizsgáznia annak, aki bárhol, bármilyen szintű magyar tannyelvű iskolában végzett. A Magyarországon megtalálható hivatalos iratokat a hatóságoknak kell egymástól beszerezniük, nem a kérelmezőnek. Aki kívánja, annak az irataiban a ma más országban található települések nevét kizárólag magyar formájukban használják.

Szentgyörgyvölgyi Péter, a Fidesz vezérszónoka azt mondta: támogatják ezt az előterjesztést, ám pótcselekvésnek, a bűntudat megnyilvánulásának tekintik, amiért a kormány és a kormánypártok nemtelen eszközökkel kampányoltak az úgynevezett kettős állampolgárság ellen. Az állampolgársági törvény módosítása, ha elfogadják, 2006. január elsején lép hatályba.

Folytatódik a termőföldért életjáradék program

A parlament keddi ülésén napirend előtt szó volt egyebek közt a Földért életjáradék programról is. Az MSZP ezzel kapcsolatban azt javasolja, hogy a kormány idén újra hirdesse meg azt, mert az eddigi három pályázat bevált – jelentette ki napirend előtt Magda Sándor, a mezőgazdasági bizottság szocialista elnöke. Több mint 14 ezer idős ember kap havonta átlagosan 31 ezer forintot a korábbi földjéért, és ez évente a nyugdíjakkal együtt nő. Az ennek fejében állami tulajdonba került, egyes jóslatokkal szemben zömmel jó minőségű, 41 ezer hektárból 7000-re a Nemzeti Földalap már kiírta a haszonbérleti pályázatot.

Válaszában Pásztohy András földművelési államtitkár megerősítette: valóban folytatják az akciót, mert ez egyrészt jó azoknak, akik már nem képesek megművelni a földjüket, másrészt élénkíti a földpiacot és segíti a versenyképes birtokméretek kialakítását.

Az SZDSZ nem ismeri a „dumakormányt”

Az SZDSZ nem vesz részt a Fidesz által kezdeményezett parlamenti vitanapon, amely a „Mit teljesített három év alatt a dumakormány?” címet viseli. Kuncze Gábor pártelnök-frakcióvezető levélben értesítette Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét arról, hogy a liberális frakció testületileg nem vesz részt a parlamenti vitanapon.

Kuncze azzal indokolta frakciója távolmaradását, hogy az SZDSZ „dumakormány” nevet viselő kabinetet, vagy más kormányzati szervet nem ismer, logikusan annak három éves tevékenységéről sem tud nyilatkozni. A frakcióvezető megjegyezte azt is, hogy hasonlóképp nem venne részt az SZDSZ a „populista pártok a parlamentben” vagy „a jobboldal határtalan demagógiája” címmel rendezett vitanapokon. Ugyanakkor szívesen folytatna értelmes vitát a Medgyessy- , a Gyurcsány-, vagy az Orbán-kormány teljesítményéről.

Honnan az Apró-Gyurcsány érdekkör nagy vagyona?

Az Országgyűlés lefolytatta az Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodását vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitáját. A Fidesz által kezdeményezett vizsgáló bizottság célja, hogy tisztázza az Apró-Gyurcsány érdekkör privatizációban betöltött szerepét, feltárja állami vállalatokkal ápolt kapcsolatát, és fényt derítsen arra, hogy milyen forrásokból származott a miniszterelnök tavalyi 100 milliós és tavalyelőtti 83 millió forintos jövedelme.

Vidoven Árpád (Fidesz) elmondta: az előterjesztéshez benyújtott módosító javaslatok közül csupán azt a Csiha Judit és Wiener György (MSZP) által benyújtott javaslatot támogatják, amely az Alkotmánybíróság által meghatározott alkotmányossági szempontok figyelembe vételére hívja fel a figyelmet. A képviselő rámutatott: a többi módosítás azért nem támogatható, mert nem felel meg a házszabály kritériumainak.

Szijjártó Péter (Fidesz) leszögezte: a bizottság létrehozását nem kezdeményezte volna a nagyobbik ellenzéki párt, ha Gyurcsány Ferenc az elmúlt másfél évben egyszer is válaszolt volna a cégét és az állam kapcsolatát firtató kérdésekre a parlamentben. A képviselő kifogásolta, hogy az Apró-Gyurcsány érdekkört vizsgáló bizottság és az Orbán család vagyongyarapodását vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló előterjesztésekben megfogalmazott kérdések „egy kaptafára vannak megfogalmazva„, azok csupán a nevekben különböznek, ugyanakkor az Apró-Gyurcsány bizottsághoz benyújtott módosító javaslatokkal a szocialista képviselők több kérdést kivennének az előterjesztésből. – Mi ez, ha nem kettős mérce? – tette fel a kérdést a politikus, aki szerint az
Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodásában valami titkolnivaló van,mert ha nem lenne, akkor a szocialista frakció „ilyen átlátszó módosító indítványokkal nem falazna a miniszterelnöknek”.

Göndör István (MSZP) közölte: a két bizottság között az a különbség, hogy az egyik Orbán Viktor minisztelnöksége idejére vonatkozik, míg Gyurcsány Ferenc nem volt kormányfő a vizsgálandó időszakban.

Márton Attila (Fidesz) rámutatott: az MSZP-s képviselők taktikája az, hogy csak névben jöjjön létre ez a bizottság, de érdemi munkát ne végezhessen.

Forrás: Magyar Rádió, hvg.hu, fideszfrakcio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.