Globális felmelegedés a biztosítási piacon?

A világ legnagyobb biztosítótársaságának kártérítéseiből ma már 35-40 százalék a természeti katasztrófák „részesedése”. A szélsőséges időjárásnak egyre jelentősebb pénzügyi kihatásai vannak, így a következő években elképzelhető a biztosítási szolgáltatások drágulása.

MNO
2005. 06. 30. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A biztosítótársaságok a következő években megemelhetik a biztosítási díj részét képező prémium nagyságát, mivel a világ időjárása egyre szélsőségesebbé és kiszámíthatatlanabbá válik, és így jelentős üzleti kocázatot rejt – fejtette ki az Allianz nagy-britanniai leányvállalatának vezetője, Andrew Torrance, akinek szavait a Napi Gazdaság idézi.

A szakember hozzátette, hogy az utóbbi években a globális felmelegedés nyomán egyre gyakoribbá váló áradások és hőhullámok nem vezettek a biztosítások drágulásához, de a szélsőséges időjárásnak egyre jelentősebb pénzügyi kihatásai vannak, így a következő években elképzelhető ezen szolgáltatások drágulása.

Az Allianz becslése szerint az időjárásnak való pénzügyi kitettség duplájára emelkedett az utóbbi esztendők alatt, a világ legnagyobb biztosítótársaságának kártérítéseiből ma már 35-40 százalék a természeti katasztrófák „részesedése”. A 2002-es, illetve a 2003-as európai árvizek teljes kárösszege 26 milliárd euróra rúgott, és hasonló nagyságrendű volt az egyesült államokbeli hurrikánok pusztítása is – áll a jelentésben, amely szerint a gazdasági élet szereplőinek keresniük kellene a választ arra, hogy a klimatikus változások miképp hatnak a nemzetgazdaságokra, a különböző iparágakra, illetve a piacokra.

Az Allianz azt is bejelentette, hogy a következő öt évben 500 millió eurót kíván befektetni a megújítható energiaforrásokba, azaz több mint a dupláját az eddig a szektorba invesztált 200 millió eurónak. A biztosítótársaság felszólította a kormányzatokat is, hogy dolgozzanak ki hosszú távú energia- és közlekedéspolitikai koncepciókat, amelyek célja a globális felmelegedés okának tartott, üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának leszorítása.

Tegnap hozta nyilvánosságra jelentését a brit biztosítótársaságok szövetsége is, amely szintén a globális felmelegedés gazdasági hatásaira hívja fel a figyelmet. Az elemzés szerint amennyiben a kormányok nem csökkentik hatékonyan a káros gázok kibocsátását, úgy 2080-ig évi 27 milliárd dollárra nőhet az átlagos globális kárösszeg, ami csaknem 70 százalékkal magasabb a jelenlegi értéknél.




Kutatják az éghajlatváltozást.Évek óta együttműködik az Országos Meteorológiai Szolgálattal az Allianz Hungária Rt., így részt vettek abban a kutatásban is, amely arra keresett választ, hogy az elmúlt évek egy-egy területre összpontosuló (Észak-Magyarországi) természeti csapásaiban tetten érhető-e valamilyen kimutatható kiváltó ok, például az éghajlatváltozás. Sipos József, a biztosítótársaság kommunikációs igazgatója szerint ez utóbbira nemleges lesz a válasz, hiszen éghajlati szempontból az országon belül nincsenek távolságok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.