Kurier: Magyarország száz lépése a válságba

Gyurcsány még az első lépést sem tette meg, amikor a legnagyobb koalíciós válság robbant ki az MSZP és az SZDSZ között- írja a Kurier. Szili nem rendelkezik az államfői tisztség betöltéséhez szükséges intellektuális képességekkel és erkölcsi formátummal – jegyezték meg liberális politikusok a színfalak mögött- olvasható a Die Pressében.

2005. 06. 07. 7:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kurier (kurier.at) című bulvárlap Magyarország száz lépése a válságba címmel közli budapesti tudósítását. Hatalmas retorikai felütéssel jelentette be Gyurcsány Ferenc április végén a parlamentben az úgynevezett száz lépés programját, mellyel a „puszta és paprikás országát” szociálisan igazságosabbá és alapjában jobbá kívánná tenni – írja a lap.

Hozzáteszik: a becsvágyó Gyurcsány még az első lépést sem tehette meg, s máris a 2002 májusa – a közös kormányzás megkezdése óta – a legnagyobb koalíciós válság robbant ki az MSZP és az SZDSZ között. Miközben Gyurcsány a széteső egészségügyön, a munkaerőpiac feszültségeinek enyhítésén, vagy a deficites betegbiztosítás reformján gondolkodott, addig az ő szocialista pártja a kis koalíciós partnerével marta egymást: a két párt képtelen volt egy közös jelöltet állítani a közeledő köztársasági-elnök-választásra.

Az alkalmas konszenzusos jelölt keresése nem vezetett eredményre, mert a szocialisták kitartottak a 49 esztendős jelöltjük, az országgyűlés elnöke, Szili Katalin mellett. A balliberálisok számára, akik egy pártok felett álló államfő dicséretét zengték, Szili a rendes pártkatona volt, s ezért alkalmatlan legmagasabb közjogi méltóság betöltésére. A koalíciós válság teljes volt, amikor a balliberálisok az elmúlt hét közepén bejelentették, távol maradnak az elnökválasztástól – olvasható a lapban.

A két konzervatív ellenzéki párt, a Fidesz és az MDF nem kevés kárörömmel figyeli a kormánypártok vitáját, hiszen most lehetőségük van arra, hogy az utált szocialistákra fájdalmas csapást mérjenek. Amennyiben a balliberálisok tényleg távol maradnak az urnáktól, és a konzervatív ellenzék egységesen Szili ellen voksol, akkor a szocialista jelöltnek nincs esélye, hogy Mádl Ferenc örökébe lépjen. Így megnyílik az út a konzervatívok jelöltje, az alkotmánybíró Sólyom László előtt. Nem véletlenül fenyegette Gyurcsány Ferenc a kisebbik koalíciós partnert súlyos következményekkel arra az esetre, ha Szili Katalin elbukna .

Hozzáfűzik: a legtöbb magyar értetlenkedve figyeli a kormányzati vitát. Sokan nem hiszik, hogy a kormány egy másodlagos kérdésben a szétesés küszöbére jutott. A magyarok többségét sokkal jobban érdekli, hogy miként etetheti 500 euróból a családját, mint az, hogy ki lesz az ország következő, amúgy súlytalan „főreprezentánsa”.

A Die Presse (diepresse.com) konzervatív osztrák lap koalíció iránt elkötelezett tudósítója az elnökválasztás első napjának történéseit foglalja össze.

A két kormánypárt parlamenti többségével eredetileg minden adut a kezében tartana, hogy már az első körben meghatározza az új államelnököt. (Nem derül ki a cikkből, hogy kétharmados többség híján ezt hogyan tehetnék – K.L.) Ugyanakkor a két párt képtelen volt egy közös jelöltben megállapodni. Így vált a jelölt keresése heteken keresztül tartó, kisszerű veszekedéssé az SZDSZ és az MSZP között. A szocialisták előremenekültek, és a 49 esztendős Szili Katalint jelölték. Ezzel a javaslattal az MSZP zsákutcába manőverezte magát, mert az SZDSZ számára Szili elfogadhatatlan – írja a lap.

Hangsúlyozzák: hivatalosan a liberálisok azzal magyarázták elutasításukat, hogy Szili, aki 2000 és 2004 között az MSZP elnökhelyettese volt, „túl szoros pártpolitikai kötődéssel rendelkezik”. A színfalak mögött a liberális politikusok azonban azt is megjegyezték, hogy a parlamenti elnök-asszony nem rendelkezik a tisztség betöltéséhez szükséges intellektuális képességekkel és erkölcsi formátummal. Ezért az SZDSZ úgy döntött, nem vesz részt az elnökválasztásban.

Tekintettel a kormánypártoknak a közös elnökjelölt miatti eredménytelen veszekedésére, a polgári ellenzék pártjai kihasználták a kínálkozó lehetőséget. A Fidesz és az MDF az Alkotmánybíróság egykori elnökét, Sólyom Lászlót jelölte a köztársasági elnöki posztra – áll a Die Presse cikkében.

Az elnökválasztás harmadik fordulójában a képviselők abszolút többsége szükségeltetik. Megfigyelők nem zárják ki, hogy az utolsó pillanatban a szocialisták olyan jelöltet varázsolnak elő, aki az SZDSZ számára is elfogadható. Ebben az esetben a kormánypártok elkerülhetnék azt a szégyent, hogy a köztársasági elnök személye megválasztásának lehetőségét könnyelműen eljátszották – olvasható a lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.