Kormányzati politikusok szerint ez összeségében 32 százalékot jelent, hiszen a munkavállaló már a munkaadó kifizetéseivel csökkentett összeg után fizetne. A korábbi verzió szerint a 35 százalék ekho teljesen a munkaadót sújtotta volna, de az tartalmazta volna a személyi jövedelemadót, a foglalkoztatói, egészségbiztosítási és nyugdíj-biztosítási járulékot, a tételes egészségügyi hozzájárulást, a biztostott által fizetendő nyugdíjjárulékot és a magánnyugdíj-pénztári tagdíjat.
A lap úgy tudja, a járulékszélesítésről sem mondott le a kabinet. A koalíciós pártok között nem volt egyetértés a korábban nyilvánosságra hozott javaslatról, amely a tőkejövedelmekre vetett volna ki négyszázalékos egészségügyi járulékfizetési kötelezettséget. Módjáról tovább egyeztetnek a pártok, így ezzel is kiegészülhet a szeptemberben a parlament elé terjesztendő adócsomag.
A kormánypártok több célt kívántak elérni azzal, hogy öt évre szóló törvényt fogadnak majd el ősszel – mondták a Világgazdaságnak koalíciós politikusok. Így a jövőben bárki is lesz kormányon, annak „kínos lesz” felemelni az adókulcsokat, lefelé pedig nem lesz akadálya. Ezek mellett az adóról szóló vita a parlamentben folyik majd, a jogszabályi megkötés jó üzenet a gazdasági szereplőknek, s „reformot” a választások előtt tíz hónappal csak ilyen módon lehetett felvázolni. A választási kampányban nem kizárt, hogy a kormánypártok a saját törvényi megkötéseik fölé „licitálnak” majd. A lapnak szabad demokrata politikusok úgy fogalmaztak: az „ötéves” terv fedezete a gazdasági növekedés és a kicsit takarékosabb állam. Jelentősebb lépéseket az adóban csak az egészségügy, a közigazgatás, az oktatás finanszírozásának reformjával lehet elérni, ehhez ebben a négy évben nem volt partner az MSZP.
A Fidesz mindent támogat, ami az emberek, családok javát, s a munkahelyteremtést szolgálja, ezért is örült a kormányfő adóügyben történt bejelentésének – kommentálta Varga Mihály a kormány adóváltoztatási terveit. A Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője hozzátette: a javaslatok viszont nem szolgálják a munkahelyteremtést és -megtartást, így a tervek nem elegendők. Az ellenzéki párt majd a törvényszövegek megismerésekor dönti el, támogatja-e azt a parlamentben. Varga szerint nincs szó sem érdemi adóreformok, sem lényegi változtatásról.
Forrás: Világgazdaság

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van