A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) éves tisztújító közgyűlése zárt ülés keretében megválasztotta az elnökséget. A grémium döntése értelmében Vizi E. Szilveszter marad újabb három évig az MTA elnöke, aki egyedüli jelölt volt a posztra. A Széchenyi-díjas orvosprofesszor 375 voksot kapott a 436 leadott szavazatból – hangzott el az Info Rádióban.
Az elnök utáni második legfontosabb tisztségre, a főtitkári posztra a jelölőbizottság három tudóst, Meskó Attilát, a jelenlegi főtitkárhelyettest, továbbá Somlyódi Lászlót és Závodszky Pétert terjeszti elő. A matematikai, természettudományi alelnöki tisztségre Bor Zsolt és Kroó Norbert a jelölt, az élettudományok területéről Dudits Dénest és Hámori Józsefet, a társadalomtudományok területéről Marosi Ernőt és Vékás Lajost javasolják. A főtitkárhelyettesi tisztség jelöltjei: Bayer József és Pléh Csaba.
Az akadémia elnöke és főtitkára a közgyűlés keddi ülésén egyébként beszámol az elmúlt időszakról. Ezt követi majd a tisztségekről való szavazás.
Elnézést kért Kóka
Kóka János gazdasági miniszter hétfőn bocsánatot kért a kutatásokat és a tudósokat érintő kijelentései miatt az akadémia elnökétől. Korábban a Magyar Nemzet számolt be arról: a politikus a fiatal közgazdászok országos találkozóján, Gyöngyösön azt mondta: a földdel egyenlővé kell tenni a Magyar Tudományos Akadémia versenyképességet közvetlenül nem szolgáló területeit. A miniszter azt is mondta, hogy a magyar tudósokkal az a gond: akik valami jelentőset alkottak, már nem élnek.
A tárca kommunikációs igazgatójának Magyar Nemzethez eljuttatott levele szerint Kóka pontosan azt mondta, hogy az MTA kutatói hálózatának azon részét felesleges finanszírozni, amelyek nem hoznak valódi hozzáadott értéket a társadalom szereplői számára. Ami a kiemelekedő tudósokkal kapcsolatos megjegyzést illeti, a minisztérium levele szerint a mondat úgy hangzott: Nobel-díjasaink aktuális teljesítőképességét jelentősen korlátozza, hogy zömük már nem él.
Az MTA elnöke szerencsétlennek minősítette az elhagzott miniszteri mondatokat, és reményét fejezte ki, hogy a jövőben nem lesznek hasonló megnyilatkozások. Hangsúlyozta: a kutatás-fejlesztésnek a jövő és a fejlődés szempontjából kiemelkedő a jelentőssége.
Az MDF közleményben fejezte ki felháborodását Kóka kijelentései nyomán, és bocsánatkérésre szólította fel a minisztert „a hazai kutatókat súlyosan sértő kijelentése„ miatt. A kisebbik ellenzéki párt szerint éppen a gazdasági miniszternek kellene leginkább tudnia, hogy a magyar kutatás-fejlesztési szektor a támogatások tekintetében nagy lemaradásban van az unió átlagához képest. Magyarországon csak a GDP 1,5 százalékát költik a kutatás támogatására, és hazai kutatás-fejlesztési szektor ennek ellenére ért el komoly eredményeket az elmúlt években. Az MDF véleménye szerint Kóka János sértő megjegyzései súlyos hozzá nem értésről tesznek tanúbizonyságot.
„A szürkeállományt érdemes megbecsülni”
A közgyűlés tegnapi megnyitóján a szellemi tőke és a kutatás-fejlesztés finanszírozásának fontosságát emelte ki Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, és Mádl Ferenc államfő is.
A szürkeállományt érdemes megbecsülni, mert a vállalkozások fejlesztésében is meghatározó szerepet játszik – hangsúlyozta megnyitóbeszédében hétfőn Vizi E. Szilveszter. Mádl Ferenc köztársasági elnök a megnyitón elmondott köszöntőjében szintén hangsúlyozta: a legjobb beruházás a tudományba fektetett pénz – a forráshiány viszont súlyos károkat okozhat. Ha nem érkezik ide a tőke, fiataljaink el is vándorolhatnak – mondta. Az államfő kiemelte azt is: rajtunk is múlik, sikeres lesz-e az EU.
A szintén felszólaló Veres János pénzügyminiszter az uniós források igénybevételéhez, a magyarországi vállalkozók és a kutatók együttműködéséhez szükséges keretek mielőbbi törvényi szabályozását ígérte és kifejtette: reméli, hamarosan a magyarországi vállalkozások 50 százalékban hozzájárulnak majd a kutatás finanszírozásához, és csak a másik 50 százalékot kell majd az államnak állnia. Ma ugyanis még a források kétharmadáról gondoskodik.
Veres János elismerte, hogy a GDP kutatás-fejlesztésre fordított kerete nem éri el a fejlett országok hasonló mutatóinak az átlagát. Beszámolt arról is, hogy a Sikeres Magyarországért akció keretében a múlt héten létrehoztak egy olyan hitelkonstrukciót, amely előnyben részesíti a vállalkozók magas tudástartalmú beruházásait. Azt is kifejtette: reméli, hogy ezeket a hiteleket össze tudják majd kapcsolni a kutatás-fejlesztési alapból elnyert forrásokkal.
Fontos feladat a határon túli tudósok segítése
Az anyaországon kívüli magyar tudósok hétfő délutáni találkozóján a leköszönő elnök azt hangsúlyozta: a hazai tudományos élet erkölcsi feladata a határon túl, nehéz kisebbségi sorban élő magyar tudósok megsegítése. Vizi E. Szilveszter szerint építeni kell a tudás hídját, amiben nagy szerepet játszik az Akadémia Mindentudás egyeteme című sorozata. A rendezvény több előadója is sürgette a kutatás-fejlesztés hazai támogatásának erősítését.
Vizi E. Szilveszter az MTA ünnepi ülésén akadémiai díjakat és kitüntetéseket is átadott hétfőn.
(Magyar Rádió, InfoRádió, klubradio.hu, Magyar Nemzet, Hír Televízió)

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett