Veres János pénzügyminiszter tegnap nyilvánvalóvá tette, a választások évében nem készül érdemi változtatásra a kormány az adórendszerben. A tárcavezető a korábban felmerült módosítások elmaradását a politikai és társadalmi konszenzus hiányával, illetve a költségvetési reform elmaradásával indokolta. A mai napon újabb egyeztetés lesz a két koalíciós partner és a kormányfő, illetve Veres János között.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a következő ciklusra, 2010-ig, éves ütemezéssel kívánja meghirdetni az adó- és járulékterhek csökkentésének programját. A miniszterelnök a Népszabadság szerkesztőségében tett látogatásán elmondta, hogy aki radikális adócsökkentésről beszél, az valójában a nyugdíj, az egészségügyi és az oktatási kassza kiadásainak erős megszorítását akarja, amelyhez ő nem partner – számol be a Híradó honlapja.
A kormányfő populistának nevezte a Fidesz adójavaslatait, azok véleménye szerint 900 milliárd forinttal kurtítanák meg a már említett területeket. Beszélt arról is, hogy az egykulcsos adórendszer bevezetésének ötletét elvetették, mert az mély társadalmi sebeket okozna. Ehelyett a kormány az általános forgalmi adó terén lép, mert ez az az adónem, amelyben Magyarország versenyhátrányban van.
László Boglár kormányszóvivő keddi sajtótájékoztatóján megerősítette: a következő évben valóban nem lesz radikális adóreform, de a kormány dolgozik az adó- és járulékrendszer átalakításán. Az Info Rádiónak nyilatkozva László nem cáfolta, hogy az MSZP álláspontja ismét szembeállíthatja a kormánypártokat. László konszenzust feltételező álláspontjával ellentétesnek tűnik Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő nyilatkozata, melyben Veres János bejelentésére reagált. Horn az Info Rádiónak elmondta, hogy az egyeztetések még folynak, és az SZDSZ továbbra is a radikális adócsökkentés mellett van. Az SZDSZ elkötelezett a további adócsökkentés mellett – szögezte le határozottan. Úgy fogalmazott: az SZDSZ és a magyar társadalom számára is létkérdés a kiszámítható és jelentős adócsökkentést eredményező adóreform végrehajtása.
Bőhm András SZDSZ-es képviselő ugyanakkor úgy nyilatkozott, senki nem hirdetett radikális adócsökkentést a kormánypártok közül. Hozzátette: egyelőre nem tudni, mit jelentenek a pénzügyminiszter által elmondottak. Bőhm a Magyar Nemzet kérdésére elmonda, Veres János bejelentése nem tekinthető visszalépésnek egyelőre, mivel még folynak az egyeztetések az adócsökkentésről. A radikális jelzőt véleménye szerint eddig egyedül Orbán Viktor alkalmazta, a szabad demokraták nem.
Nyakó István (MSZP) arra számít, hogy az egyeztetéseket követően közösen tudják az adóreformra vonatkozó elképzeléseiket a parlament elé terjeszteni. Hozzátette: a mindenkori kormány, s így Gyurcsány Ferenc felelőssége is, hogy finanszírozhatóak legyenek azok a szociális és jóléti intézkedések, amelyek az igazságosabb Magyarországot szolgálják.
Kibújt a szög a zsákból: a Gyurcsány-kormánynak esze ágában sincs adóreformot végrehajtani. Ezt tegnap Veres János elismerte. Holott a szocialista–szabad demokrata kormány az elmúlt három évben több tucat alkalommal ígért adócsökkentést. A valóságban azonban csak beszéltek erről, de közben folyamatosan, évről évre emelték a közterheket. A 33 adóemelésnek és a bevezetett új adóknak a következtében ma már nincs olyan társadalmi csoport, alkalmazotti vagy munkavállalói réteg, akiknek ne növekedett volna az adóterhe – reagált Veres János bejelentésére a Fidesz közleményében.
Gyurcsány Ferenc és kormánya tehát ismételten becsapta az embereket. – A miniszterelnök az idei év elején még azt hangoztatta, hogy Magyarország versenyképességének javítása érdekében nagyon jelentős, radikális adócsökkentésre, adóegyszerűsítésre van szükség. Sőt, a kormányfő ezzel még 2006-ig sem akart várni, azt már az idei évben be akarta vezetni. Mostanra egyértelműen kiderült: szó sincs adócsökkentésről – tartalmazza a dokumentum. Holott az adók, a járulékok mérséklése nélkül tovább romlik Magyarország, a magyar vállalkozók versenyképessége, s hazánk végérvényesen az újonnan csatlakozott európai uniós tagállamok sereghajtójává válik. Az adócsökkentés fontosságát, az abban rejlő lehetőségeket a szomszédos országok már felismerték. A Gyurcsány-kormány azonban nem.
Ezért a Fidesz ismételten a kormány figyelmébe ajánlja átfogó adócsökkentésről szóló javaslatát, amely már hetek óta porosodik az MSZP és az SZDSZ képviselőinek asztalán. Hiszen a magyar gazdaság talpra állításához, a Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikai kontárkodásának kijavításához csak adócsökkentésen keresztül vezet az út.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok