Vizi E. Szilveszter az MTA régi-új elnöke

Vizi E. Szilvesztert választotta elnökévé újabb három évre a Magyar Tudományos Akadémia tisztújító közgyűlése. Hétfőn Kóka János gazdasági miniszter elnézést kért a kutatásokat és a tudósokat érintő kijelentése miatt az Akadémia elnökétől. Az MDF szerint a miniszter mondatai hozzá nem értésről tanúskodnak.

MNO
2005. 05. 03. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) éves tisztújító közgyűlése zárt ülés keretében megválasztotta az elnökséget. A grémium döntése értelmében Vizi E. Szilveszter marad újabb három évig az MTA elnöke, aki egyedüli jelölt volt a posztra. A Széchenyi-díjas orvosprofesszor 375 voksot kapott a 436 leadott szavazatból – hangzott el az Info Rádióban.

Az elnök utáni második legfontosabb tisztségre, a főtitkári posztra a jelölőbizottság három tudóst, Meskó Attilát, a jelenlegi főtitkárhelyettest, továbbá Somlyódi Lászlót és Závodszky Pétert terjeszti elő. A matematikai, természettudományi alelnöki tisztségre Bor Zsolt és Kroó Norbert a jelölt, az élettudományok területéről Dudits Dénest és Hámori Józsefet, a társadalomtudományok területéről Marosi Ernőt és Vékás Lajost javasolják. A főtitkárhelyettesi tisztség jelöltjei: Bayer József és Pléh Csaba.

Az akadémia elnöke és főtitkára a közgyűlés keddi ülésén egyébként beszámol az elmúlt időszakról. Ezt követi majd a tisztségekről való szavazás.

Elnézést kért Kóka

Kóka János gazdasági miniszter hétfőn bocsánatot kért a kutatásokat és a tudósokat érintő kijelentései miatt az akadémia elnökétől. Korábban a Magyar Nemzet számolt be arról: a politikus a fiatal közgazdászok országos találkozóján, Gyöngyösön azt mondta: a földdel egyenlővé kell tenni a Magyar Tudományos Akadémia versenyképességet közvetlenül nem szolgáló területeit. A miniszter azt is mondta, hogy a magyar tudósokkal az a gond: akik valami jelentőset alkottak, már nem élnek.

A tárca kommunikációs igazgatójának Magyar Nemzethez eljuttatott levele szerint Kóka pontosan azt mondta, hogy az MTA kutatói hálózatának azon részét felesleges finanszírozni, amelyek nem hoznak valódi hozzáadott értéket a társadalom szereplői számára. Ami a kiemelekedő tudósokkal kapcsolatos megjegyzést illeti, a minisztérium levele szerint a mondat úgy hangzott: Nobel-díjasaink aktuális teljesítőképességét jelentősen korlátozza, hogy zömük már nem él.

Az MTA elnöke szerencsétlennek minősítette az elhagzott miniszteri mondatokat, és reményét fejezte ki, hogy a jövőben nem lesznek hasonló megnyilatkozások. Hangsúlyozta: a kutatás-fejlesztésnek a jövő és a fejlődés szempontjából kiemelkedő a jelentőssége.

Az MDF közleményben fejezte ki felháborodását Kóka kijelentései nyomán, és bocsánatkérésre szólította fel a minisztert „a hazai kutatókat súlyosan sértő kijelentése„ miatt. A kisebbik ellenzéki párt szerint éppen a gazdasági miniszternek kellene leginkább tudnia, hogy a magyar kutatás-fejlesztési szektor a támogatások tekintetében nagy lemaradásban van az unió átlagához képest. Magyarországon csak a GDP 1,5 százalékát költik a kutatás támogatására, és hazai kutatás-fejlesztési szektor ennek ellenére ért el komoly eredményeket az elmúlt években. Az MDF véleménye szerint Kóka János sértő megjegyzései súlyos hozzá nem értésről tesznek tanúbizonyságot.

„A szürkeállományt érdemes megbecsülni”

A közgyűlés tegnapi megnyitóján a szellemi tőke és a kutatás-fejlesztés finanszírozásának fontosságát emelte ki Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, és Mádl Ferenc államfő is.

A szürkeállományt érdemes megbecsülni, mert a vállalkozások fejlesztésében is meghatározó szerepet játszik – hangsúlyozta megnyitóbeszédében hétfőn Vizi E. Szilveszter. Mádl Ferenc köztársasági elnök a megnyitón elmondott köszöntőjében szintén hangsúlyozta: a legjobb beruházás a tudományba fektetett pénz – a forráshiány viszont súlyos károkat okozhat. Ha nem érkezik ide a tőke, fiataljaink el is vándorolhatnak – mondta. Az államfő kiemelte azt is: rajtunk is múlik, sikeres lesz-e az EU.

A szintén felszólaló Veres János pénzügyminiszter az uniós források igénybevételéhez, a magyarországi vállalkozók és a kutatók együttműködéséhez szükséges keretek mielőbbi törvényi szabályozását ígérte és kifejtette: reméli, hamarosan a magyarországi vállalkozások 50 százalékban hozzájárulnak majd a kutatás finanszírozásához, és csak a másik 50 százalékot kell majd az államnak állnia. Ma ugyanis még a források kétharmadáról gondoskodik.

Veres János elismerte, hogy a GDP kutatás-fejlesztésre fordított kerete nem éri el a fejlett országok hasonló mutatóinak az átlagát. Beszámolt arról is, hogy a Sikeres Magyarországért akció keretében a múlt héten létrehoztak egy olyan hitelkonstrukciót, amely előnyben részesíti a vállalkozók magas tudástartalmú beruházásait. Azt is kifejtette: reméli, hogy ezeket a hiteleket össze tudják majd kapcsolni a kutatás-fejlesztési alapból elnyert forrásokkal.

Fontos feladat a határon túli tudósok segítése

Az anyaországon kívüli magyar tudósok hétfő délutáni találkozóján a leköszönő elnök azt hangsúlyozta: a hazai tudományos élet erkölcsi feladata a határon túl, nehéz kisebbségi sorban élő magyar tudósok megsegítése. Vizi E. Szilveszter szerint építeni kell a tudás hídját, amiben nagy szerepet játszik az Akadémia Mindentudás egyeteme című sorozata. A rendezvény több előadója is sürgette a kutatás-fejlesztés hazai támogatásának erősítését.

Vizi E. Szilveszter az MTA ünnepi ülésén akadémiai díjakat és kitüntetéseket is átadott hétfőn.

(Magyar Rádió, InfoRádió, klubradio.hu, Magyar Nemzet, Hír Televízió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.