Várakozáson alul növekedett a GDP – A Fidesz az intő jelekről

Az előzetes számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,9 százalékkal nőtt 2005 I. negyedévében – tette közzé a KSH. A tavalyi negyedik negyedéves növekedési adat az eddigi 3,8 százalékról 4,1 százalékra módosult, így a lassulás még szembetűnőbb.

MNO
2005. 05. 31. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előzetes számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,9 százalékkal nőtt 2005 I. negyedévében. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,7 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék az I. negyedévben.

A bruttó hozzáadott érték volumene az árutermelő ágazatokban 1,5 százalékkal nőtt. A szolgáltató ágazatok hozzáadott értéke 3,6 százalékkal volt több mint 2004 I. negyedévében.

A bázisidőszakba eső szökőnap miatti naptári hatás kiszűrésével ugyanez a növekedési index 3,5 százalék. A tavalyi negyedik negyedéves növekedési adat az eddigi 3,8 százalékról 4,1 százalékra módosult, az egész éves növekedés 4,0 százalékról 4,2 százalékra változott.

Katona Tamás a első negyedéves GDP-ről

2,9 százalékos növekedés mellett a kiigazított 3,5 százalékos ütem azt jelzi, hogy a magyar gazdaság továbbra is az Európai Unió régebbi tagjainál jóval erőteljesebben fejlődik, s reálisnak látszik a szaktárca egész évre vonatkozó 3,5-4,0 százalékos növekedési prognózisa – kommentálta az MTI-nek kedden az első negyedévi GDP-adatokat Katona Tamás.

A Pénzügyminisztérium politikai államtitkára rámutatott arra, hogy egy teljes évre vonatkoztatva már minimális eltérés mutatkozik a két GDP-adat között, hiszen a KSH most közölt revíziója szerint 2004-ben kiigazítás nélkül a GDP 4,2 százalékkal gyarapodott, a naptári hatással kiigazítva pedig 4,1 százalékkal.

A kormány szerint tartható a terv

A kormányszóvivő szerint tartható lesz az idei évre tervezett gazdasági növekedés. A legújabb statisztikai adatokra hivatkozva László Boglár kijelentette: az adatokból az olvasható ki, hogy a 3,5-4 százalékos ez évi GDP-növekedés tartható lesz – mondta László Boglár. – Ugyanezt a képet mutatja az előző negyedévhez viszonyított adat is, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal a negyedik negyedévre vonatkozó kis értékekkel szemben az első negyedévben egy 0,7 százalékos emelkedést mutatott ki, és ez egy számottevő növekedésnek nevezhető. A kép nemcsak az idei első negyedévben szebb, mint az előre jósolt, hanem a Központi Statisztikai Hivatal az éves GDP-adatot is korrigálta a korábbi négyszázalékos mérésével szemben – jelentette ki a kormányszóvivő.

A beruházási kedvet is biztatónak látja a kabinet. – A tavalyi utolsó negyedévi adatokkal összehasonlítva – ekkor minimális bővülést mutatott ki a KSH – az idei első negyedévben a kiigazítatlan adatok szerint 6,8 százalékos a beruházási intenzitás. A korrigálás a szezonális adatok miatt válik szükségessé, de még így is 2,8 százalékkal bővültek a beruházások az első negyedévben – mondta László Boglár.

Varga Mihály az intő jelekre figyelmeztet

Az első negyedéves beruházási adat – a kormány álláspontjával ellentételesen – azt bizonyítja, hogy a gazdaság a tervezett éves GDP-növekedést nem tudja teljesíteni – reagált Varga Mihály (Fidesz), hangsúlyozva: tavaly az első félévben kétjegyű beruházás-növekedés mellett valósulhatott meg a cél, ám ettől a mostani 6,8 százalék lényegesen elmarad. A szakpolitikus közleményében kiemelte: nagyon komoly intő jel, hogy a GDP lassulása mellett riasztóan felgyorsult az ország eladósodása. „Havonta átlagosan 100 milliárd forinttal növekszik az ország adósságállománya. Emellett kimagasló a költségvetés hiánya is, amely a Pénzügyminisztérium becslése szerint már az első félévben majdnem eléri az egész évre tervezettet” – jegyezte meg a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője.

„A Gyurcsány–Kuncze-kormány még mindig jobban hisz a kirakatpolitizálás sikerében, mint az őszinte helyzetértékelésen alapuló szakmai munkában. A helyzet azonban teljesen világos; a napokban a világ legnagyobb tanácsadó cégei mondtak elmarasztaló ítéletet az országról, és befektetőiknek azt javasolták, hogy ezután drágábban adjanak hazánknak hitelt” – tette hozzá Varga Mihály.

Az elemzőket nem lepte meg a GDP-adat

Barcza György, az ING elemzője szerint nem ad okot pánikra, hogy 3,5 százalékkal bővült a magyar gazdaság, bár várhatóan a tavalyi éves átlagos 4,2 százalékos növekedési dinamika idén akár 1 százalékponttal is lassulhat.

A Távirati Iroda által megkérdezett Nyeste Orsolya, az Erste Bank Rt. elemzője elsősorban a 2004-es korrigált adatokra hívta fel a figyelmet, ugyanis e szerint 2004 egészében 4,2 százalékkal nőtt a hazai gazdaság, míg a tavalyi első negyedévi növekedés 4,5 százalékot tett ki. Mindamellett azt is hozzátette, hogy ebben az évben már nem számít ilyen impozáns növekedési ütemre.

A Napi Online által megkérdezett Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője nem módosít a korábban közzétett 3,3 százalékos egész éves várakozáson, mivel a növekedés szerkezete nem kedvezőtlen: 6,8 százalékkal bővültek a beruházások, és a külkereskedelmi adatok is bizakodásra adnak okot.

A Concorde is marad 3,3 százalékos egész éves előrejelzésénél, mondta el Samu János közgazdász, mivel az első negyedéves adat nem tért el várakozásaiktól. A beruházások kapcsán megjegyezte, hogy megfigyelhető, miszerint azt az autópálya-építések húzták, miközben a lakásépítések lassultak. A kamatdöntést a GDP-adat nem befolyásolja, ugyanakkor a piaci fejlemények óvatosabbá teszik a monetáris tanácsot – tette hozzá.

(Forrás: tőzsdefórum.hu, portfolio.hu, eBroker, radio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.