Jogellenes fővárosi adatgyűjtés?

Problematikusnak tartom a köztisztviselői vagyonnyilatkozat jelenlegi formáját – nyilatkozta Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az MNO-nak. Azért keresetük meg az ombudsmant, mert számos fővárosi intézmény-vezetőt vagyonnyilatkozat leadására kötelezték, s ez egy ügyvéd szerint törvénytelen.

MNO
2005. 06. 01. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkapta és megkezde tanulmányozását Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos annak a beadványnak, amelyet Róna András ügyvéd nyújtott be hivatalához – tudta meg az MNO. Az ügyvéd figyelmét a fővárosi önkományzat kezelésében található kulturális, illetve oktatási intézmények egyes vezetői hívták fel május 15-ig benyújtott adóbevallásukkal kapcsolatban. Az érintettek maradéktalanul eleget tettek a bevallásnak, de alkotmányos aggályaikat az ügyvéd segítségével az adatvédelmi biztos felé is megfogalmazták. – A köztisztviselői vagyonnyilatkozat problémája a politika szempontjából bár nem igazán preferált terület, változatlanul fontosnak tartom ezen a területen is az átláthatóságot – mondta Péterfalvi. Hozzátette: a jelenlegi adatvédelmi rendszer erre a feladatra alkalmatlan, hiszen több száz közalkalmazott adatát is nyilvántartják. Az adatbiztos az MNO--nak elárulta, hogy már megkeresték a jogalkotókat az ügyben, akik – mint Péterfalvi mondta – nem zárkóztak el a kérdés megvitatásától.

Róna András ügyvéd úgy látja: az önkormányzat nem létező hatáskörét gyakorolja. A vagyonnyilatkozatra kötelezett intézményvezetők – könyvtárak, iskolák, múzeumok, színházak igazgatói – közalkalmazottak. A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény értelmében pedig a miniszter határozhatja meg azokat a munkaköröket, amelyeknek a betöltéséhez a közalkalmazottnak vagyonnyilatkozatot kell tennie. Az önkormányzat által vagyonnyilatkozatra kötelezettek egyik szakminiszter ilyen vonatkozású rendeletében sem szerepelnek. Róna András szerint komoly jogbizonytalansághoz vezethet az is, hogy az önkormányzat arra is kötelezi az igazgatókat, hogy munkatársaiktól is kérjenek vagyonbevallást.

A vagyonnyilatkozatok ügyében a Főpolgármesteri Hivatal több minisztériumot is érintő egyeztetést folytatott le – reagált Tiba Zsolt, Budapest főjegyzője. A vagyonnyilatkozatokról ugyanis több jogszabály is rendelkezik, ám ezek némelyike nem harmonizál a többivel. Az egyeztetések során az az álláspont alakult ki, hogy az érintett intézményvezetőknek nyilatkozniuk kell vagyonukról – hangsúlyozta.

Március végén az Adatvédelmi Biztos Irodája már megfogalmazott egy ajánlást az ügyben. Mint Péterfalvi kijelentette: a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség teljesítésének módjára beérkezett korábbi panaszok értelmében többek között javaslatot tett a belügyminiszternek és az igazságügyminiszternek, hogy tekintsék át a vagyonnyilatkozat intézményének eddigi tapasztalatait, eredményességét, és ennek tükrében mérlegeljék, hogy a közélet tisztaságának biztosítására szükség van-e sok ezer közszolga személyes adatainak központi gyűjtésére és tárolására.

Népszabadság, abi.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.